Moskva - Ruští vyšetřovatelé zjistili, které skupiny stály za říjnovým teroristickým útokem na ruské letadlo. Podle portálu Rossijskaja Gazeta to dnes uvedl šéf ruské tajné služby FSB Alexandr Bortnikov.
Rusko tvrdí, že zkázu letounu nad egyptským Sinajským poloostrovem způsobil výbuch nastražené nálože. K útoku se bezprostředně po pádu stroje přihlásilo radikální hnutí Islámský stát.
"Zatím nic konkrétního říci nemohu," řekl Bortnikov s tím, že dosavadní vyšetřování odhalilo jisté skupiny, jejichž stopy k útoku vedou. "Stále zbývá spousta práce," dodal s tím, že další podrobnosti budou zveřejněny později.
Bortnikov v polovině listopadu oznámil ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, že ruské letadlo bylo terčem teroristického útoku. Dokazují to podle něj stopy výbušnin nalezených v troskách. Putin v reakci na to prohlásil, že Rusko viníky najde a potrestá.
Ruský Airbus A321 letěl na konci října z egyptského letoviska Šarm aš-Šajch do Petrohradu, ale nad Sinají se zřítil. Již krátce po nehodě se spekulovalo o tom, že příčinou byl teroristický útok, naznačovaly to mimo jiné Spojené státy, Británie či Izrael, o možném výbuchu bomby na palubě hovořil také Egypt. Rusko tuto verzi nevylučovalo, do závěrů vyšetřování se k ní ale nechtělo vyjadřovat.
Islámský stát, jehož odnož působí také na Sinaji, se bezprostředně po pádu stroje přihlásil k odpovědnosti. Islamisté ale neupřesnili, jakým způsobem letadlo zničili. Experti vyloučili, že by ho radikálové mohli sestřelit, spekulovalo se proto o náloži na palubě.
Bezpečnostní kamery údajně zaznamenaly, jak pracovník, který měl na starosti zavazadla, nese z letištní budovy kufr, který předává dalšímu muži. Ten pak kufr umístil do letounu, který stál na letištní dráze. Egyptské ministerstvo vnitra nicméně popřelo, že by byl někdo zadržen. A mluvčí ruského prezidenta Peskov rovněž uvedl, že Moskva zatím nebyla o žádném zatýkání informována.
Související
Havárie ruského A321: Těla obětí nepřipomínala lidské bytosti
Egyptští vyšetřovatelé z trosek sestavili ruský letoun, který se loni zřítil nad Sinají
Zřícení letadla Airbus A-321 Kolavia letu 7K9268 (31. 10. 2015) , Rusko
Aktuálně se děje
před 58 minutami
Eskalace zrychluje, únikových cest ubývá. Možnosti ukončení války v Íránu se dramaticky zužují
před 2 hodinami
Kubánská armáda je připravena na případnou americkou agresi, vzkazuje Trumpovi Havana
před 3 hodinami
Ceny ropy začaly po Trumpově oznámení prudce klesat
před 4 hodinami
WP: Ruští agenti chtěli uskutečnit falešný pokus o atentát na Orbána, aby vyhrál volby
před 5 hodinami
Okamura chce zrušit „podraz na občany i firmy“. Koalice předloží návrh na zrušení části poplatků za ČT a Rozhlas
před 5 hodinami
Írán má v ruce mocnou zbraň. Útokem na odsolovací stanice může rozvrátit celý Blízký východ
před 6 hodinami
Trump nečekaně ustoupil z ultimáta Íránu. Útoky odložil
před 7 hodinami
Rutte věří, že se evropské státy připojí k Trumpově válce proti Íránu
před 8 hodinami
Takové počasí historie nepamatuje. Příští rok otřese globálními statistikami, varuje WMO
před 9 hodinami
Politico: Budapešť funguje jako přímý informační kanál pro Kreml. EU vylučuje Maďarsko z citlivých diskusí
před 10 hodinami
IEA: Situace na světových energetických trzích překonává největší krize moderní historie
před 10 hodinami
Benzin na příděl? Svět čelí větší hrozbě než za velké ropné krize, hrozí výrazné zdražování potravin i paliv
před 12 hodinami
Počasí se v týdnu promění. Přes Česko přejde studená fronta
včera
Norská princezna v dokumentech o Epsteinovi. Zmanipuloval mě, tvrdí
včera
Velikonoce i letos ovlivní důchody. Tři výplatní termíny budou jiné
včera
Norrise poctil prezident Trump. Byl to skvělý chlap, ocenil herce
včera
Česko má po osmi letech medaili z halového MS. Lurdes Gloria Manuel ovládla čtvrtku
včera
Smrtelná nehoda ve středních Čechách. Zasahoval vrtulník
včera
Írán oplácí stejnou mincí. Varoval Trumpa, ceny ropy mohou ještě vzrůst
včera
Sparta odvetu osmifinále s Alkmaarem nezvládla. Olomouc nestačila na Mohuč
Český fotbal už nemá po čtvrtku v této sezóně evropských fotbalových pohárů žádného zástupce. Osmifinále Konferenční ligy se totiž hrubě nevydařilo pražské Spartě, která vstupovala do domácí odvety s nizozemským Alkmaarem po porážce 1:2 z úvodního zápasu. Výkon svěřenců kouče Briana Priskeho byl však ještě horší než před týdnem a nikdo se tak nemohl divit tomu, že odvetný duel dospěl k jasnému výsledku 4:0 pro Alkmaar. To Olomouc se v německé Mohuči pokoušela o klubovou senzaci. První poločas statečně držela bezbrankový stav, o svém postupu do čtvrtfinále nakonec bundesligový celek rozhodl dvěma góly ve druhé půli, přičemž mu pomohlo i to, že Olomouc dohrávala o deseti.
Zdroj: David Holub