Moskva - Prohlášení opozice požadující opakování parlamentních voleb podporuje 26 procent Rusů. Ukázala to anketa Fondu veřejného mínění, jejíž výsledky ve čtvrtek zveřejnila agentura RIA-Novosti.
Prohlášení přijali účastníci demonstrace na Bolotném náměstí v Moskvě 10. prosince,Opačný názor zastává 40 procent Rusů. Pouze šest procent dotázaných předpokládá, že se volby uskutečnily bez podvodů.Povolební demonstrace na Bolotném náměstí se stala největším veřejným shromážděním za více než deset let vlády exprezidenta a premiéra Vladimira Putina.Opozice tvrdí, že se v centru Moskvy sešlo 40 000 až 80 000 lidí. Policie zaznamenala "jen" 25 000 demonstrantů.Rusové si myslí, že více než polovina jejich krajanů není spokojená se současnou situací a je připravena účastnit se dalších protestů. Ve skutečnosti však reálný počet takto naladěných Rusů dosahuje podle fondu 38 procent.Na rostoucím počtu Rusů nespokojených se současnou vládou se velkou měrou podílí ekonomická krize, četné zprávy o podvodech během voleb však přilily olej do ohně.Odrazit by se to mohlo na prezidentských volbách v příštím roce, v nichž kandiduje Vladimir Putin. Čerstvý průzkum Analytického centra Jurije Levady ukazuje, že by ho v Kremlu chtělo vidět znovu pouze 36 procent voličů.Před oponenty, jejichž podpora u voličů nedosahuje ani deseti procent, má stále výrazný náskok, pokořit soupeře už v prvním kole by však nedokázal. K tomu potřebuje většinu hlasů.Výsledky průzkumu centra Levady jsou jiné, než výsledky ankety Všeruského centra pro studium veřejného mínění zveřejněné před týdnem. Podle ní by Putinovi dalo hlas 42 procent občanů.Nové složení parlamentu zvolili Rusové 4. prosince. Vládní strana Jednotné Rusko si ve volbách pohoršila, ztratila ústavní většinu. Tu ale již fakticky nepotřebuje, ústava byla před třemi lety upravena. Na pět let se prodloužil mandát poslancům a na šest prezidentovi.
Související
Z Británie přichází další varování: Rusko je expanzivní mocnost, chce podmanit Ukrajinu a destabilizovat NATO
Putin: Pokud budete respektovat Rusko, nové války nebudou. Jestli Ukrajina uspořádá volby, zastavíme palbu
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Česko si připomíná druhé výročí tragické střelby na Filozofické fakultě
před 2 hodinami
Na USA není spoleh, obává se Francie. Chystá se na vůdčí roli v obraně Evropy před Ruskem
před 3 hodinami
Víkendová jednání na Floridě jsou nadějná, tvrdí ruští vyjednavači. Kreml ale stupňuje požadavky
před 4 hodinami
Rusko: Evropské změny v mírovém plánu naději na konec války nezvýšily. Možnost nalezení řešení zkomplikovaly
před 5 hodinami
Na záchranu v první linii čekal měsíc. Pak zraněného vojáka zachránil robot
před 7 hodinami
Amerika stupňuje tlak na Madura. Zabavila další tanker
před 8 hodinami
Americké ponorky jsou v Pacifiku v menšině. Jižní Korea má plán, jak to změnit
před 9 hodinami
Počasí: Budou Vánoce bílé? Ve středu může nasněžit
včera
USA navrhly setkání Spojených států, Ukrajiny a Ruska. Mír nemůže nastat za každou cenu, reagoval Zelenskyj
včera
Spousta začerněných stránek a pozoruhodně málo Trumpa? Zamlžování pravdy, říká jedna z Epsteinových obětí
včera
Poprask na internetu: Voliči SPD mluví o zradě, požadují odvolání Zůny. Okamura problém hasí
včera
Trump sliboval zlatou éru americké ekonomiky. Kde je, ptají se Američané po roce?
včera
Dokáže síla převážit nad totálním vyčerpáním? Ukrajina se chystá na dosud nejtemnější zimu
včera
Američtí a ruští představitelé se setkají na Floridě k dalšímu kolu rozhovorů o Ukrajině
včera
Z Británie přichází další varování: Rusko je expanzivní mocnost, chce podmanit Ukrajinu a destabilizovat NATO
včera
Vítězové summitu EU o financování Ukrajiny? De Wever i Česko, píše Politico
včera
Superchřipka, nebo mnoho povyku pro nic? Epidemie tříští vědeckou obec
včera
Zveřejnění Epsteinových záznamů hýbe Amerikou. Ministerstvo řadu informací dál tají
včera
USA provedly rozsáhlou sérii útoků v Sýrii
včera
Dokumenty z vyšetřování Epsteina zveřejněny. Na fotkách s ním je Michael Jackson i Bill Clinton
Ministerstvo spravedlnosti Spojených států zveřejnilo rozsáhlý soubor dokumentů z vyšetřování sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Tato událost představuje významný moment v dlouholeté kauze, která se po loňském znovuzvolení Donalda Trumpa stala jedním z jeho největších politických problémů.
Zdroj: Libor Novák