Putin oslavil "dobrý rok" sebevědomě: Chce-li Evropa zůstat bezpečnou, potřebuje Rusko

Moskva - Každoročně je v Kremlu na konci prosince pořádána výroční tisková konference, na níž Vladimir Putin hodnotí uplynulý rok. Letos mohl ruský prezident vykročit na pódium opravdu sebevědomě.

Byl to pro něj určitě dobrý rok. Jeho vojenská podpora Bašára Asada pomohla dovést rebely v Sýrii na pokraj kapitulace mnohem účelněji než evropské a americké síly, takže Putinův vliv roste mílovými kroky. Samotná konference se nesla podobně jako v minulých letech v poněkud odlehčeném stylu, novináři zvolili pestré obleky, měli transparenty a hesla, kterými se pokoušeli přivábit prezidentovu pozornost. Jedna blondýna dokonce měla obrázek, na němž byl zobrazen Putin jako Superman na blankytně modrém pozadí. Samozřejmě převládaly otázky ohledně Sýrie, Ukrajiny, amerických voleb nebo politické svobody.

Pomáhali ruští hackeři Donaldu Trumpovi při volbách? "Pořád zapomínáme na hlavní věc. A tou jsou podle mě informace, které oni hackeři měli k dispozici," opáčil Putin. Dodal, že kvůli "pravdivým informacím" opustila svůj úřad předsedkyně demokratického národního výboru a uvedl, že by měl Washington konečně přestat hledat viníky v zahraničí. "Měli by se naučit prohrávat s nonšalancí," pravil Putin.

Dalším bodem je údajně prudké zhoršení vztahů mezi Kremlem a odcházející americkou administrativou. Podle prozatím ne zcela potvrzených informací by poslední měsíc před odchodem Barracka Obamy z úřadu měly být zastaveny jakékoli rozhovory mezi Washingtonem a Moskvou. "V administrativě USA, snad s výjimkou Johna Kerryho, nezůstal nikdo, kdo by s námi komunikoval," uvedl prokremelský analytik Sergej Markov.

Analytik rovněž okomentoval nařčení, že software použitý hackery DNC je velice podobný tomu, který byl využit proti ukrajinské armádě a z toho důvodu posiluje podezření, že za ním stojí ruské síly. "CIA, která podporuje teroristy v Sýrii a na Ukrajině teď obviňuje naší vojenskou zpravodajskou službu... že pomohla Trumpovi vyhrát volby. To je totální nesmysl. Snad kdyby nám pomohli WikiLeaks," uvedl Markov, který už v minulosti zásadně popřel jakékoli vměšování ruské strany do amerických voleb.

Psali jsme: Putin: Zastřelení Karlova bylo atentátem na rusko-turecké vztahy. Pak promluvil o Ukrajině Putin vrací úder Trumpovi: Rusko modernizuje své jaderné prostředky Putin nařídil: Ruská armáda musí překonat jakoukoli protiraketovou obranu  

Krátce před konferencí uvedly ruské zpravodajské kanály informaci ministra obrany Sergeje Šojga, že z Aleppa bylo transportováno za pomoci velkého kontingentu ruského vojska na 100 000 lidí, včetně 9 000 militantních příslušníků. "Nevím, jestli to bude znít neskromně, ale bez naší účasti by k tomu nikdy nedošlo. Je to největší - a to bych rád zdůraznil - humanitární akce v naší moderní době," prohlásil Putin, přehlížejíc zprávy, že ruští vojáci v Aleppu cílili i na civilisty. Místo toho požehnal vedení Íránu, Sýrie a Turecka - nových strategických partnerů Ruska - a slíbil další pokračování spolupráce "v tomto populárním formátu".

Ukrajina nadále zůstává značně choulostivým tématem. "Doufám a jsem si jist, že dříve nebo později budeme muset naše vztahy s Ukrajinou normalizovat," nechtěl být Putin konkrétní. Jeden z kyjevských reportérů Putina požádal, aby nechal propustit dva vězněné Ukrajince - novináře Romana Sušenka a filmového režiséra Olega Sencova. Sušenko byl uvězněn v říjnu a odsouzen za špionáž na 11 let. Ukrajinská agentura Ukrinform, pro níž Sušenko pracoval, se proti tomuto nařčení ostře ohradila. Sencov byl ruským soudem uznán vinným z terorismu a měl by si odsedět 20 let. 

