Washington/Petrohrad - Po pondělním teroristickém útoku v Petrohradu, který si vyžádal 14 mrtvých, telefonoval americký prezident Donadl Trump svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi. Shodli se na nutnosti porazit terorismus. K boji proti islamistům dnes vyzval i šéf ruské diplomacie Sergej .Lavrov.
K útoku v tunelu mezi stanicemi petrohradského metra se zatím nikdo nepřihlásil. Vyšetřovatelé podle zdroje agentury Interfax podezřívají muže (23) původem ze střední Asie napojeného na radikální islám.
Trump ujistil Putina o plné podpoře americké vlády. "Trump a prezident Putin se shodli, že terorismus musí být rozhodně a rychle poražen," uvedl v prohlášení úřad amerického prezidenta.
Oba státníci se již v při svých prvních telefonických kontaktech po Trumpově lednovém nástupu do funkce bavili o možné spolupráci v oblasti boji proti terorismu.
Podle Putina vyšetřovatelé v nejbližší době okolnosti výbuchu zjistí. "Příčiny nejsou známé, je brzy o nich hovořit. Vždy se přirozeně posuzují různé varianty - komunální a kriminální, zejména projevy terorismu," citovala již včera prezidenta agentura TASS.
Rusko bylo v minulých letech terčem několika krvavých útoků, jejichž pachateli byli severokavkazští extremisté. Atentáty na civilní cíle v poslední době hrozili i bojovníci Islámského státu (IS) v souvislosti se zásahy ruské armády v Sýrii. Podle ruských politologů může být útok dílem IS, ale také ukrajinských ultranacionalistů.
Pondělní atentát si vyžádal 14 mrtvých a padesátku raněných. "Jsem přesvědčen, že to znovu vypovídá o nezbytnosti společné práce v odporu proti tomuto celosvětovému zlu," řekl Lavrov podle agentury RIA Novosti před schůzkou se svým protějškem ze středoasijského Kyrgyzstánu. Lavrov také vyjádřil uznání kolegům za projevenou solidaritu.
"Samozřejmě, že jsme tuto otázku posuzovali," odpověděl šéf kyrgyzské diplomacie Erlan Abdyldajev na dotaz, zda na pořad jednání přišlo i to, že útok v metru podle kyrgyzské rozvědky nejspíše spáchal rodák z Kyrgyzstánu s ruským občanstvím Akbardžon Džalilov.
Ruské úřady dosud tuto verzi nepotvrdily. Vyšetřovatelé dnes uvedli, že zjistili identitu sebevražedného útočníka, ale že ji zatím v zájmu dalšího vyšetřování nezveřejní. "Terorismus nemá národnost. Je nepřípustné snažit se najít nějakou souvislost této události s původem člověka a jeho náboženským vyznáním. Terorismus je zločin proti celému lidstvu a proti všem náboženstvím," zdůraznil Lavrov.
Související
Atentátníci na metro v Petrohradu potrestáni. Vojenskou soud se s nimi nemazlil
Teror v petrohradském metru: Začal ostře sledovaný proces, obžalováno 11 osob
teroristický útok v petrohradském metru (3.4.2017) , Donald Trump , Vladimír Putin , USA (Spojené státy americké) , Rusko , Terorismus , Sergej Lavrov , kyrgyzstán
Aktuálně se děje
před 25 minutami
Krásný příběh z Brna. Školačky vrátily peněženku, chválí je strážníci
před 1 hodinou
Takový vůz nechcete vidět havarovat. U Kunžaku bourala legendární Tatra
před 1 hodinou
Rusko možná poskytuje informace Íránu. Víme, kdo s kým mluví, reagoval Hegseth
před 2 hodinami
Policie obvinila muže z vraždy družky v Karlových Varech
před 3 hodinami
Írán se chová špatně a bude opět tvrdě zasažen, vzkazuje Trump
před 4 hodinami
Macinka hodlá konzultovat situaci v Íránu s tamním velvyslancem
před 5 hodinami
Írán mění strategii. Pozastavil útoky na sousedy a omluvil se
před 6 hodinami
Nad Česko se dostává saharský prach. Meteorologové vysvětlili, co způsobí
před 6 hodinami
Írán poprvé reagoval na Trumpovu výzvu, aby bezpodmínečně kapituloval
před 7 hodinami
Armádní letoun pro Vystrčila nebyl vyčleněn pro repatriační lety, uvedla armáda
před 8 hodinami
Trump naznačil, co bude po Íránu. Slibuje pád dalšího režimu
před 9 hodinami
Víkendové počasí se může den ode dne lišit. Alespoň na pohled
včera
Vražda v Karlových Varech. Obětí je žena, policisty přivolala její matka
včera
Vystrčil pod palbou. Do Itálie letěl armádním speciálem, kritizoval ho i Babiš
včera
Sparta s Olomoucí narazí v Konferenční lize na nejtěžší možné soupeře
včera
Za vraždu dítěte na Lounsku hrozí výjimečný trest. Policie vznesla obvinění
včera
Rakušan znovu neuspěl ve volbě místopředsedy Poslanecké sněmovny
včera
Plzeň poprvé v Evropské lize prohrála a stalo se jí to osudným. Olomouc jde dál
včera
Trump prozradil, co USA dělají potichu a bez problémů. Jde o Blízký východ
včera
Špehovali pro Sověty. V USA před 75 lety začal proces s Rosenbergovými
Před 75 lety, šestého březnového dne roku 1951, ve Spojených státech amerických odstartoval soudní proces se špiony, kteří získávali a dodávali informace pro vládu Sovětského svazu. Jednalo se o pár, o manžele Rosenbergovi. Kdo byli tito lidé a co obnášela jejich špionážní činnost?
Zdroj: Lucie Žáková