Varšava - Pomník 96 obětem dubnové nehody polského prezidentského speciálu u Smolensku se začal ve čtvrtek stavět na vojenském hřbitově Powązki ve Varšavě. Cena pomníku je dva miliony zlotých (12,5 milionu korun), informuje polský Dziennik.
Projekt si i sochaře Marka Moderaua objednal varšavský Úřad architektury a územního plánovaní. Pomník bude z bloku bílé žuly rozlomené na dvě části a zahloubené částečně do země. Obě části budou umístěny mezi dvěma řadami náhrobků z černého mramoru.
Část pomníku bude nad mohylou, v níž jsou umístěny urny se zpopelněnými ostatky dvanácti obětí neštěstí. Na stěnách mramoru bude nápis "Na paměť 96 obětí letecké katastrofy u Smolenku 10. 4. 2010" a jména všech obětí.
Vedle rozlomeného bloku bílého mramoru bude 28 náhrobků z černého mramoru. Přesně tolik je na vojenském hřbitově Powązki uloženo obětí neštěstí u Smolensku.
Sochař Mark Moderau je autorem i obelisku, který byl minulý týden odhalen před Ústavem pro studium totalitních režimů (ÚSTR) v Praze. Obelisk je věnovaný Ryszardu Siwiecovi, který se upálil na protest proti okupaci Československa v roce 1968.
Související
Polská kontrarozvědka zadržela dva aktivisty podezřelé ze žhářského útoku v Pardubicích
Polsko začne v reakci na válku v Íránu zastropovat ceny paliv a razantně sníží daně, oznámil Tusk
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Vance vyjádřil hrdost nad tím, že USA přestaly darovat zbraně Ukrajině
před 2 hodinami
Delegace EU dorazila do Budapešti. Začalo jednání o restartu napjatých vztahů
před 3 hodinami
Írán už Hormuzský průliv nikdy nezavře, Izrael má zákaz bombardovat Libanon, řekl Trump. NATO vzkázal, ať se do toho neplete
před 4 hodinami
Otevření Hormuzského průlivu zahýbalo trhy. Cena ropy prudce klesá
před 5 hodinami
Hormuzský průliv je s okamžitou platností otevřen pro všechny lodě, oznámil Írán
před 5 hodinami
Za kolik o víkendu natankujete? Ministerstvo zveřejnilo ceny paliv
před 6 hodinami
Tejc oznámil, že kvůli bitcoinové kauze podá trestní oznámení
před 7 hodinami
Česko k zajištění bezpečnosti v Hormuzském průlivu nabídne svůj radar, oznámil Babiš
před 8 hodinami
Kushner a Witkoff jsou amatéři. Situaci v Íránu jen zhoršují, tvrdí zkušení diplomaté
před 8 hodinami
Britové berou ruské výhrůžky vážně. Čelíme hrozbě přímého ruského útoku, zní z vlády
před 9 hodinami
Ukrajina dosáhla historického milníku. Poprvé dobyla nepřátelské pozice jen pomocí robotů a dronů
před 10 hodinami
Procitli už i pravicoví populisté. Dejte od Trumpa ruce pryč, vzkázala Le Penová
před 11 hodinami
Není to jen aktuální výměna názorů. Spory mezi papežem Lvem a Trumpem sahají daleko do minulosti
před 12 hodinami
Začalo platit příměří s Libanonem, oznámil Trump. Izraelci nechápou, Netanjahua viní ze lži
před 12 hodinami
Zemřel známý herec Jan Potměšil
před 13 hodinami
Počasí: Příští týden se ochladí, do Česka se vrátí noční mrazy
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Ukrajina potřebuje naši pomoc, řekl Rutte v Praze. Uděláme vše pro splnění závazků, slíbil Babiš
včera
Česko světovým lídrům v pátek představí plán na zajištění bezpečnosti v Hormuzském průlivu
včera
Macinka si v reakci na výhrůžky předvolal ruského velvyslance
včera
OBRAZEM: Do Prahy přijel šéf NATO Rutte. Jedná s Babišem o českých závazcích
Do České republiky dnes nečekaně dorazil generální tajemník NATO Mark Rutte. Jeho návštěva byla Aliancí oznámena teprve den předem a odehrává se v kritické době, kdy zbývají pouhé tři měsíce do klíčového letního summitu v Ankaře. Hlavním bodem programu je večerní jednání s premiérem Andrejem Babišem, po kterém bude následovat společná tisková konference.
Zdroj: Libor Novák