Moskva - Ruské ministerstvo obrany ukončilo vyšetřování letecké katastrofy z konce loňského roku, při níž se nedaleko jihoruského letoviska Soči zřítil letoun se členy slavného souboru Alexandrovců. Oznámil to dnes ruský tisk.
Podle šetření byla pravděpodobné příčinou chyba pilota, který krátce po startu ztratil orientaci.
Armádní letadlo Tu-154 mělo na letišti Adler u Soči mezipřistání kvůli dotankování paliva na trase z Moskvy za ruskými vojáky v Sýrii. Krátce po startu stroj spadl do Černého moře. Na palubě byli takřka všichni členové pěvecké části Alexandrovova souboru, 64 z nich zahynulo. Katastrofu letounu nikdo z 92 lidí na palubě nepřežil.
Experti ministerstva obrany dospěli k názoru, že letadlo nemělo technickou poruchu, mělo dostatek paliva a letové podmínky byly příznivé. Zkoumání příčin havárie neodhalilo ani žádné "vnější faktory".
"Výsledky vyšetřování ukázaly, že příčinou neštěstí mohla být chybná prostorová orientace pilota, která vedla k jeho chybnému jednání," uvádí se ve zprávě.
Soubor byl po katastrofě brzy doplněn, náročné zkoušky absolvovalo 2000 uchazečů. Už v polovině letošního února Alexandrovci zpívali v armádním divadle v ruské metropoli. O týden později, na svátek ozbrojených sil, následoval koncert v Kremlu, který podle oficiální tiskové zprávy měl ukázat "moc a velikost neporazitelné a legendární velké armády velké země". V květnu absolvoval armádní soubor turné v České republice.
Související
Odškodnění za pád letadla s Alexandrovci: Pozůstalí žádají astronomickou sumu
Před rokem se zřítilo letadla s Alexandrovci. S tou bolestí všichni žijeme dál, přiznává člen sboru
zřícení letadla Tu-154 s Alexandrovci (25.12.2016) , Rusko
Aktuálně se děje
před 16 minutami
Policie si rozpočtově polepší. Peníze půjdou na investice i platy
před 1 hodinou
Podivná cesta domů. Trump se pokusil vysvětlit, proč v Británii měnil letoun
před 2 hodinami
Pavel zveřejnil lékařskou zprávu. Má doporučenou dietu
před 2 hodinami
Le Penová má nakročeno k vítězství v prezidentské volbě, naznačují průzkumy
před 3 hodinami
Pavel naznačil, že Ukrajina má dva měsíce na ukončení války s Ruskem
před 4 hodinami
Počasí potěší milovníky léta. Tropické hodnoty se ale nečekají
Aktualizováno před 5 hodinami
Zemřela legendární zpěvačka Bonnie Tyler
před 5 hodinami
V Británii fakticky začal výběr nového premiéra. Favorit je jasný
před 6 hodinami
Velký požár ve Zlíně. Hoří v areálu Svitu, platí třetí stupeň poplachu
před 7 hodinami
Trump tvrdí, že mu volali z Íránu. Teherán se prý chce dohodnout
před 8 hodinami
Babiš prozradil, co přednesl na summitu NATO. Česko hodlá navýšit obranné výdaje
před 8 hodinami
Trumpova slova se naplnila. Američané znovu zaútočili v Íránu
před 10 hodinami
Počasí se oteplí, ubyde srážek. Jeden problém se tak prohloubí
včera
Rodičovský příspěvek bude 400 tisíc korun. Sněmovna schválila i úpravy superdávky
včera
Artis Brno dalším nováčkem Chance ligy. Nahrazuje vyloučenou Karvinou
včera
Závěry summitu NATO. Deklarace zmiňuje Rusko, Ukrajinu i Írán
včera
Babiš a Macinka ztrapnili jen sebe, rýpl si expremiér Fiala
včera
Španělé se gólem v závěru postarali o poslední Ronaldův zápas na MS. Američané končí
včera
Velká důlní tragédie před 65 lety. Zahynulo přes 100 horníků
včera
Babiš si podal ruku s Trumpem. Kritika Česka kvůli výdajům se nekonala
Premiér Andrej Babiš (ANO) si ve středu na summitu NATO v turecké Ankaře před zraky fotografů podal ruku s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Babiš se snímkem pochlubil na sociální síti. Po konci jednání pak předseda vlády tvrdil, že Česko nebylo kritizováno, protože nesplnilo závazek ohledně výše obranných výdajů.
Zdroj: Jan Hrabě