Kyjev – Nadija Savčenková, poslankyně ukrajinského parlamentu a někdejší pilotka tamní armády, která byla zajata a vězněna v Rusku, je připravena postaví se do čela země jako prezidentka Oznámila, že má v plánu se v roce 2019 zúčastnit prezidentských voleb, její nová strana se navíc už příští rok bude ucházet o hlasy voličů ve volbách parlamentních.
Savčenková své plány podle agentury TASS oznámila na tiskové konferenci 25. května – přesně rok poté, co byla vyměněna za ruské vězně. Pro polský deník Krytyka Politycznej řekla, že je „připravena převzít odpovědnost za zemi a kandidovat na prezidentku“ v roce 2019.
Současný prezident Petro Porošenko se nedávno vyhnul odpovědi na otázku, jestli se i on bude ucházet o znovuzvolení do funkce. Řekl, že je ještě příliš brzy mluvit o potenciálních kandidátech.
Politička měla původně představit svou novou politickou sílu, Společenskopolitickou platformu Nadiji Savčenkové. Na konferenci však prohlásila, že „ministerstvo spravedlnosti... bez poskytnutí jakékoliv připomínky nebo vysvětlení, bez toho, aniž by odpovídalo na dotazy nebo telefonáty, stranu zatím neregistrovalo.“
Právě fakt, že strana není oficiálně zaregistrována, by jí mohla znemožnit kandidaturu v blížících se parlamentních volbách. Nedávný průzkum organizace Razumkov Center se sídlem v Kyjevě ukázal, že by strana Savčenkové dostala jen 1 až 2 procent hlasů v případě, že by se volby uskutečnily v tomto měsíci.
Savčenková byla do parlamentu zvolena na kandidátce strany bývalé premiérky Julije Tymošenkové v roce 2014, frakci však v prosinci 2016 opustila poté, co ji vedení strany kritizovalo za tajnou návštěvu separatisty ovládaného území na východě. Teď působí jako jako nezávislá.
Její působení na politické scéně provází kontroverzní prohlášení a činy. Kromě návštěvy separatistů na sebe v poslední době upoutala svými výroky o „Židech, kteří ovládají Ukrajinu.“
„Nemám nic proti Židům, nemám ráda židáky,“ řekla v rozhovoru. „Židé na Ukrajině disponují 80 % moci, zatímco tvoří jen 2 % jejích obyvatel,“ stěžovala si na to, že mají v její zemi nepřiměřeně velký vliv. Zmínila také fakt, že ukrajinský premiér Vladimir Hrojsman je židovského původu. Židovské kořeny podle ní má také prezident Petro Porošenko a expremiérka Ukrajiny a Julija Tymošenková.
Již dříve poslankyně tvrdila, že „Židé přebírají vládu na Ukrajině“. „Vskutku, část vládnoucího establishmentu na Ukrajině nemá vcelku ukrajinskou krev a o tom musíme mluvit a jednat,“ tvrdí politička.
Související
Savčenková utržila zdrcující porážku, ve volbách získala jen osm hlasů
Savčenková byla propuštěna z vazby. Neuteču, slibuje kontroverzní politička
Naděžda Savčenková (ukrajinská pilotka) , Ukrajina , Petr Porošenko
Aktuálně se děje
včera
Exředitel FBI zveřejnil fotku mušlí na pláži. Vyhrožuje Trumpovi, prohlásilo ministerstvo a zažalovalo ho
včera
Politico: Válka v Íránu odhalila zásadní trhliny v obranyschopnosti NATO
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Češi se rozloučili s hercem Janem Potměšilem. Na mši mohl dorazit kdokoliv
včera
EP schválil obří, dvoubilionový rozpočet. Kde na něj vzít? Zdaňte hazard, kryptoměny a Google, navrhují poslanci
včera
Velryba Timmy byla vyproštěna, míří do Severního moře. Vědci se stále neshodnou, zda přežije
včera
Rána pro organizaci, vítězství pro Trumpa. Spojené arabské emiráty oznámily, že vystoupí z OPEC
včera
Teherán mě informoval o kritické situaci, Írán je ve stavu kolapsu, tvrdí Trump
včera
Svět přijde kvůli válce s Íránem o bilion dolarů. Ropné společnosti si ale namastí kapsy
včera
EU schválila povinné čipování psů a koček, zavádí minimální standardy pro jejich chov
včera
Mrazivé počasí se vrací, varovali meteorologové. Bude až šest stupňů pod nulou
včera
Trump po střelbě opět kope kolem sebe. Sám si dělá srandu ze smrti jiných
včera
Írán ponížil Spojené státy, prohlásil Merz
včera
Hormuzem proplula loď s vazbami na miliardáře z okolí Putina
včera
Muž zachytil vír na Kroměřížsku. Tornádo to nebylo, experti prozradili detaily
včera
Karel III. zahájil návštěvu USA. Vítal ho Trump, platí přísná bezpečnostní opatření
včera
Na obranu nedáváme dost. Nemocnice nikoho neodstraší, míní prezident Pavel
včera
Útok psa na dítě na Karlovarsku. Pro chlapce letěl vrtulník
včera
Atentátníka na prezidenta Trumpa obvinili. Hrozí mu doživotí
včera
Výhled počasí na měsíc. Příští týden se ještě oteplí, tvrdí meteorologové
27. dubna 2026 22:01
Tragickou nehodu na Uherskohradišťsku nepřežila dívka. Pro řidičku letěl vrtulník
Tragická nehoda se na závěr uplynulého víkendu stala na Uherskohradišťsku. Spolujezdkyně z osobního automobilu nepřežila jeho náraz do stromu. Další mladou ženu přepravil vrtulník s vážným zraněním do nemocnice. Případ vyšetřuje policie.
Zdroj: Jan Hrabě