Lvov - Ukrajinská pohraniční stráž dnes ve Lvově seznámili Michaila Saakašviliho s protokolem o nezákonném překročení hranic. Pokud by byl postaven před soud, hrozí mu pětileté vězení. Bývalý gruzínský prezident a oděský gubernátor upadl v nemilost Kyjeva.
Grizínský exprezident se s pomocí svých stoupenců dostal na ukrajinské území přes polsko-ukrajinský pohraniční přechod Šehyni zablokovaný policií.
Podle policie dav Saakašviliho stoupenců zranil několik policistů a pohraničníků. Saakašviliho poradce David Sakvarelidze dnes oznámil, že policie zadržela dva aktivisty. Sakvarelidze zákrok označil za "masové politické represe".
Saakašvili se dnes s pohraničníky setkal v přítomnosti svých advokátů a novinářů ve lvovském hotelu, kde dočasně pobývá.
Saakašvili tvrdí, že mu při přechodu hranic ukrajinští pohraničníci odebrali pas, což ovšem ukrajinská oficiální místa popírají. Pas má pouze symbolický význam, protože prezident Petro Porošenko odejmul Saakašvilimu ukrajinské občanství.
Po odjezdu ze Lvova se chce Saakašvili vydat na cestu po Ukrajině, aby "shromáždil požadavky lidu", řekl dnes novinářům. Pak prý pojede do Kyjeva, aby seznam předal vládě. Proti prezidentovi ani premiérovi Volodymyru Hrojsmanovi prý osobně nic nemá. Vadí mu ale "zlodějna státní moci".
Související
Zelenskyj: Rusko usiluje o smrt Saakašviliho
Gruzínský exprezident Saakašvili je podle svého lékaře v kritickém stavu
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Revoluce v medicíně: Vědci úspěšně otestovali vakcínu proti rakovině
před 1 hodinou
Ukrajina připravovala tajný plán: Masivní útok na letiště
před 2 hodinami
Letadlová loď USS Abraham Lincoln se po devíti měsících u Íránu vrací na základnu
před 3 hodinami
Dluh USA je astronomický. Zdvojnásobil se za pouhých 10 let
před 3 hodinami
Hanba, křičeli lidé na Okamuru u Českého rozhlasu. Pískalo se i na Pavla a Schillerovou
před 4 hodinami
Noční můra pro NATO: Jak by odchod Francie změnil alianci?
před 4 hodinami
Počasí: Česko dnes zasáhnou velmi silné bouřky
před 5 hodinami
Panamský průplav kvůli extrémnímu suchu omezuje počet lodí, které mohou proplout
před 6 hodinami
Kyjev se stal terčem jednoho z nejmasivnějších úderů od začátku války
před 7 hodinami
Severní Korea zásadním způsobem rozšiřuje vojenskou podporu Rusku ve válce proti Ukrajině
před 7 hodinami
Rodí se nejsilnější El Niño v moderní historii. Svět čekají teploty, jaké ještě nezažil
před 9 hodinami
Počasí se na víkend uklidní, vyplývá z předpovědi
včera
Kontroly kvůli kratomu a dalším látkám. Ve většině případů došlo k porušení zákona
včera
Princezně Dianě bude věnována nová kniha. Napsal ji její bratr
včera
Dalšího Oscara se pro Česko pokusí získat dokument, rozhodli akademici
včera
Havlová se bude podílet na pořádání Ceny Václava Havla za lidská práva
včera
Korunovační klenoty na Pražském hradě. Výstava doznala termínové změny
včera
Předčasné smrti Hayden Panettiere lituje i Kličko. S herečkou má dceru
včera
Trump se chce opět setkat se severokorejským diktátorem Kimem
včera
Na Přerovsku spadla větrná elektrárna. V Česku se to dosud nestalo
V Potštátě na Přerovsku v Olomouckém kraji spadla větrná elektrárna. V Česku jde podle dostupných informací o první takový případ v historii. Příčina pádu není momentálně známá a bude předmětem vyšetřování. Další zdejší větrníky budou podrobeny kontrole.
Zdroj: Jan Hrabě