Moskva - Nervově paralytická látka použitá při otravě ruského agenta Sergeje Skripala mohla být vyrobena kdekoli na světě. V rozhovoru pro ruskou státní televizi RT to dnes prohlásil ruský armádní chemik Igor Rybalčenko.
Pro dobře vybavenou laboratoř "není problém" syntetizovat látku označovanou na Západě jako novičok, řekl Rybalčenko.
Všechny komponenty, které jsou k výrobě novičoku potřebné, jsou k mání na volném trhu, tvrdí ruský chemik, který je šéfem ústředních chemických laboratoří ruské armády. Vyrobit smrtící jed tak je prý možné kdekoli ve světě.
Rusko na obviňování z odpovědnosti za otravu Skripala už několikrát reagovalo upozorněním, že obdobnou látku mohly vyvíjet země jako Británie, Švédsko, Česká republika, Slovensko nebo USA. Ruský prezident Vladimir Putin dnes při návštěvě Turecka řekl, že látku typu novičok mohlo vyrobit zhruba dvacet zemí světa. Odvolal se přitom na mínění mezinárodních expertů.
Moskva v této souvislosti odkazuje na Organizaci pro zákaz chemických zbraní, která sice podle ruských expertů může určit složení otravné látky, nikoli ale zemi jejího původu. Ani britští experti nebyli podle dnešní zprávy z Londýna s to prokázat, že nervově paralytická látka použitá v březnu proti ruskému dvojitému agentovi byla vyrobena v Rusku. Podle některých ruských médií se nejspíš původ nikdy nezjistí.
Související
WP: Ruští agenti chtěli uskutečnit falešný pokus o atentát na Orbána, aby vyhrál volby
Ukrajinci chtějí znát datum třístranného jednání, kde budou i Rusové
Rusko , Novičok (nervový plyn) , Vědci
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Revoluční verdikt: Facebook, Instagram a YouTube škodí zdraví. Způsobují závislost dětí na sociálních sítích
před 2 hodinami
Nevíme, co Trump vlastně chce, spolupráce uvízla na mrtvém bodě, říkají evropští lídři
před 3 hodinami
HRW: Izraelská armáda použila v obydlených oblastech jižního Libanonu bílý fosfor
před 4 hodinami
Nejmladší premiérka v historii Dánska končí. Mette Frederiksenová podala demisi
před 5 hodinami
Teherán zveřejnil svůj mírový plán. USA poslal podmínky, za jakých ukončí válku
před 6 hodinami
Fotbal v Karviné nad propastí. Primátor a šéf klubu zmizel, sponzor končí spolupráci
před 6 hodinami
Evropě hrozí v dubnu vážný nedostatek pohonných hmot a energií, varuje šéf Shell
před 7 hodinami
Narušení dopravy v Hormuzském průlivu může mít pro globální obchod hluboké následky, varují experti
před 8 hodinami
Podezřelí v případu z Pardubic. Kolují první informace o identitě zadržených
před 8 hodinami
Hormuzským průlivem proplouvají první tankery. Nepřátelské státy musí za průjezd zaplatit
před 8 hodinami
Novinky o počasí. Nového sněhu bude až 30 centimetrů, platí varování
před 9 hodinami
Válka v Íránu se propíše o peněženek Čechů. První velký dodavatel energií zdražuje
před 10 hodinami
„Oškubali jste důchodce. Lhář, srab, chudák, nemáte koule...“ Opozice ve Sněmovně tvrdě šije do vládní koalice
před 11 hodinami
Trump vyjednává jen sám se sebou, vzkazuje Teherán k dohodě. Válka s Íránem je nezákonná, přisadilo si Španělsko
před 11 hodinami
Diplomaté jsou skeptičtí: Trumpův mírový plán je rok starý, pro Írán byl těžko přijatelný
před 12 hodinami
Likvidace jaderného programu výměnou za konec sankcí. Unikly první detaily íránského mírového plánu
před 13 hodinami
Trump: Válku s Íránem jsme vyhráli. Teherán zoufale touží po dohodě
před 14 hodinami
NASA představila první konkrétní plány na kolonizaci Měsíce
před 15 hodinami
Počasí přinese sněžení do části republiky. Spadne až 20 centimetrů sněhu
včera
V Prachaticích se vraždilo na ubytovně. V případu je podezřelý cizinec
Kriminalisté se od nočních hodin zabývají případem vraždy na ubytovně v jihočeských Prachaticích. Podezřelým v případu je cizinec, útočit měl nožem. Okolnosti tragické události jsou předmětem vyšetřování.
Zdroj: Jan Hrabě