Moskva - Po sestřelení stíhačky Su-24 se ihned začalo mluvit o zhoršení rusko-tureckých vztahů na politickém, ale i ekonomickém poli. A je to tady. Moskva nařídila zesílení kontroly dovozu zemědělské produkce z Turecka a na Krymu byly zastaveny investiční projekty.
Uvedla to dnes ruská zemědělská inspekce Rosselchoznadzor. Podle oznámení ruského kabinetu turečtí vývozci nejednou porušili ruské normy, jimž neodpovídá v průměru 15 procent dovážených zemědělských produktů. Proč ruské úřady proti porušování norem nezasáhly dříve, informace neuvádí.
Na hranicích i přímo v tureckých provozech budou ruské orgány provádět rozšířené prověrky dováženého zboží, řekl agentuře Interfax ruský ministr zemědělství Alexandr Tkačov. Od počátku roku podle něj ruští kontroloři odhalili 40 případů, kdy dovážená turecká produkce obsahovala škůdce nebo zakázané látky.
Kreml vyzval Rusy, aby bojkotovali turecká rekreační letoviska. V ruských městech prý potravinářské řetězce živelně vyřazují turecké zboží z nabídky. Organizace Rossotrudničestvo, která zastřešuje propagaci Ruska v zahraničí, zrušila v reakci na úterní incident prosincové rusko-turecké veřejné fórum.
Medveděv pověřil vládu vypracováním sankcí
Ruský premiér dnes nařídil vládě vypracovat do dvou dnů seznam "omezujících opatření" vůči Turecku. Podle Medveděva se ruská odveta bude týkat společných investičních projektů, fungování tureckých firem v Rusku a dodávek tureckého zboží včetně potravin.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov předtím novinářům řekl, že embargo na dovoz tureckého zboží nařízeno nebylo a o jeho zavedení se zatím neuvažuje.
Medveděv prohlásil, že odvetná opatření nebudou časově omezena. Vládní návrh má být předložen co nejdřív, aby bylo možno zahájit "odpovídající procedury". Rusko na turecký útok odpoví opatřeními "vojenského, diplomatického a ekonomického charakteru", řekl předseda ruské vlády.
"Je to nepochybně akt agrese proti našemu státu ze strany Turecka, našeho souseda a k tomu navíc člena Severoatlantické aliance," prohlásil Medveděv. "Vojenská a diplomatická reakce následovala a další se chystá," dodal.
Místní úřady na vypracování sankcí ani nečekají. Internetový list Gazeta.ru dnes informoval o zadržení 39 tureckých podnikatelů na zemědělské výstavě v Krasnodaru na jihu země pod záminkou, že nemají podnikatelská víza. Čeká je pokuta a vyhoštění. "Požadavky vůči tureckým občanům v Rusku se znatelně zpřísnily poté, co turecké letectvo sestřelilo ruské letadlo na hranicích se Sýrii," konstatoval list. Desítky dalších Turků se museli vrátit od hranic, ačkoli oficiálně se pravidla nezměnila a dovolují pobývat v Rusku až 30 dnů bez víz. Nyní je v Rusku asi 86.000 Turků.
Vicepremiér krymské autonomní vlády dosazené Moskvou dnes oznámil, že Krym zastavil realizaci třiceti tureckých investičních projektů v hodnotě půl miliardy dolarů (téměř 13 miliard korun). Ruslan Balbek novinářům řekl, že projekty se týkaly zejména stavebnictví, turistiky, komunikací a dodávek potravin. V plánu byla i výstavba velké mešity v Simferopolu.
Související
Němci či Finové jdou příkladem. Evropa se připravuje na konflikt vysoké intenzity, může přijít kdykoliv
Zelenskyj: Mírový plán bude hotov v řádu dnů, pak jej dostane Rusko. To o kompromisu mlčí
Rusko , Turecko , Dmitrij Medveděv
Aktuálně se děje
včera
Ani Ukrajina, ani Pásmo Gazy. Rutte prozradil, co je největším úspěchem Trumpa
včera
WHO vydala varování před masivní epidemií chřipky. Překvapivě se šíří i ve školách
včera
Falešné video odhalilo sílu AI. Smyšlená zpráva o převratu ve Francii otřásla celým světem
včera
Pavel telefonoval se Zelenským. Řešili další podporu Ukrajině
včera
Klimatická krize v Česku skončila, prohlásil Macinka. Počasí nesouhlasí
včera
Rusko dosáhne svých cílů na Ukrajině za každou cenu, prohlásil Putin. Evropské lídry označil za prasátka
včera
Venezuela uvidí něco, co ještě nikdy nespatřila, vzkázal Trump. Caracas válečné hrozby odsoudil
včera
Monumentální zrada tradic, vydírání... Fotbalové MS může být kvůli politice USA a cenám vylidněné
včera
Ústavní soud zrušil oddělené termíny zápisů pro děti z Ukrajiny. Podle něj jsou diskriminační
včera
Babiš se vrací k evropskému stolu v kritický moment. Ukrajině se neúprosně krátí čas
včera
Soud poprvé rozhodoval v případu únosu chlapce ze Zlínska. Verdikt nepřekvapil
včera
Tři soutěsky už nebudou největší. Čína hluboko v Himálajích potají buduje nejvýkonnější vodní elektrárnu na světě
včera
Rusko rozmístilo u hranic NATO 360 tisíc vojáků, píše tisk. Šíříte fake news, varuje média rozvědka a armáda
včera
Klíčové jednání se blíží. Lídři EU rozhodnou o financování půjčky pro Ukrajinu, proti je Maďarsko, Slovensko i Česko
včera
Trump nařídil úplnou námořní blokádu tankerů mířících do a z Venezuely
včera
Trump pogratuloval Babišovi. Připomněl mu letouny F-35
včera
Výhled počasí až do Štědrého dne. Bílé Vánoce by přinesl jen zázrak
16. prosince 2025 21:59
Vražda spáchaná synem. Policie má jasno, jak zemřel režisér Reiner
16. prosince 2025 21:06
Ani napodruhé na nabídku nekývl. Bilič nebude trénovat českou fotbalovou reprezentaci
16. prosince 2025 20:10
Tragická událost v Kadani. Dítěti už nepomohli ani záchranáři
Tragédie se v předvánočním týdnu stala v severočeské Kadani. Policisté a záchranáři v úterý vyjížděli na sídliště, kde došlo k pádu dítěte z okna paneláku. Resuscitace byla neúspěšná, událost je předmětem policejního vyšetřování.
Zdroj: Jan Hrabě