Berlín - Evropa se dál potýká s přívaly sněhu a teplotami pod bodem mrazu, které si doposud vyžádaly nejméně 12 lidských životů. Při dopravních nehodách zemřelo šest lidí, další tři smetla lavina v Itálii, v Polsku a Francii umrzli tři lidé, informuje v neděli BBC, B92, Oberbayerisches Volksblatt, TVN 24 a televize Markíza.
Sníh a mráz komplikuje dopravu v celé Evropě. Kvůli hustému sněžení a mlze se na dálnici nedaleko slovinské metropole Lublaň v sobotu srazilo 36 aut. Nehodu nepřežili dva lidé, dalších 23 bylo zraněno.
Nejvíce sněhu napadlo na jihozápadě Slovinska, kde leží i 25 centimetrů sněhu. Meteorologové varují, že sněžit bude i nadále. Na většině území v neděli napadne 20 až 40 centimetrů nového sněhu. Další přívaly bílé pokrývky očekává i sousední Chorvatsko.
Další oběti si dopravní nehody vyžádaly v Německu, kde zahynuli čtyři lidé. Ve spolkové zemi Severní Porýní – Vestfálsko zemřeli v sobotu tři lidé, když jejich auto dostalo na zasněžené silnici smyk a narazilo do stromu.
Čtvrtou obětí zimního počasí se v bavorském Garchingu stala jedenadvacetiletá řidička. Ta v neděli podlehla zraněním, která utrpěla při páteční nehodě. Na namrzlé vozovce dostala při odbočování smyk a narazila do stromu.
Na severu Itálie smetla v sobotu lavina tři turisty, kteří se pohybovali v oblasti známé vysokým rizikem výskytu lavin. Dva turisté zemřeli na místě, třetího se záchranářům podařilo vyprostit živého. Poté však na následky utrpěných zranění zemřel.
Ve francouzské Marseille umrzli dva bezdomovci, další člověk v Polsku. Podle informací polské televizní stanice TVN 24 odešel sedmdesátiletý muž v pátek z domova na Oravě a domů se již nevrátil. Podle policie se opil a usnul u domu souseda, kde zemřel na následky podchlazení.
Sníh a mrazivé počasí ale působí dopravní komplikace například i ve Španělsku, ve Švýcarsku a v Rakousku. V sousedním Slovensku měli řidiči problémy zejména v okolí Rožňavy, Spišské Nové Vsi a také v okolí Košic.
Silnice byly po nočním sněžení neposypané a neprohrnuté a kromě několika aut se srazily i dva posypové vozy. V sobotu vyjížděli policisté jen v Prešovském kraji a v Košicích k 27 nehodám.
Meteorologové varují, že na Slovensku bude sněžit i v neděli a v pondělí. Do pondělního odpoledne může místy napadnout až 30 centimetrů nového sněhu. Z pátku na sobotu přitom napadlo průměrně jen sedm centimetrů sněhu.
Husté sněžení dál trápí i Velkou Británii. Na severovýchodě Anglie a ve Skotsku napadlo v sobotu 40 centimetrů sněhu a meteorologové očekávají, že v neděli napadne dalších až 15 centimetrů sněhu.
Mrazivé počasí s teplotami kolem mínus sedmi stupňů Celsia a sníh zasáhly téměř celé území Velké Británie nezvykle brzy. V některých oblastech sněžilo už na konci listopadu naposledy před 17 lety. Meteorologové varují, že mrazivé počasí bude pokračovat i v následujících dnech.
Varování před hustým sněžením a náledím je vyhlášeno na východě Skotska a severovýchodě Anglie. Policie v těchto oblastech varuje řidiče, aby raději nevyjížděli. "Každý, kdo jde ven, by měl zvážit, zda je jeho cesta nutná," varovala policie v oblasti Northumbria.
Související
Počasí: Příští týden bude ve znamení deště, o víkendu dorazí tropy
USA praží žhavé počasí. Kvůli vedru se ruší oslavy Dne nezávislosti
Aktuálně se děje
včera
Magyar zahájil boj o odvolání maďarského prezidenta Sulyoka
včera
Česká vláda se hlasitě vymezuje vůči Tchaj-wanu, na pozadí ale obchod čile pokračuje, píše prestižní asijský server
včera
Válku s USA ustál, režim nepadnul. Přesto Írán prochází zásadní vnitřní proměnou
včera
„Vražda Trumpa je naší povinností.“ Na pohřbu Chameneího zazněly výzvy k likvidaci prezidenta USA
včera
Tichý zabiják: Vědci popsali, jak ultrazpracované potraviny ničí tělo a radí, jak se jim vyhnout
včera
Na USA už se spoléhat nedá. Jak se Evropa připravuje na ruskou invazi?
včera
Írán pohřbívá zesnulého Alího Chameneího. Modžtaba na obřadech chybí
včera
Po střelbě v New Yorku osm zraněných. Mezi nimi čtyři malé děti
včera
Trump kvůli válce na Ukrajině telefonoval s Putinem i Zelenským
včera
Extrémní počasí rozjelo v Evropě válku o klimatizace
včera
Příští rok téměř 25 tisíc, o rok později až 27 tisíc. Jak v Česku poroste minimální mzda?
včera
Nastává zlatý věk Ameriky, prohlásil Trump při 250. výročí od vyhlášení nezávislosti
včera
Počasí: Příští týden bude ve znamení deště, o víkendu dorazí tropy
4. července 2026 22:01
Ukrajinská armáda provedla rozsáhlý útok na ropný terminál v Petrohradu
4. července 2026 20:47
Evropa musí převzít větší odpovědnost za svou obranu, řekl Pavel tureckému tisku
4. července 2026 19:33
EU uvalila sankce na vědce podezřelé z otravy Navalného
4. července 2026 18:16
Opět ho vypískají? Klempíř dorazil na festival do Varů, i když tvrdil, že nepřijede
4. července 2026 16:59
Jak skončí válka na Ukrajině? Z pěti možných scénářů zbyly poslední dvě varianty
4. července 2026 15:48
Fotbalové MS v ohrožení. Kvůli počasí se mohou rušit zápasy, teploty porostou na 46 stupňů
4. července 2026 14:25
USA praží žhavé počasí. Kvůli vedru se ruší oslavy Dne nezávislosti
Úmorné horko, které zasáhlo rozsáhlé oblasti na východním pobřeží a ve střední části Spojených států, si vyžádalo rozsáhlé změny a rušení oslav Dne nezávislosti. Podle Národního úřadu pro oceán a atmosféru sužovaly rekordní teploty přes 165 milionů obyvatel. Vlna veder narušila prodloužený sváteční víkend plný tradičních venkovních aktivit, jako jsou průvody či grilování, a zkomplikovala program v době, kdy země slaví 250. výročí své nezávislosti a hostí zápasy fotbalového mistrovství světa.
Zdroj: Libor Novák