Ženeva/Washington - Na podzim se budou ve Švýcarsku dražit perly, které kdysi patřily francouzské královně Marii Antoinettě. Podle aukčního domu Sotheby's byly ve 2. polovině 18. století ceněny stejně jako diamanty. Výjimečná dražba se uskuteční také v USA. Na kupce čeká zlatá mince z roku 1792 s podobiznou prezidenta George Washingtona.
Aukční síň ve středu oznámila, že sada perel uváděná pod názvem Královské klenoty Bourbonsko-parmské dynastie bude dána do dražby, která se uskuteční 12. listopadu.
Marie Antoinetta, dcera rakouské arcivévodkyně a české královny Marie Terezie, byla v říjnu 1793 za Velké francouzské revoluce ve svých 37 letech popravena. Na portrétech je často zobrazována s perlami.
Veřejnost dražené perly nemohla vidět 200 let. Specialistka Daniela Mascettiová podotkla, že každý šperk je "zcela naplněn historií".
Do dražby jde unikátní mince
Ve Filadelfii se bude 16. srpna dražit zlatá mince z roku 1792, je jediná svého druhu. Očekává se, že vynese přes milion dolarů (přes 22 milionů korun).
Mince, na jejíž lícové straně je profilová podobizna Washingtona a na rubu orel, nikdy nesloužila jako platidlo. Má se za to, že byla představena prezidentovi jako součást ražebních plánů nově vznikající mincovny United States Mint. Washington ale produkci mince se svou podobiznou odmítl, neboť to považoval za monarchistický přežitek. Podle numismatiků si ji ale ponechal jako upomínku.
Mincovna nakonec první mince, které byly měděné a stříbrné, pro veřejné užívání vyrazila o rok později. Na aversu, tedy přední straně, byla místo Washingtona vyobrazena postava Svobody a na reversu zůstal orel.
Související
Kostra šavlozubého tygra se vydražila v Ženevě, konečná suma předčila očekávání
V aukci se prodal bílý střevíček Marie Antoinetty, zájem byl mimořádný
dražby , perly , Marie Antoinetta , Švýcarsko , historie , USA (Spojené státy americké) , mince , George Washington (prezident USA)
Aktuálně se děje
před 9 minutami
Bohaté státy Evropské unie se bouří. Chtějí razantní škrty
před 57 minutami
Islámábádská dohoda je na spadnutí? Írán popřel, že by ji měl o víkendu podepsat
před 1 hodinou
Zahajovací zápas fotbalového MS zvládlo domácí Mexiko. JAR dohrávala o devíti lidech
před 2 hodinami
CNN: Dohoda USA s Íránem má jen prodloužit příměří a znovu otevřít Hormuzský průliv
před 3 hodinami
Ministryně pro místní rozvoj Mrázová byla napadena
před 3 hodinami
Musk se stane prvním dolarovým trilionářem na světě. SpaceX míří na burzu
před 4 hodinami
Kallasová se ostře ohradila proti zrušení svého úřadu. Tisícům zaměstnanců EU poslala rázný mail
před 5 hodinami
Zemřela princezna Bha. Budoucí thajská královna strávila poslední roky života v kómatu
před 6 hodinami
Ukrajinská armáda zničila při útoku na most desítky vojenských vozidel. Chce odstřihnout Rusko od Krymu
před 7 hodinami
Ukončili jsme válku s Íránem, prohlásil Trump. K žádné dohodě zatím nedošlo, reaguje Teherán
před 8 hodinami
Počasí bude i o víkendu deštivé. Dorazí i vítr
před 9 hodinami
Česko - Jižní Korea 1:2. Kapitán Krejčí skóroval, Korejci předvedli obrat
včera
Dnes v noci velmi tvrdě udeříme na Írán. Převezmeme ostrov Charg, pohrozil Trump. O hodinu později vše zrušil
včera
Fotbalové MS plné nových pravidel. Jaké novinky týmy i fanoušky čekají?
včera
Amerika zůstane bezbranná? Rakety bleskově dochází, Trumpa čeká ostrá debata se zbrojaři
včera
Tchajwanská armáda cvičně odpálila rakety směrem k Číně z amerických zařízení
včera
Obavy vědců se naplnily. El Niño je tady, může dosáhnout historické síly a působit miliardové škody
včera
Evropští lídři chtějí na summitu G7 přesvědčit Trumpa k obnovení mírových rozhovorů mezi Ukrajinou a Ruskem
včera
Polsko spustí unikátní program. Statisícům lidí poskytne kurzy přežití
včera
Neřeší Ukrajinu, Írán ani Trumpa. Státy EU se bouří proti Kallasové
Francie, Německo a další členské státy Evropské unie intenzivně diskutují o zásadní reformě, či dokonce rozpuštění patnáct let staré Evropské služby pro vnější činnost (EEAS). Cílem plánovaných změn je zefektivnit reakci bloku na současné geopolitické krize. Podle informací deníku Financial Times zvažují unijní metropole omezení pravomocí šéfky unijní diplomacie Kaji Kallasové a přesun funkcí tohoto úřadu, disponujícího ročním rozpočtem ve výši jedné miliardy eur, zpět pod Evropskou komisi a jednotlivé členské státy.
Zdroj: Libor Novák