Došlo k výměně názorů mezi oním bezejmenným tazatelem a Putinem. Dlouhý proslov zakončil reportér otázkou: "Chápete, že i když už nebudete u moci, Ukrajinci budou Rusko vždy považovat za okupanty?" Na to Putin reagoval: "Ukrajinci by měli být mnohem více znepokojeni vlastní armádou, která se chová jako okupační." Putin rovněž obvinil Evropskou Unii, že dle jeho názoru cíleně rozdmýchává od roku 2014 ukrajinský konflit. "Chce-li Evropa zůstat bezpečnou, potřebuje Rusko," dodal Vladimir Putin.

Související

Více souvisejících

Vladimír Putin konference Rusko

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 45 minutami

před 48 minutami

před 1 hodinou

Děti by si měly především hrát a učit se.

Dětská práce se pojila zejména s válkami, skoncovat s ní nebylo jednoduché

Na 12. června připadá Světový den proti dětské práci. Ten vyhlásila Organizace spojených národů s cílem upozornit na problém dětské práce, který je mnohde stále aktuální. Také u nás byla v minulosti dětská práce poměrně běžnou praxí, a to výrazněji během válek. Ačkoliv se snažil s prací dětí skoncovat již v 19. století císař František Josef I., ještě v minulém století děti pracovaly velice často.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

AC Sparta Praha

Potvrzeno. Brian Priske odchází ze Sparty do Feyenoordu, nástupcem se stává asistent Friis

To, o čem se v posledních dnech ve fotbalovém zákulisí neustále spekulovalo, se stalo skutečností. Fotbalová Sparta oznámila odchod svého úspěšného trenéra Dána Briana Priskeho, jenž tak míří za novým angažmá do Feyenoordu Rotterdam. Stává se tak po dvou letech působení na Letné, kde s Pražany dvakrát vyhrál ligový titul a jednou také český pohár. Ve Feyenoordu se stane nástupcem Arneho Slota, jenž od příští sezóny bude trénovat Liverpool. To Spartu nově povede dosavadní asistent Lars Friis.

před 2 hodinami

Bojový letoun F-16, photo by Chandler Cruttenden

EXKLUZIVNĚ: Stíhačky F-16 míří na Ukrajinu. Nebudou nasazeny ze základen NATO, uvedlo nizozemské MO pro EZ

Nizozemské stíhačky F-16 již jsou na cestě na Ukrajinu. EuroZprávy.cz exkluzivně oslovily nizozemské ministerstvo obrany, aby průběh dodávek objasnilo. Zatímco mluvčí Helen Sikkesová odmítla využívání základen NATO ze strany ukrajinských pilotů, ministryně obrany už dříve prohlásila, že bude možné ostřelovat těmito stíhačkami území Ruské federace. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Mark Rutte

Mark Rutte se stane novým šéfem NATO, tvrdí Finsko

Finský prezident Alexander Stubb ve čtvrtek oznámil, že úřadující nizozemský premiér Mark Rutte je pravděpodobným kandidátem na nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO). Informovala o tom agentura Reuters.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Mikuláš Bek

Univerzity upozorňují na kolaps systému. Ministerstvo vnímá problém a shání peníze

Vysokoškolští pracovníci jsou nespokojeni se současným stavem vysokého školství. Již v pondělí se vydali protestovat do ulic v rámci iniciativy Hodiny pravdy, tentokrát pod heslem Kolaps systému. EuroZprávy.cz v tomto kontextu obdržely prohlášení od resortu školství s tím, že pro příští rok žádá o navýšení rozpočtu pro vysoké školy o šest miliard. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Pellegrini vyrazí na první zahraniční návštěvu. Do Česka přijede ještě v červnu

Peter Pellegrini jako nový slovenský prezident navštíví Českou republiku při své první zahraniční cestě ve vrcholné funkci 26. června. Informoval o tom v rozhovoru pro agenturu TASR.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy