Rusko se dnes připojilo k žádostem amerických kongresmanů, aby byla zveřejněna závěrečná zpráva z vyšetřování údajného vlivu Moskvy na prezidentské volby v USA v roce 2016. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová řekla rozhlasové stanici Echo Moskvy, že Rusko by se rádo dozvědělo, na jakých skutečnostech bylo vyšetřování založeno.
Zvláštní vyšetřovatel FBI Robert Mueller od května 2017 zkoumal způsob, jakým Rusko zasahovalo do americké volební kampaně, a zda s Moskvou koordinoval předvolební strategii volební štáb pozdějšího vítěze Donalda Trumpa.
Šetření nepotvrdilo, že by Trumpovi lidé s Moskvou tajně spolupracovali, ale ve shodě s tajnými službami USA konstatovalo, že Rusko se o vliv na americké volby prokazatelně pokoušelo. Moskva jakýkoli takový pokus popírá.
Mueller během vyšetřování podal žalobu na 34 osob, z toho 25 Rusů. Část z nich byla obviněna z šíření demagogické propagandy a z politických manipulací na sociálních sítích, část tvořili operativci vojenské kontrarozvědky GRU, kteří měli podnikat hackerské útoky proti mezinárodním organizacím. Trestní stíhání bylo zahájeno i proti třem ruským firmám.
"Chtěli bychom si celou zprávu přečíst," řekla dnes Zacharovová. "Ať to zveřejní celé, aspoň se dozvíme, na čem je zpráva založena," prohlásila. Kompletní zpráva Muellerova týmu nebyla zveřejněna, její větší část má spatřit světlo světa během několika týdnů. Z dosavadních informací ale vyplývá, že vyšetřování přineslo zatím nejpodrobnější popis ruských aktivit na poli kybernetické špionáže proti USA.
Související
Ukrajinské drony soustavně devastují "ruský Amazon". Putin k útokům mlčí
Rusku dochází dech? Skutečný ekonomický stav veřejnosti tají, v tichosti chystá další mobilizaci
Rusko , Robert Mueller (exšéf FBI) , Donald Trump , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
První výhled počasí na příští víkend. Tropy budou úřadovat
včera
Na Klatovsku hoří les. Platí třetí stupeň poplachu
včera
Hradec si odváží z Norska senzační výhru, Jablonec duel plný zvratů v Chorvatsku nezvládl
včera
Česko chce zlepšit proočkovanost proti chřipce. Inspiraci bere ze zahraničí
včera
Hasiči budou mít nového šéfa. Vlček skončil po pěti letech v nejvyšší funkci
včera
Může to být nejhorší epidemie eboly v historii, varují experti z Afriky
včera
Ukončování reprezentačních kariér nebere konce. V národním týmu nebude pokračovat Zelený
včera
Policejní manévry na Klatovsku. Muž měl použít zbraň proti příbuzným
včera
Babiš jednal s černohorským premiérem o evropské integraci a obranné spolupráci
včera
Foldyna stále nesmí domů. Soud prodloužil předběžné opatření
včera
Nebezpečné počasí. Meteorologové varovali před požáry na dalších místech
včera
Babišova vláda chce změnit jednací řád. Premiér prý nedostane více pravomocí
včera
Sparta se na úvod boje o Ligu mistrů utká s Lyonem, pohárové soupeře znají i další české týmy
včera
Trump znovu pohrozil Íránu. Američané zasáhli a znehybnili tanker
včera
Čeští hasiči opět bojují s požárem ve Francii. Lidé museli být evakuováni
včera
Macinka zmínil nové informace v případu Čecha zadrženého v Číně
včera
Rusové zaútočili na ukrajinskou výstavu dronů. Zemřelo nejméně 10 lidí
včera
Počasí příští týden: Do Česka se vrátí tropy, vedra mohou být extrémní
24. července 2026 21:58
Ukrajinské drony soustavně devastují "ruský Amazon". Putin k útokům mlčí
24. července 2026 20:40
Peníze výměnou za reformy? Třetina zemí se bouří proti revolučnímu plánu EU
Plány Evropské komise propojit vyplácení unijních peněz s plněním strukturálních reforem narazily na odpor klíčových členských států. Proti navrženému konceptu v rámci přípravy sedmiletého rozpočtu EU na období 2028 až 2034 vystoupila skupina deseti zemí, v jejímž čele stojí Francie, Itálie a Španělsko. Navrhovaný rozpočet v hodnotě téměř dvou bilionů eur by totiž podle kritiků znamenal, že by národní vlády musely výměnou za unijní dotace prosazovat i vysoce citlivé domácí změny.
Zdroj: Libor Novák