Varšava - Polský prezident Bronisław Komorowski v úterý jmenoval premiérem dosavadního šéfa polské vlády a vítěze říjnových voleb Donalda Tuska, informuje agentura AFP. Pověřil ho úkolem sestavit novou vládu.
Tuskova proevropská strana Občanská platforma zvítězila v parlamentních volbách 9. října. Je to první případ volební výhry ve dvou po sobě následujících obdobích od pádu komunismu v Polsku v roce 1989."Zkusím novou vládu vytvořit hladce, a co nejdříve to bude možné... Nebude nám chybět odvaha a představivost," řekl Tusk po jmenování.Poláci vládní změnu odkládali, aby nenarušili polské půlroční předsednictví Evropské unii, které končí koncem roku.Demisi prvního kabinetu Tusk podal teprve v úterý dopoledne, kdy se poprvé po volbách sešel parlament v novém složení.V příštích dnech Tusk představí kandidáty na ministry. Hlasování o důvěře se očekává až 6. prosince, poslední možný den.V Tuskově novém kabinetu nejspíš setrvají dosavadní ministři financí a zahraničí Jacek Rostowski a Radosław Sikorski.Ekonomové předpokládají, že nová vláda zreviduje rozpočet na rok 2012, protože hospodářský růst bude nižší.Tuskova Platforma a koaliční Polská lidová strana získaly v říjnu ve 460členném Sejmu, dolní komoře parlamentu, většinu 236 křesel.
Související
Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry
Polskem otřásla vražda mezi dětmi. Školačku ubodala jiná dívka
Aktuálně se děje
včera
V Česku se potvrdilo další ohnisko ptačí chřipky
včera
Zelenskyj i Putin chtějí ukončit válku na Ukrajině, prohlásil Trump
Aktualizováno včera
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
včera
Trump měl na telefonu Putina. Hovor byl dobrý a produktivní, tvrdí šéf Bílého domu
včera
Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo
včera
Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř
včera
Příměří u jaderné elektrárny v Záporoží. Začaly kritické opravy vedení
včera
Muž s nožem v Budějovicích vyhrožoval kolemjdoucím. Policista ho zpacifikoval
včera
Francie oplakává Bardotovou. O dojmy se podělil i prezident Macron
včera
Lavrov promluvil o úmyslech Moskvy a varoval Evropany
včera
Hazard, jaký se nevidí. Žena v Krkonoších bruslila na tenkém ledu i s kočárkem
včera
Zemřela ikonická herečka Brigitte Bardotová
včera
Turek se nevzdává. Pavel by měl dodržet svá slova, říká poslanec
včera
Zimní počasí na přelomu roku. Napadnout mohou desítky centimetrů sněhu
včera
Trump přivítá Zelenského. Zbývá deset procent a plán bude hotový, tvrdí Kyjev
včera
Anonym vyhrožoval střelbou v teplickém obchodním domě. Policie po něm pátrá
včera
Předpověď počasí: Poslední týden roku bude ve znamení pravé zimy
27. prosince 2025 21:20
"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině
27. prosince 2025 20:05
Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry
27. prosince 2025 18:51
Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti
Ruská federace se s blížícím se čtvrtým rokem plnohodnotné invaze na Ukrajinu potýká s nečekaným vedlejším efektem své válečné politiky. Regiony bohaté na energetické suroviny, které tvoří hospodářskou páteř země, totiž doplácejí na konflikt nejvyššími lidskými i ekonomickými ztrátami. Kreml proměnil odlehlé oblasti v zásobárnu vojáků i peněz, čímž však paradoxně ohrožuje průmyslová odvětví, která Putinovu agresi financují.
Zdroj: Libor Novák