Londýn - Spojené království Velké Británie bude v následujících letech čelit rostoucí hrozbě rozpadu a odtržení Skotska, varoval odcházející šéf úřadu britské vlády Gus O'Donnell. Informuje o tom ve čtvrtek agentura AFP.
"V následujících několika letech tu budou obrovské výzvy, například jestli zůstane království sjednocené," předpověděl O'Donnell v rozhovoru pro čtvrteční vydání deníku Daily Telegraph.
Vzestup Skotské národní strany (SNP) představuje pro 300 let trvající britské království vekou hrozbu, připustil O'Donnell, který z úřadu odejde 1. ledna 2012.
Spojené království vzniklo v roce 1707, kdy byla sjednocena Anglie, Wales a Skotsko. Skotové v roce 1997 schválili decentralizaci. Díky tomu vznikl skotský parlament se sídlem v Edinburghu, který rozhoduje ve vnitřních záležitostech.
SNP zasazující se o odtržení od Británie se po volbách v roce 2007 stala největší stranou ve skotském parlamentu a sestavila menšinovou vládu. Letos ve volbách dosáhla na většinu. Referendum o nezávislosti plánuje uspořádat ke konci funkčního období, tedy v roce 2014 nebo 2015.
O'Donnell zároveň upozornil, že největší hrozbou zůstává neutěšený ekonomický vývoj. Dopad ekonomické krize by ale byl větší, kdyby se v Británii platilo eurem, zdůraznil O'Donnell a pochválil vládu, že jednotnou evropskou měnu nepřijala.
Při ohlédnutí za působením ve funkci šéfa úřadu vlády O'Donnell konstatoval, že kabinety byly "příliš rychlé při řešení problémů s regulací a legislativou" a svého nástupce vyzval, aby raději hledal "kreativní a inovativní" řešení.
Související
Z Británie přichází další varování: Rusko je expanzivní mocnost, chce podmanit Ukrajinu a destabilizovat NATO
Princ Andrew unikl dalšímu policejnímu vyšetřování. Není prý důvod ho obnovit
Aktuálně se děje
před 52 minutami
Na USA není spoleh, obává se Francie. Chystá se na vůdčí roli v obraně Evropy před Ruskem
před 2 hodinami
Víkendová jednání na Floridě jsou nadějná, tvrdí ruští vyjednavači. Kreml ale stupňuje požadavky
před 3 hodinami
Rusko: Evropské změny v mírovém plánu naději na konec války nezvýšily. Možnost nalezení řešení zkomplikovaly
před 4 hodinami
Na záchranu v první linii čekal měsíc. Pak zraněného vojáka zachránil robot
před 5 hodinami
Amerika stupňuje tlak na Madura. Zabavila další tanker
před 6 hodinami
Americké ponorky jsou v Pacifiku v menšině. Jižní Korea má plán, jak to změnit
před 8 hodinami
Počasí: Budou Vánoce bílé? Ve středu může nasněžit
včera
USA navrhly setkání Spojených států, Ukrajiny a Ruska. Mír nemůže nastat za každou cenu, reagoval Zelenskyj
včera
Spousta začerněných stránek a pozoruhodně málo Trumpa? Zamlžování pravdy, říká jedna z Epsteinových obětí
včera
Poprask na internetu: Voliči SPD mluví o zradě, požadují odvolání Zůny. Okamura problém hasí
včera
Trump sliboval zlatou éru americké ekonomiky. Kde je, ptají se Američané po roce?
včera
Dokáže síla převážit nad totálním vyčerpáním? Ukrajina se chystá na dosud nejtemnější zimu
včera
Američtí a ruští představitelé se setkají na Floridě k dalšímu kolu rozhovorů o Ukrajině
včera
Z Británie přichází další varování: Rusko je expanzivní mocnost, chce podmanit Ukrajinu a destabilizovat NATO
včera
Vítězové summitu EU o financování Ukrajiny? De Wever i Česko, píše Politico
včera
Superchřipka, nebo mnoho povyku pro nic? Epidemie tříští vědeckou obec
včera
Zveřejnění Epsteinových záznamů hýbe Amerikou. Ministerstvo řadu informací dál tají
včera
USA provedly rozsáhlou sérii útoků v Sýrii
včera
Dokumenty z vyšetřování Epsteina zveřejněny. Na fotkách s ním je Michael Jackson i Bill Clinton
včera
Pravé zimní počasí je v nedohlednu, ukazuje měsíční výhled
Na sníh bohatého zimního počasí se nejspíš v Česku jen tak nedočkáme. Vyplývá to z aktuálního dlouhodobého výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Denní teploty se zřejmě i v úvodu ledna budou držet nad nulou.
Zdroj: Jan Hrabě