Kyjev - Ukrajinská policie stíhá Michaila Saakašviliho a jeho stoupence, kteří v neděli bývalého gruzínského prezidenta dopravili přes odpor policie na ukrajinské území. Saakašviliho dnes ostře kritizoval předseda ukrajinské vlády Volodymyr Hrojsman.
Saakašvili se v neděli dvakrát neúspěšně pokusil o přechod polsko-ukrajinských hranic, než ho dav jeho stoupenců prakticky na rukou přenesl na ukrajinské území na polsko-ukrajinském hraničním přechodu Medyka-Šehyni. Stoupenci gruzínského politika přitom prorazili policejní kordon a zranili údajně jedenáct policistů a pět pohraničníků.
Hrojsman incident na přechodu Šehyni označil za útok proti ukrajinské státnosti. "Zvlášť těžkou odpovědnost nesou ti, kdo si dovolili vztáhnout ruku na naše chlapce, kteří chrání vlast a její hranice," napsal premiér na facebooku.
Po přechodu hranice se Saakašvili v neděli večer uchýlil do západoukrajinského Lvova. Ten je tradiční baštou ukrajinských národovců a počínání prezidenta Petra Porošenka sleduje s rostoucí nedůvěrou.
Saakašvili naopak tvrdí, že se na Ukrajině ocitl legálně a že mu policisté na hraničním přechodu ukradli cestovní pas. Na tiskové konferenci podle serveru 112.ua požadoval "ochranu před ukrajinským státem" a vyjadřoval údiv nad "hysterií" kolem jeho případu.
Příjezd Saakašviliho se pro Lvov stal velkou událostí. Okázalou večeři pro bývalého oděského gubernátora v neděli uspořádal lvovský starosta Andrij Sadovyj, tělesnou ochranu Saakašviliho zajišťují veteráni dobrovolnického praporu Donbas. O dalším postupu se nyní Saakašvili radí se svými spolupracovníky.
Související
Zelenskyj: Rusko usiluje o smrt Saakašviliho
Gruzínský exprezident Saakašvili je podle svého lékaře v kritickém stavu
Michail Saakašvili , Ukrajina , Volodymyr Hrojsman , Petr Porošenko
Aktuálně se děje
před 11 minutami
Policie chystá další Speed Marathon. Lidé mohou pomoci s výběrem míst
před 55 minutami
Orbán chce, aby Zelenskyj pustil ropu a přestal s protimaďarskou politikou
před 1 hodinou
Pavel odjel na zahraniční cestu do Alp, odhalil mluvčí prezidenta
před 2 hodinami
Pohonné hmoty zdražují. Obrat v trendu se zatím nedá čekat
před 3 hodinami
Kim Čong-un poslal vzkaz Trumpovi. Jaderných zbraní se vzdávat nehodlá
před 4 hodinami
Autonehoda vozu s Klempířem se vyřešila na místě. Viníkem je řidič ministra
před 4 hodinami
Pokrovsk padl, míní experti. Rusové věří v další postup, má to ale háček
před 5 hodinami
Muž, jenž způsobil manévry v Havířově, se sám zastřelil. Zbraň měl legálně
před 6 hodinami
Přestřelka na moři. Kubánci zastřelili čtyři lidi ze člunu registrovaného v USA
před 7 hodinami
Zemřel Jiří Valenta, někdejší klávesista legendární kapely Olympic
před 8 hodinami
Počasí v Česku může ovlivnit zajímavý jev. Jisté to ještě není
včera
Pavel odcestoval do zahraničí. Do práce se vrátí po víkendu
včera
Ústavní soud posvětil snížení důchodů představitelům minulého režimu
včera
Orbán se pustil do Kyjeva a zmínil údajnou hrozbu pro maďarskou energetiku
včera
Napadená taxikářka ze Šumperka podlehla zraněním v nemocnici
včera
Českého lva letos doprovodí hudba skladatele Adriána Čermáka
včera
Babišova vláda se zabývala prevencí vzniku závislostí a zrušila několik orgánů
včera
Ukrajinci zaútočili na ruskou továrnu. Sedm lidí přišlo o život
včera
Fico opět kritizuje Kyjev. Dodávky ropy na Slovensko se obnoví až v březnu
včera
Japonsko odhalilo, kdy nasadí rakety na ostrově u Tchaj-wanu
Japonsko plánuje nasadit rakety země-vzduch na ostrově Jonaguni u Tchaj-wanu do března 2031, uvedlo ministerstvo obrany podle BBC. Tokio stanovilo termín poprvé od okamžiku, kdy o budoucím nasazení raket rozhodlo v roce 2022.
Zdroj: Lucie Podzimková