Moskva - Ruské ministerstvo vnitra zbavilo ruského občanství útočníka z petrohradského metra Akbaržona Džalilova a jeho otce.
Podle agentury TASS je důvodem předložení falešných údajů při žádosti o občanství.
Dvaadvacetiletý Džalilov je označován za sebevražedného atentátníka, který 3. dubna odpálil nálož v jednom z vagonů v petrohradském metru. V důsledku výbuchu zemřelo 16 lidí včetně útočníka. Muž se narodil v Kyrgyzstánu, ruské občanství získal, když mu bylo 16 let.
Ruská Státní duma dnes obdržela návrh zákona, který umožní odebrání ruského občanství osobám odsouzeným za teroristickou činnost. Týkal by se lidí, kteří ruskou státní příslušnost obdrželi jako druhou na základě žádosti.
Návrhem se bude duma zabývat v polovině května. Podle zákona lidem s uděleným občanstvím, které soud odsoudil za teroristickou nebo extremistickou činnost, může být státní příslušnost k Ruské federaci odebrána. Poslanci tak chtějí snížit míru teroristických hrozeb v zemi.
Útok v petrohradském metru se odehrál 3. dubna. Při explozi v jednom z vagónů zemřelo 15 lidí, včetně předpokládaného sebevražedného atentátníka. Tím je dvaadvacetiletý Akbaržon Džalilov, původem ze středoasijského Kyrgyzstánu, ale s ruským občanstvím.
Ruská kontrarozvědka FSB zadržela Akrama Azimova, bratra Abrora Azimova obviněného z podílu na bombovém útoku v petrohradském metru. Podezírá ho ze spoluviny. Podle agentury TASS byl Akram dnes zadržen v Moskvě. Agentura Interfax s odkazem na vlastní zdroj však napsala, že FSB Azimova do Moskvy deportovala z města Oš na jihu Kyrgyzstánu.
Mluvčí policie Svetla Petrenkovová uvedla, že muž měl u sebe při zadržení granát. Podle policie zajišťoval finanční prostředky pro přípravu teroristického útoku v Petrohradu. Na starosti prý měl i udržování komunikačního spojení s mezinárodními teroristickými organizacemi.
Související
Teror v petrohradském metru: Začal ostře sledovaný proces, obžalováno 11 osob
Už víme, kdo si objednal útok v Petrohradu, tvrdí ruská policie
Akbardžon Džalilov (terorista z Petrohradu) , teroristický útok v petrohradském metru (3.4.2017) , Rusko
Aktuálně se děje
před 14 minutami
Židlochovice se staly terčem sofistikovaného kybernetického útoku. Hackeři požadují výkupné
před 1 hodinou
S Izraelci původně spolupracovat nechtěl, Evropu poslal hlídat Arktidu. Trumpovy požadavky se mění každý týden
před 1 hodinou
My válku nezačali, on nemá plán. Proč se státy NATO nechtějí připojit k Trumpovu tažení proti Íránu?
před 2 hodinami
Faktický vládce Íránu a mozek represí. Kdo byl Alí Larídžání?
před 3 hodinami
Izraelská armáda zabila pravou ruku Chameneího, šéfa bezpečnostní rady, a velitele jednotek Basídž
před 4 hodinami
EU důrazně varovala Izrael před pozemní ofenzívou v Libanonu
před 5 hodinami
Trump si našel další cíl. Pokouší se převzít Kubu
před 5 hodinami
Trump u spojenců tvrdě narazil. Rozpoutal válku, se kterou nechce nikdo nic mít.
před 7 hodinami
Výhled počasí na měsíc. Meteorologové tuší, jak bude o Velikonocích
včera
Policie vyšetřuje týrání zvířat na Teplicku. U ženy se našla i mrtvá koťata
včera
Gudas si znepřátelil v NHL fanoušky. Tvrdým hitem ukončil sezónu Matthewsovi
včera
Nový most v Praze bude otevřen za měsíc, oznámil náměstek primátora
včera
Bubeníčková si ve dvacetikilometrovém závodě doběhla pro svoji čtvrtou medaili z paralympiády
včera
Oscar pro dokument Pan Nikdo proti Putinovi. Pomohli s ním i Češi
včera
Půjde národní tým do příští sezóny s novým trenérem? Rulík měl dostat nabídku trénovat Kladno
včera
Fico požaduje, aby EU zatlačila na Ukrajinu ohledně dodávek ropy
včera
Jedna z pražských dominant. Petřínská rozhledna slaví 135 let
včera
Tři rány pro reprezentaci krátce za sebou. Před baráží jsou zranění Šulc, Vitík i Schick
včera
Feri opět stanul před soudem. Zaskočil ho nečekaným požadavkem
včera
Výdaje na obranu jsou podle Pavla nedostatečné, rozpočet ale vetovat nebude, tvrdí Schillerová
Prezident Petr Pavel v pondělí na Pražském hradě přijal ministryni financí Alenu Schillerovou, aby společně projednali návrh státního rozpočtu na letošní rok. Hlavním tématem jejich debaty byly plánované výdaje na obranu, které hlava státu podrobila kritice. Navzdory výhradám však prezident nehodlá rozpočet se schodkem 310 miliard korun vetovat ani jakkoli zdržovat jeho podpis.
Zdroj: Libor Novák