Během protestů v ruském Jekatěrinburgu byli zranění tři lidé

Tři lidé utrpěli zranění a museli být hospitalizováni po nepovoleném protestu proti stavbě nového pravoslavného chrámu na místě parku v centru ruského Jekatěrinburgu. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na místní úřady. Další podrobnosti neuvedla.

Ve čtvrtém největším ruském městě v pondělí a v úterý demonstrovaly tisíce lidí proti stavbě kostela, který má vzniknout ke 300. výročí založení města. Hodně místních je ale proti a raději by si přáli zachovat park, na jehož místě má chrám stát, uvedla ruská redakce BBC.

Zatímco pondělní "živelný protest" se obešel bez zásahu pořádkových sil, při úterním nepovoleném protestu policie zatkla 23 lidí. Podle ministerstva vnitra představovali "ohrožení bezpečnosti". Podle místních médií se zatýkalo hlavně při půlnočním vytlačování demonstrantů z parku speciálními pořádkovými silami.

Úterní demonstraci předcházela schůzka obou stran sporu u gubernátora, která ale nevedla k nalezení kompromisu. Úřady se nehodlají stavby chrámu vzdát, uvedl server Newsru.com. Připomněl také, že stavbu sporného chrámu financují dva místní miliardáři Igor Altuškin a Andrej Kozicyn, šéfové těžebních společností RMK a UGMK.

UGMK mimo jiné patří výrobce českých letadel L-410, kunovická firma Aircraft Industries.

Související

Jekatěrinburg

Úřady v Jekatěrinburgu navrhnou pro stavbu pravoslavného chrámu jiná místa

Nový pravoslavný chrám v Jekatěrinburgu by mohl být postaven jinde, než se původně plánovalo. Seznam nejméně čtyř takových míst se po částečně násilných protestech proti výstavě svatostánku v parku ve středu města chystají v pondělí zveřejnit úřady. S odkazem na vyjádření gubernátora Sverdlovské oblasti Jevgenije Kujvaševa to dnes napsala agentura DPA.

Více souvisejících

Jekatěrinburg Kostely Rusko

Aktuálně se děje

před 57 minutami

včera

včera

včera

Gripen

Vláda schválila vyčlenění 216 miliard na nadzvukové letectvo do roku 2036

Vláda dnes schválila investiční program, který stanovuje maximální možné výdaje na udržení a rozvoj nadzvukového letectva do roku 2036. Celkové náklady byly stanoveny nejvýše na 215,8 miliardy korun a zahrnují pořízení letounů F-35, využívání letadel JAS-39 Gripen do roku 2035 a výstavbu nezbytné infrastruktury. Na svém webu to uvedlo ministerstvo obrany.

včera

včera

Senát ČR

Do Rady ČT byli v prvním kole zvoleni Fištejn, Denčevová a Procházková

Ve prvním kole tajných voleb Senát zvolil tři ze šesti členů Rady České televize. Z 46 kandidátů získali nadpoloviční většinu hlasů publicista Jefim Fištejn, rozhlasová moderátorka Ivana Chmel Denčevová a šéfredaktorka magazínu EDUzín a bývalá editorka Portálu ČT24 Barbora Procházková. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ivan Bartoš

Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna

Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila vládní novelu zákona o právu na digitální služby, která počítá se zavedením eDokladů. Od poloviny ledna 2024 tak bude možné používat občanku v mobilu z dílny Digitální a informační agentury (DIA). Půjde o dobrovolnou alternativu k plastové kartičce.

včera

Senát ČR

Senát schválil růst rodičovského příspěvku, od ledna bude činit 350 tisíc korun

Senát ve středu navázal na Poslaneckou sněmovnu a stejně jako ona před měsícem vyslovil souhlas s růstem rodičovského příspěvku o 50 tisíc na 350 tisíc korun od ledna příštího roku. Nová výše příspěvku se bude týkat dětí narozených od začátku roku 2024, vyplývá z vládní novely. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. 

včera

Válka v Izraeli

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle

Izrael a palestinské hnutí Hamás stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.

včera

včera

Cenny pohonných hmot v ČR po vpádu Ruska na Ukrajinu (2022).

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica v těchto dnech lobuje u Evropské komise za prodloužení výjimky, která zemi umožňuje dovoz paliv z ruské ropy a zásobování jimi slovenského, ale také českého trhu. Ve většině Evropské unie platí zákaz dovozu ruských paliv už od letošního února. Slovensko, resp. tamní petrochemický podnik Slovnaft, spadající pod maďarský MOL, má vyjednánu výjimku do letošního 5. prosince, tedy do úterý příštího týdne. Právě tu ale chce nyní Ficův kabinet prodloužit. Informuje redakci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

Putinův bizarní projev: Rusko je globální supervelmoc, bez nás není světový řád stabilní

Ruský prezident Vladimir Putin se domnívá, že Rusko se již vrátilo do pozice globální "supervelmoci", a to téměř dva roky poté, co nařídil rozsáhlou invazi na sousední Ukrajinu. "Stali jsme se silnějšími," řekl Putin ve virtuálním projevu na úterním zasedání nevládní Mezinárodní ruské lidové rady vedené patriarchou ruské pravoslavné církve Kirillem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy