Barcelona - Pokud by se nyní konaly volby v Katalánsku, udrželi by si většinu v regionálním parlamentu této autonomní oblasti Španělska separatisté. Získali by přitom minimálně stejný počet mandátů, jaký mají dosud. Vyplývá to z dubnového průzkumu, o němž dnes informoval španělský deník El País.
Podle téhož průzkumu je 48 procent obyvatel Katalánska pro nezávislou republiku, proti odtržení od Španělska se vyslovilo necelých 44 procent dotazovaných, zbytek neví, nebo odmítl odpovědět.
Podle barcelonského střediska pro výzkum veřejného mínění by blok separatistických stran obsadil ve 135členném katalánském parlamentuopět nejméně 70 křesel, kterými disponuje nyní, nebo by získal až o pět mandátů více.
Volby by znovu vyhrála strana Cuidadanos, která by ale oproti posledním volbám z loňského prosince dvě až tři mandáty ztratila. Nyní má tato strana, která je pro setrvání Katalánska ve španělské monarchii, 36 křesel.
Z průzkumu rovněž vyplynulo, že ztrátu dvou až čtyř mandátů by utrpěla koalice Společně pro Katalánsko (JxCat) expremiéra regionu Carlese Puigdemonta. Největší nárůst zaznamenali radikální separatisté ze strany CUP, kteří by posílili ze čtyř na 11 mandátů.
Na otázku, zda si přejí nezávislý katalánský stát, odpovědělo v průzkumu kladně 48 procent dotázaných, což je skoro o osm procentních bodů více než letos v lednu a zhruba stejně jako loni v říjnu, kdy se konalo v Katalánsku referendum o nezávislosti. Hlasování ale Madrid neuznává, protože je podle něj protiústavní.
Kvůli referendu a kvůli následné rezoluci o nezávislosti, kterou koncem října schválil katalánský parlament, ovládaný už tehdy separatisty, převzal Madrid se souhlasem horní komory španělského parlamentu přímou správu nad tímto regionem. Sesadil tamní vládu, kterou španělská prokuratura obvinila ze vzpoury, a vyhlásil předčasné volby. Ty opět vyhráli separatisté, ale dosud se jim nepodařilo schválit nového premiéra regionu. Pokud tak neučiní do 22. května, budou se konat nové volby.
Související
Sánchez pod palbou kritiky: Španělsko se vyhýbá obranným závazkům NATO i podpoře Ukrajiny
Trump navrhl vyloučení Španělska z NATO
Španělsko , volby v Katalánsku , Katalánsko , průzkumy , politici
Aktuálně se děje
před 4 minutami
Trump tlačí na Zelenského. Mírové dohodě stojí v cestě Kyjev, naznačil
před 56 minutami
Americký zájem o Grónsko a Venezuelu je pochopitelný. Evropa se musí vzpamatovat
před 2 hodinami
Mrazivé počasí neskončilo. Teploty budou do konce týdne klesat
včera
Cibule, parodie Klause i grimasy. Sněmovna se při jednání o důvěře mění v cirkus, pokračovat bude ve čtvrtek
včera
Washington a Kodaň se na budoucnosti Grónska neshodly, jednání netrvalo ani hodinu
včera
Delegace dorazily do Washingtonu. Jednání o Grónsku začíná
včera
Pavel i Babiš se těší důvěře nadpoloviční většiny Čechů, Okamuru nepodporuje ani polovina lidí
včera
Napětí na Blízkém východě roste: USA stahují lidi ze základny v Kataru, Arabové se snaží odvrátit válku
včera
Julie Tymošenková čelí obvinění z korupce. Měla se pokusit rozbít vládu Zelenského
včera
Neznám ho, ale bude problém. Trump se nevybíravě pustil do premiéra Grónska
včera
Armagedon, trafika Turkovi... Opozice před hlasováním o důvěře cupuje vládu
včera
Trump trvá na ovládnutí Grónska: Cokoliv jiného než kontrola USA je nepřijatelné
včera
Počasí přispěchá s další ledovkou. Nebezpečí pomine zítra
včera
Strach v Arktidě: Gróňané se děsí budoucnosti pod nadvládou Donalda Trumpa
včera
Dál protestujte, pomoc je na cestě, vzkázal Trump demonstrujícím Íráncům
včera
Bez proudu, vody a tepla v -19. Život v Kyjevě se stává nesnesitelným
včera
Sněmovna v obležení řečníků: Babišova vláda čeká na verdikt o důvěře, počká si na něj hodiny
včera
Islámská republika v krizi: Režim umírá pomalu, ale ke konci má ještě daleko
včera
Rozpad celého státu nebo zhroucení do občanské války. Expert popsal, co se může dál dít v Íránu
včera
2400 mrtvých v Íránu. Teherán dnes plánuje popravovat demonstranty, Trump hrozí tvrdou odplatou
Americký prezident Donald Trump přislíbil rázné kroky vůči Íránu v případě, že tamní režim přistoupí k popravám účastníků protivládních demonstrací. Během svého projevu ve státě Michigan vyjádřil přímou podporu íránským vlastencům a vyzval je k pokračování v odporu. Podle jeho slov by protestující měli obsadit klíčové instituce a pamatovat si tváře těch, kteří se dopouštějí násilí. Trump varoval, že všichni viníci za své činy v budoucnu zaplatí velmi vysokou cenu.
Zdroj: Libor Novák