Průlom ohledně sestřelení MH-17? Objevily se nové důkazy

Kyjev – Dne 17. července 2014 došlo nad územím Ukrajiny k tragické události – sestřelení a následnému zřícení dopravního letadla Boeing 777 malajských aerolinií, které mělo za následek smrt všech 298 lidí na palubě. Analytická společnost Stratfor nyní upozorňuje na nové satelitní snímky, které by mohly pomoci objasnit, kdo je za tragédii zodpovědný.

Kdo a jak střílel?

Ačkoliv od zřícení letu MH-17 již brzy uplynou dva roky, ta nejdůležitější otázka zatím stále nebyla zodpovězena: kdo střílel? Jak připomněl nedávno odvysílaný dokumentární snímek BBC „Conspiracy Files: Who Shot Down MH-17?", nejasnosti panují nejen ohledně původce útoku, ale i způsobu, jakým k sestřelení letadla došlo.

Psali jsme:
Skutečný příběh sestřelení MH-17: Dokument vnáší do tragédie světlo
 

Hlavní teorie, kterou potvrzují i závěry oficiální vyšetřovací komise, ale tvrdí, že za sestřelení mohl raketový systém země-vzduch BUK. V rámci této teorie ale stále není jasné, kdo střílel.

„Nedávné pečlivé procházení volně dostupných materiálů, které z velké části proběhlo pod vedením hromadného vyšetřovacího projektu ve Velké Británii, známého pod jménem Bellingcat, zaměřilo v Rusku vyrobený raketový systém země-vzduch, který byl na východní Ukrajině v době, kdy byl MH-17 sestřelen," připomíná Stratfor.

Podotýká také, že se na začátku května objevilo nové video neznámého původu, které zřejmě raketový systém ukazuje jen několik hodin před sestřelením MH-17 poblíž separatistického Doněcku.

Nové satelitní snímky

Na základě těchto informací proto Stratfor spolupracoval se společností AllSource Analysis, která se zaměřuje na analýzu satelitních snímků. Ta podle Stratforu byla schopna najít snímky, které potvrzují „přesnou polohu a čas raketového systému v den tragédie".

„Snímek zobrazuje raketový systém na transportéru, který jej převáží na východ skrze město Makijivka, které leží v Doněcké oblasti. Snímky byly pořízeny asi pět hodin před sestřelením MH-17," uvádí Stratfor.

Tyto snímky podle této společnosti zapadají do předpokládané trasy transportéru s raketovým systémem, která vede od ruských hranic k ukrajinskému městu Snižne.

Důkazy o pohybu

„Spolu s dalšími snímky důkazy zjevně ukazují, že byl systém BUK přesunut z ruských hranic k Doněcku 15. června a následně přesunut zpět na východ 17. června odpoledne – jen několik hodin před sestřelením MH-17," vysvětluje společnost.

Stratfor dále podotýká, že tyto nové důkazy nijak nepotvrzují, že k sestřelení MH-17 byl použit právě tento raketový systém. „Každopádně ale dále dokazují popis událostí, jak jej nastínila hromadná analýza volně dostupných informací."

„Rostoucí důkazy ukazují raketový systém pod kontrolou Rusů nebo separatistů v oblasti sestřelení, což spolu s výsledky oficiální analýzy pozůstatků sestřeleného letadla činí pro Moskvu a proruské separatisty stále těžší, aby z incidentu vinili Kyjev. Není pravděpodobné, že by tyto náznaky vedly k důsledkům pro Rusko, ale přinejmenším ukazují na nebezpečí, které představuje rychlý růst počtu zbraní, jako je tento raketový systém," dodává Stratfor

Související

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

Více souvisejících

Ukrajina Ukrajinská krize Sestřelení Boeingu 777 nad Ukrajinou (17.7.2014)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy