Vatikán tajně ovládají mormoni? V Římě už je přijali za své

Téměř v sousedství Vatikánu vyrostl nový chrám, který patří mormonům. Obě církve už prý navázaly vzájemné vztahy, podle jednoho ze správců mormonského kostela si navzájem dobře rozumí.

První mormonský kostel v Itálii se otevřel toto pondělí v Římě, od Vatikánu jej vzdušnou čarou dělí jen několik kilometrů. Ač výška chrámu zdaleka nedosahuje téměř 140 metrů Baziliky svatého Petra, mormoni doufají, že i on se stane oblíbeným poutním místem.

Elder Ronald Rasband, jeden z 12 apoštolů, kteří mormonský kostel spravují, konstatuje, že mormoni zvolili Řím právě z toho důvodu, že je považován za centrum křesťanství. „První apoštolové tu žili a sloužili lidem, než byli umučeni, proto náš prorok cítil, že chrám v Itálii je potřeba,“ říká Rasband.

Dodává, že mormoni vše konzultovali se zástupci Vatikánu, s nimiž často spolupracují na různých sociálních projektech. „S Vatikánem jsme přátelé,“ tvrdí Rasband, který byl členem oficiální delegace, která se setkala s vybranými kardinály. „Hovořili jsme o vzájemných vztazích s katolíky i otázkách humanitární pomoci,“ dodává.

Samotný chrám nechali mormoni zbudovat z místního mramoru a žuly, součástí stavby je však i křišťál Swarowski nebo 24karátové zlato. Mormonské kostely většinou slouží především křtům a svatbám, jejich vnitřní prostory mohou navštívit jen členové této církve. Zatím to však lze, protože k vysvěcení stavby dojde až v březnu.

Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů, jak se mormonská církev oficiálně nazývá, vznikla v první polovině 19. století v New Yorku. Na celém světě se k této víře hlásí zhruba 16 milionů lidí, jen 6,5 milionu věřících má církev ve Spojených státech amerických. Chrám v Itálli, kde žije asi 6 tisíc mormonů, je dvanáctým kostelem této církve v Evropě.  

Související

křesťanství

Gayové už nebudou odpadlíci. Mormonská církev pokřtí jejich děti

Mormonská církev, oficiálně nazývaná Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů, od nynějška dovolí křtít děti lesbiček, gayů, bisexuálů či transgenderových osob, a to bez ohledu na to, zda jsou členy církve, anebo nikoliv. Nadále však nedovolí homosexuální manželství. Oznámily to tiskové agentury. Toto rozhodnutí "vstupuje v platnost okamžitě", upřesnilo církevní komuniké.

Více souvisejících

Mormoni Vatikán Řím (město) poutníci / víra Náboženství

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Školní rok v minulosti nezačínal v září. Co se dříve děti učily?

Žákům v září začal školní rok a pravidelné vyučování. Jeho struktura a složení prošly za staletí mnohými proměnami. Jaké předměty se v minulosti na školách vyučovaly? A kdy začínal školní rok? Žáci dříve neusedali do školních lavic dne 1. září a učili se zcela jiné věci než dnešní děti.

před 5 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

Jak ukazuje snímek z reportáže NBC News, voda je skutečně všudypřítomná (NYC, 29. září 2023).

New York po mohutném dešti zaplavila voda. Doprava zkolabovala

Dešťové srážky paralyzují jednu z největších světových metropolí. Guvernér státu New York vyhlásil v New Yorku kvůli prudkým lijákům a místním záplavám stav nouze. Jen za poslední tři hodiny v Brooklynu napršelo více než 10 centimetrů srážek. Voda přerušila provoz metra a autobusů, uvěznila lidi v autech a chodci se brodili po zatopených ulicích, kde hladina vody někdy sahala až do pasu.

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

včera

Budoucí vstup Ukrajiny do EU v Maďarsku narazil. Orbánovi se členství Kyjeva nelíbí

Maďarský premiér Viktor Orbán v pátek prohlásil, že je potřeba zodpovědět některé "velmi dlouhé a složité otázky", než bude moci Evropská unie zahájit rozhovory o členství s Ukrajinou.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy