Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin a japonský premiér Šinzó Abe dnes jednali ve Vladivostoku. Posoudili rozšíření spolupráce v osmi oblastech ekonomiky, včetně energetiky a vyspělých technologií. Vztahy Moskvy a Tokia dlouhodobě zatěžuje spor o Kurilské ostrovy.
"Celá řada velice perspektivních projektů je ve stavu vysoké propracovanosti a je připravena k uskutečnění. Dohodli se (Putin a Abe), že udělají vše, co je nutné, aby oznámili spuštění některých projektů během nastávající návštěvy ruského prezidenta v Japonsku," řekl šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov novinářům po skončení schůzky.
Premiér Abe japonským novinářům řekl, že dnešní jednání jej povzbudila v naději, že obě země mohou pokročit v řešení územního sporu, otravujícího vzájemné vztahy více než 70 let. Debata o problematice uzavření mírové smlouvy šla podle něj docela do hloubky.
Oznámil také, že se uskuteční dlouho odkládaná Putinova návštěva Japonska a s ruským prezidentem se setká 15. prosince v prefektuře Jamaguči. Ještě dříve se oba politici mají setkat na okraj listopadového asijsko-tichomořského summitu v Peru.
Psali jsme: Spor o Kurily hned tak neskončí: Svá území neprodáváme, vzkázal Putin JaponskuPodle ruského ministra hospodářství Alexeje Uljukajeva je ve hře vytvoření rusko-japonského investičního fondu, který by pro začátek k podpoře společných projektů disponoval jednou miliardou dolarů.
Putin a Abe se dnes setkali na vzácné schůzce ve Vladivostoku, od níž se ale nečekal průlom v územním sporu o Kurilské ostrovy, který i více než 70 let po skončení války brání v uzavření mírové smlouvy.
Související
Světu hrozí návrat k zákonu džungle, varoval Si Ťin-pching
Putin dorazil do Číny. Si Ťin-pching ho přivítal stejně jako Trumpa
Vladimír Putin , Šinzó Abe , Rusko
Aktuálně se děje
před 35 minutami
Knihovnu Václava Havla rozděluje spor. Vyjádřila se i bývalá první dáma
před 59 minutami
Velké pražské výročí. Je to 145 let, co začal fungovat první místní telefon
před 1 hodinou
Tragické napadení v Pardubicích. Napadená dívka podlehla zraněním
před 2 hodinami
Trapas britského rádia. Oznámilo smrt krále, teď se omlouvá za chybu
před 2 hodinami
Finové deklasovali hledající se Američany, Kanada nedopustili překvapení. Němci se trápí
před 2 hodinami
Víkendové počasí může nabídnout jednu letošní premiéru, naznačili meteorologové
před 3 hodinami
Okamžitě přestaňte vyhrožovat Kubě, vzkázala Čína USA
před 4 hodinami
Rutte vysvětlil, jaký bude mít stažení amerických vojáků vliv na obranu Evropy
před 4 hodinami
Politico: Ukrajina by měla být v NATO, prohlásil český náčelník generálního štábu
před 5 hodinami
Policie evakuuje školu v Pardubicích. Na místě došlo k napadení
před 5 hodinami
„Budete čelit zdrcující reakci.“ Rutte varoval Putina před použitím jaderných zbraní proti Ukrajině
před 6 hodinami
USA se jednoduše rozhodly, že epidemii eboly nezastaví, varují experti
před 7 hodinami
Právní proces s politickým podtextem. Americké ministerstvo po 40 letech obvinilo Castra
před 8 hodinami
Ukrajina je vojenskou velmocí. Evropa se musí rozhodnout, zda skončí v ruských rukou, varuje Estonsko
před 9 hodinami
Mír v Evropě není samozřejmostí. Dějiny na nás čekat nebudou, není čas ztrácet čas, cituje světový tisk Pavla
před 10 hodinami
Nervozita v Grónsku stoupá. Trumpův zmocněnec pronesl v závěru nezvané návštěvy nepříjemnou hrozbu
před 11 hodinami
Česká diplomacie si opět trhla ostudu. Jako jediná z EU nepodpořila rezoluci OSN k ochraně klimatu
před 12 hodinami
Američan s podezřením na ebolu už je v Česku, potvrdila nemocnice
před 13 hodinami
Počasí bude o víkendu letní. Teploty dosáhnou na hranici tropů
včera
Na Ukrajině našli ruský dron osazený hlavicí s ochuzeným uranem
Ukrajinská tajná služba (SBU) oznámila, že ruské síly začaly osazovat hlavice svých raket ochuzeným uranem. Tento nález byl odhalen po dubnovém útoku v Černihivské oblasti na severu Ukrajiny.
Zdroj: Libor Novák