Moskva/Washington - Ministři zahraničí Ruska a USA se dnes v telefonickém rozhovoru shodli na potřebě obnovení jednání s KLDR. Sergej Lavrov a Rex Tillerson tvrdí, že severokorejský zbrojní program je v rozporu s požadavky Rady bezpečnosti OSN
Podle ruské diplomacie se obě strany shodují, že je nutné co nejdříve přejít od neustálého vyhlašování sankcí k vyjednávacímu procesu. Lavrov prý zdůraznil, že je "nepřípustné vyhrocovat situaci kolem Korejského poloostrova agresivní rétorikou Washingtonu vůči Pchjongjangu a intenzivnějšími vojenskými přípravami v tomto regionu".
Americké ministerstvo financí mezitím uvedlo, že zařadil na svůj sankční seznam dva vysoce postavené severokorejské činitele.
Oba jsou podle agentury Reuters klíčový pracovníci odpovědní za přechod od tekutých k pevným pohonným hmotám raket a za rozvoj interkontinentálních balistických raket. Účelem je podle USA co nejvíc zvýšit tlak na KLDR a dosáhnout toho, aby byl Korejský poloostrov zbaven jaderných zbraní.
OSN nedávno zesílila proti Severní Koreji sankce za její raketový a jaderný program, Rusko rezoluci podpořilo stejně jako ostatní členové Rady bezpečnosti.
Související
Lavrov pochválil Babiše, Fica a Orbána. Proruští ale nejsou, zní z Moskvy
Italský deník odmítl publikovat rozhovor s Lavrovem. Moskva zuří
Sergej Lavrov , Rex Tillerson , Severní Korea (KLDR) , Jaderné zbraně , sankce , Rusko , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 33 minutami
Rutte ostře odmítnul návrhy na vojenské odtržení Evropy od USA
před 1 hodinou
"Spojenectví jsme upevnili prolitou krví." Kim Čong-un zaslal Putinovi novoroční blahopřání
před 2 hodinami
Krvavé střety jsou u konce. Thajsko a Kambodža uzavřely dohodu o příměří
před 4 hodinami
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev
před 5 hodinami
Počasí na Silvestra a Nový rok. Na hory může dorazit sněhová nadílka
včera
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
včera
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
včera
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
včera
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
včera
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
včera
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
včera
Slovensko poprvé reagovalo na ruský zásah lodi v přístavu na Ukrajině
včera
Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil
včera
Vražda na Štědrý den. Muž ve Vratimově připravil o život známého
včera
Pohonné hmoty jsou nejlevnější za čtyři roky. A může být ještě lépe
včera
Odveta za vraždění křesťanů. Trump nařídil útok proti teroristům v Nigérii
včera
Praha hlásí velké problémy v železniční dopravě. Vlaky nabírají zpoždění
včera
Rusové při útoku na Oděsu poškodili loď pod vlajkou Slovenska
včera
Ukrajina jedná neustále. Zelenského čeká další setkání s Trumpem
Američané i o Vánocích pokračují v diplomatických jednáních o míru na Ukrajině. Potvrzují to slova ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který ve čtvrtek mluvil s americkým speciálním vyslancem Stevem Witkoffem. Zelenskyj oznámil, že by se měl brzy opět setkat s Donaldem Trumpem.
Zdroj: Lucie Podzimková