Výbuch v Kaczyńského letadle? Rusko zuří kvůli slovům z Varšavy

Rusko dnes odmítlo tvrzení bývalého polského ministra obrany Antoniho Macierewicze, že prý experti z britské laboratoře našli stopy výbušnin na troskách letounu, ve kterém právě před devíti lety u Smolenska na západě Ruska zahynul tehdejší polský prezident Lech Kaczyński a spolu s ním dalších 95 lidí, vesměs členů polských politických a vojenských špiček.

Tehdejší ruské vyšetřování připsalo leteckou katastrofu na vrub pilotům polského vládního letounu, vystaveným zřejmě tlaku svých nadřízených, aby se pokusili přistát i za nepříznivých podmínek, protože delegace spěchala uctít polské důstojníky, povražděné na jaře 1940 v sovětském zajetí. K obdobným závěrům dospělo i tehdejší polské vyšetřování, podle kterého k tragédii přispěli i ruští dispečeři na smolenském letišti. Představitelé nynější vládní strany Právo a spravedlnost (PiS), kterou vede bratr zesnulého prezidenta Jaroslaw Kaczyński, ale razí tezi o vražedném spiknutí či přímo atentátu na polského prezidenta. Navíc Rusko ještě stále nevydalo Polsku trosky letounu.

"Informace polské strany, podle kterých zahraniční odborníci při zkoumání částí polského letounu Tu-154M nalezli stopy látek, vznikajících při výrobě výbušnin a dalších substancí, nejsou ničím jiným než dalším nemotorným pokusem zpochybnit to, co je jasné," prohlásila podle agentury TASS mluvčí federálních vyšetřovatelů Svetlana Petrenková a připomněla množství analýz a znaleckých posudků, které si nehoda vládního letounu vyžádala jak v Rusku, tak v Polsku. Žádný však až dosud stopy výbušnin či jiných záhadných substancí neodhalil.

Bývalý šéf polské státní komise pro zkoumání příčin leteckých nehod Maciej Lasek v televizi TVN 24 označil tvrzení později vytvořené Macierewiczovy komise o výbuchu jako hlavní příčině zkazy vládního letounu za "další směsku nápadů odtržených od faktů a odporujících záznamům z černých skříněk, stopám na místě či závěrům znalců".

Související

Více souvisejících

Rusko Lech Kaczyński Antoni Macierewicz Jaroslaw Kaczyński Tupolev Tu-154M - Polsko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Kreml: Svět je na pokraji konfliktu mezi největšími jadernými velmocemi světa, může skončit katastrofou

Rusko v pondělí prohlásilo, že vojenská podpora Ukrajiny ze strany USA, Británie a Francie posunula svět na pokraj přímého konfliktu mezi největšími jadernými velmocemi světa, který by mohl skončit katastrofou.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy