Kyjev - Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč se nestaví proti omilostnění Julije Tymošenkové, vězněná expremiérka však podle jeho slov musí o milost sama požádat. Informoval o tom v pátek portál Korrespondent.
"Nejdůležitější je, že nemám námitek," prohlásil Janukovyč v rozhovoru pro ukrajinské televizní stanice. Milost se nicméně může začít řešit až po ukončení soudního stíhání Tymošenkové.
"Pokud k tomu dojde, musí to začít žádostí odsouzeného," upřesnil prezident a zároveň podotkl, že je pro přezkoumání procesu s Tymošenkovou po schválení nového trestního zákoníku, který bude mít "všechny evropské standardy".
Nový trestní zákoník by měl ukrajinský parlament odhlasovat v březnu.
Janukovyč rovněž poznamenal, že rozsudek nad vůdkyní opozice způsobil největší újmu jemu. "Nejvíc to schytávám já, takže mám velký zájem na řešení této otázky," dodal ke "kauze Tymošenková", jež podle jeho slov brání ukrajinské eurointegraci.
Julija Tymošenková, ikona oranžové revoluce, byla odsouzena k sedmiletému trestu vězení za zneužití pravomocí při podpisu smluv o dodávkách plynu s Ruskem v roce 2009. Kyjevský soud v prosinci zamítl její odvolání. Kromě toho je politička stíhána z finančních machinací v korporaci Jednotné energetické systémy Ukrajiny, kterou řídila v 90. letech. Tato společnost měla monopol na dodávky ruského zemního plynu pro ukrajinské podniky.
Expremiérka všechna obvinění odmítá a označuje je za mstu jejího politického protivníka a nynějšího ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, který se jí snaží zamezit v účasti v parlamentních volbách plánovaných na rok 2012. Proces s Tymošenkovou kritizovaly Evropská unie i Spojené státy.
Související
Mohli jste zachránit životy, kritizuje Zelenskyj spojence po útoku na Kyjev
Kyjev čelil raketám a dronům. Nejméně 14 mrtvých, další lidé jsou zranění
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Na německém letišti našli dron s výbušninou. Policie nasadila robota
před 3 hodinami
Počet mrtvých po ruském útoku stoupá. Ukrajině chybí interceptory
před 3 hodinami
Metnar řešil situaci ve španělské Ceutě. Česko vyzvalo ke změnám v ochraně hranic EU
před 4 hodinami
České dráhy přepravily nejvíce cestujících od roku 2019
před 4 hodinami
Mohli jste zachránit životy, kritizuje Zelenskyj spojence po útoku na Kyjev
před 5 hodinami
Do Británie doputovala krásná zpráva z Portugalska. Eugenie porodila holčičku
před 6 hodinami
Policie zahájila trestní řízení kvůli nehodě poslance Filipa Turka
před 7 hodinami
Trump stále nevylučuje další použití síly proti Íránu
před 8 hodinami
Česko opět zasáhnou silné bouřky. Hrozit budou i ráno a dopoledne
před 8 hodinami
Policejní pátrání na jezeře Most. Dva lidé se pohřešují po úterní bouřce
před 9 hodinami
Trumpovi chodil ozbrojený muž po golfovém hřišti. Našly se u něj zbraně
před 10 hodinami
Česko netrápí jen tropy. V Praze a dvou krajích se vyskytuje smog
před 11 hodinami
Kyjev čelil raketám a dronům. Nejméně 14 mrtvých, další lidé jsou zranění
před 11 hodinami
EU zpřísňuje Ukrajincům podmínky pro dočasnou ochranu. Problém hrozí zejména mužům
před 13 hodinami
Horké letní počasí má úřadovat i po víkendu, naznačuje výhled
včera
Knížákova rehabilitace se bude řešit u soudu. Umělec dříve narazil
včera
Vlaky mezi Kolínem a Kutnou Horou zrychlí a přestanou ovlivňovat provoz na koridoru
včera
Občanští demokraté představili kandidáty pro podzimní volby
včera
Morava hlásí poprvé přes 40 stupňů. Nejtepleji ale bylo v Plzni
včera
Požár na Benešovsku se rozšířil i na chatky. Platí zvláštní stupeň poplachu
Obavy meteorologů z možných požárů v souvislosti s horkým počasím se v úterý naplnily. Hasiči od odpoledních hodin zasahují u rozsáhlého požáru na Benešovsku, kde vzplály i chatky. Vyhlášen byl zvláštní stupeň poplachu.
Zdroj: Jan Hrabě