Dnešní první kolo ukrajinských prezidentských voleb pravděpodobně s nemalým odstupem vyhrál herec Volodymyr Zelenskyj, do druhého kola by měl spolu s ním postoupit dosavadní prezident Petro Porošenko. Vyplývá to z průzkumů provedených u volebních místností. Třetí Julija Tymošenková odhady sociologických společností zpochybnila a označila je za zmanipulované. Podle zjištění její strany Vlast postupuje do druhého kola spolu se Zelenským ona.
Zelenskyj podle čtyř provedených anket získal přes 30 procent hlasů, Porošenko necelých 18 procent. Tymošenková by na třetím místě měla dostat kolem 14 procent hlasů. K deseti procentům by se podle průzkumů u uren měl blížit volební zisk proruského kandidáta Jurije Bojka, za ním následuje na pátém místě vůdce liberální Občanské pozice a bývalý ministr obrany Anatolij Hrycenko se sedmi procenty.
Ústřední volební komise obdržela kolem 1700 stížností na porušení volebních pravidel, žádné vážnější problémy ale průběh hlasování nenarušily, napsala agentura Unian. Volební účast se podle předběžných informací pohybovala kolem 64 procent. Druhé kolo voleb se má konat 21. dubna.
Volební štáb Tymošenkové označil průzkumy u volebních uren za zmanipulované. Sama expremiérka tvrdí, že spolu s vítězem prvního kola Zelenským postupuje do druhého kola ona. Zelenskyj údajně získal 27 procent hlasů a druhá Tymošenková 21 procent. Porošenko je se 17,5 procenta až třetí, tedy nepostupující. Průzkum podle bývalé premiérky provedl štáb strany Vlast, které Tymošenková předsedá.
Podle agentury TASS Tymošenková vyzvala své stoupence, aby se dostavili k volebním místnostem a "domáhali se spravedlivého volebního výsledku". Je prý přesvědčena, že po reálném sečtení hlasů "přestane Porošenkova mafie existovat".
Zelenskyj předpokládané výsledky prvního kola označil za "první krok k velkému vítězství". Dodal, že "průzkumů je hodně, ale vítěz je jen jeden". Volební tým Zelenského se obává, že zástupci Tymošenkové budou odvolávat své lidi z volebních komisí, aby sabotovali proces sčítání hlasů.
Porošenko voličům slíbil, že vyhraje-li druhé kolo, zahájí "novou etapu návratu Donbasu a Krymu". Vyzval voliče svého hlavního soupeře, aby ve druhém kole přešli na jeho stranu. O podporu rovněž požádal všechny kandidáty, kteří se nedostali do druhého kola a kteří "stojí pevně na proukrajinských pozicích".
"Osud mě přivedl do boje s loutkou (oligarchy Ihora) Kolomojského, nedáme mu žádnou šanci," prohlásil prezident. Miliardář Kolomojskyj je považován za spojence a sponzora Zelenského, který svou nejpopulárnější roli ztvárnil právě v televizi 1+1, kterou Kolomojskyj žijící v Izraeli a Švýcarsku ovládá.
Související
Fico se pře s Ukrajinci ohledně ropovodu Družba. Navrhuje inspekční cestu
Zelenskyj vidí okno příležitosti pro dosažení míru. Čas je do voleb v USA
Ukrajina , Petr Porošenko , Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) , volby na Ukrajině
Aktuálně se děje
před 33 minutami
Izraelská armáda povolala do služby 100 000 rezervistů. V dalších zvýší intenzitu útoků na Írán
před 1 hodinou
Při nové vlně útoků bylo zasaženo ústředí íránské státní televize. Internet v zemi prakticky nefunguje
před 2 hodinami
Izrael shodil na Írán za 30 hodin 2000 bomb. Americká armáda nasadila stealth bombardéry B-2
před 3 hodinami
Politico: Írán po začátku útoku zoufale hledal pomoc v Moskvě. Dostal jen slovní podporu
před 4 hodinami
Při jediném úderu zemřelo 48 íránských lídrů, prohlásil Trump. Co bude dál ale nikdo neví, varuje exšéf CIA
před 4 hodinami
Írán chce vybrat nového vůdce do dvou dní. Svrhněte islámskou republiku, dokud můžete, vyzval Íránce Pahlaví
před 5 hodinami
Írán zaútočil na americkou letadlovou loď USS Abraham Lincoln. Rakety k ní ale nedoletěly
před 6 hodinami
Írán bude po zabití Chameneího řídit tříčlenná rada, povede ji ajatolláh Alíréza Aráfí
před 7 hodinami
Konflikt v Íránu má tři scénáře vývoje, tvrdí Macinka. Kvůli Čechům v zahraničí svolal krizový štáb
před 7 hodinami
Írán vypálil rakety směrem ke Kypru, varuje Británie
před 8 hodinami
Česká republika je připravena okamžitě vyslat repatriační letadla pro své občany, oznámil Babiš
před 8 hodinami
Írán zahájil další vlnu raketových útoků. Nad Abú Dhabí se ozývají silné exploze
před 8 hodinami
OBRAZEM: Tradiční Matějská pouť opět rozzářila pražské Výstaviště
před 9 hodinami
Co teď čeká Írán? Zemi povede vytvořená rada, čeká ji boj o přežití režimu
před 10 hodinami
„Nezapomeneme na 7. říjen.“ Izraelská armáda opět udeřila v srdci Teheránu, Írán slibuje pomstu
před 11 hodinami
Po smrti je nejen ajatolláh. Zahynula Chameneího dcera, zeť, vnouče a 40 íránských představitelů
před 12 hodinami
Írán zahájil rozsáhlou vlnu útoků napříč celým Blízkým východem
před 13 hodinami
Rozzuření Íránci se pokusili vtrhnout na americké velvyslanectví
před 14 hodinami
Počasí: Příští týden jarní teploty setrvají, bude až 15 stupňů
včera
Ajatolláh Alí Chameneí je po smrti
Americký prezident Donald Trump v sobotu večer potvrdil, že íránský nejvyšší vůdce, ajatolláh Alí Chameneí, byl zabit při rozsáhlém společném úderu Spojených států a Izraele. Trump tuto zprávu oznámil prostřednictvím své sociální sítě Truth Social, kde Chameneího označil za jednoho z nejhorších lidí v historii. Podle prezidenta je jeho smrt spravedlností nejen pro íránský lid, ale i pro Američany a občany mnoha dalších zemí.
Zdroj: Libor Novák