Vladivostok/Londýn - Dva Rusy, které britští vyšetřovatelé označili za pachatele březnového útoku na dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru, ruské úřady znají. Jsou to civilisté a nejsou to žádní zločinci. Na tiskové konferenci ve Vladivostoku to dnes řekl ruský prezident Vladimir Putin. Jeden z mužů údajně ruské státní televizi Rossija-24 řekl, že o kauze by mohl veřejně promluvit příští týden. Mluvčí britské premiérky Theresy Mayové v reakci na Putinovy výroky uvedl, že Moskva na snahy Londýna o vyšetření případu Skripalových vždy reagovala mlžením a lhaním.
Londýn za pachatele útoku na Skripalovy označil údajné agenty ruské vojenské rozvědky Alexandra Petrova a Ruslana Boširova. "Samozřejmě jsme se na to podívali, co je to za lidi, a víme, kdo to je. Našli jsme je," řekl dnes Putin novinářům. "Ujišťuji vás, že nic zvláštního nebo kriminálního v tom není," dodal.
Ruský prezident na dálku oba údajné atentátníky vyzval, aby předstoupili před novináře. "Chci se na ně obrátit, aby nás dnes slyšeli. Ať se někam dostaví, předstoupí před sdělovací prostředky. Doufám, že se objeví a sami o sobě promluví," prohlásil Putin.
Rossija-24 dnes uvedla, že Petrova kontaktovala, ten však vypověděl jen to, že pracuje ve farmaceutické společnosti v sibiřském Tomsku. "Pro tuto chvíli to nebudu komentovat. Možná později. Myslím, že příští týden," citovala Petrova státní televize.
Skripal a jeho dcera Julija byli v jihoanglickém městě Salisbury 4. března otráveni nervově paralytickou látkou novičok. Oba strávili dlouhé týdny v nemocnici, ale nakonec útok nervovou látkou přežili. V červenci však zemřela Britka Dawn Sturgessová, která s látkou novičok přišla rovněž do styku.
Londýn z útoku na Skripalovy obvinil Rusko. Podle premiérky Theresy Mayové šlo o operaci schválenou na nejvyšších místech ruského státu. Moskva jakýkoli podíl na otravě odmítá, podle ní chybějí k obvinění Ruska jakékoli důkazy.
Mluvčí premiérky Mayové dnes obvinění obou mužů zopakoval. "Tito muži jsou důstojníky ruské vojenské zpravodajské služby GRU... Vláda odhalila roli GRU, její agenty a její metody, tuto pozici podpořili i naši mezinárodní spojenci," řekl. Británie podle něj opakovaně požádala Rusko o vysvětlení toho, co se stalo v březnu v Salisbury. "Odpověděli mlžením a lžemi. A nevidím nic, co by naznačovalo, že se to změnilo," dodal mluvčí.
Po britském obvinění na adresu Petrova a Boširova se v ruských médiích objevily rozporuplné informace. Šéf zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu Sergej Kosačov řekl, že nejde o ruské občany, ale možná britské herce.
Ruský server Fontanka informoval, že člověk jménem Alexandr Petrov byl na seznamu zaměstnanců státního podniku Mikrogen, který se zabývá výzkumem a vývojem imunobiologických preparátů. Podle státní televize RT ale jde jen o shodu jmen. Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že zveřejněná jména ani fotografie podezřelých mu nic neříkají.
Související

Medveděv odhalil Putinovy cíle. Nárazníkovou zónu chce vytvořit na celé Ukrajině

Trump čelí zásadní zkoušce: Kreml ho zkouší, Západ čeká na odpověď
Vladimír Putin , Alexandr Petrov a Ruslav Boširov (novičok) , Rusko , Sergej Skripal , Velká Británie
Aktuálně se děje
včera

Izraelští vojáci stříleli poblíž centra humanitární pomoci, nově zvolená nadace situaci nezvládla
včera

Rusko dostává body za nic. Spolu s Běloruskem by ho IIHF měla poslat do nižších divizí
včera

Ministryně Černochová měla v centru Prahy dopravní nehodu
včera

Nepochopitelný postup české justice: Nepřímé důkazy stačí k odsouzení, ale ne k vyšetřování krádeže
včera

Eurozóna se rozroste. Od ledna bude platit eurem další evropský stát
včera

Skandál ve Francii: Země utratila 90 000 eur za diskreditaci výzkumu dopadu jaderných testů
včera

Medveděv odhalil Putinovy cíle. Nárazníkovou zónu chce vytvořit na celé Ukrajině
včera

Chaos kolem dodávek pomoci do Gazy: OSN neví, zda se pomoc skutečně dostává k civilistům
včera

Merz pohrozil zastavením evropských fondů Slovensku, Fico ostře zareagoval
včera

S internetovými podvody se roztrhl pytel. Lidé přicházejí o statisíce a pachatelé mizí beze stopy
včera

Trump zvažuje zavedení sankcí proti Rusku, chce Putina přimět k mírovému jednání
včera

Bouří se OSN i desítky států. Proč je izraelský plán na distribuci humanitární pomoci pro Gazu terčem kritiky?
včera

USA a Evropa zrušily omezení doletu zbraní. Ukrajina může útočit hluboko v Rusku
včera

Trump čelí zásadní zkoušce: Kreml ho zkouší, Západ čeká na odpověď
včera

Auto vjelo v Liverpoolu do davu slavících fanoušků. Zraněno je 50 lidí
včera

Pokud nemáš na právníka, nedopadneš dobře. Soudci se kryjí a nikdo to nechce změnit, říká o české justici Piussi
včera

Nástup letního počasí bude pozvolný, naznačuje měsíční výhled
26. května 2025 22:01

Pavla Novotného se marně pokoušeli odvolat. Snahy opozice odsoudil
26. května 2025 21:18

Vražda v Olomouci objasněna. Stala se mezi lidmi bez domova
26. května 2025 20:45
Spartu zasáhla další nepříjemnost. Rosický byl hospitalizován kvůli problémům se srdcem
Neprožívá zrovna nejklidnější období ve svém životě. Jeho fotbalové Spartě se přestalo dařit, už dávno přišla o možnost obhajoby mistrovského titulu, ale v závěru sezóny prohrála finále českého poháru a málem přišla i o účast v jakémkoliv evropském poháru. Kvůli sérii porážek musel skončit v klubu trenér Lars Friis, ale kromě toho Rosický a spol. řešili trable s fanoušky. Nyní přišla ještě zpráva, že měl sportovní manažer pražské Sparty skončit na jednotce intenzivní péče kvůli problémům se srdcem, přičemž tam měl vydržet až do konce minulého týdne, kdy byl opět propuštěn domů.
Zdroj: David Holub