Kyjev - Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč řekl, že chce dát milost vězněné expremiérce Juliji Tymošenkové. Informuje o tom v pátek server Lenta.ru.
V současné době však prý prezident k tomu nemá "nutné nástroje", protože s Tymošenkovou ještě probíhá proces. "Až to skončí, až soudy včetně Evropského soudu pro lidská práva rozhodnou, bude otázka milosti v rukou prezidenta," řekl Janukovyč v rozhovoru pro časopis Time. Na otázku, zda chce svou politickou soupeřku skutečně omilostnit, odpověděl: "Zajisté. Samozřejmě chci." Jednapadesátiletá expremiérka byla loni v říjnu odsouzena k sedmiletému trestu vězení za zneužití pravomocí při podpisu smluv o dodávkách plynu s Ruskem v roce 2009. V polovině dubna s ní byl zahájen další proces, ve kterém jí za zpronevěru a daňové úniky hrozí dalších 12 let. Populární opoziční vůdkyně již dříve řekla, že Janukovyče o milost žádat nebude. Západ ukrajinskou vládu za zacházení s Tymošenkovou kritizuje. Evropská unie označila proces za politicky motivovaný. Německá kancléřka Angela Merkelová prohlásila, že na Ukrajině panuje diktatura.
Související
Kellnerovi posílají desítky milionů na pomoc ukrajinským civilistům
Kyjev chystá strategii „ocelový dikobraz.“ Pokud zůstane proti Rusku opuštěný, aktivuje plán B
Ukrajina , Julija Tymošenková , Viktor Janukovyč
Aktuálně se děje
před 9 minutami
OSN stojí před kolapsem, varoval Guterres. Podle nejhorších scénářů nastane za pár měsíců
před 1 hodinou
Svět spadnul do nejistoty. Jaderné smlouvy exspirovaly, jaderný konflikt hrozí víc než kdy dřív
před 2 hodinami
Zimní počasí nabídne jinou tvář, naznačuje předpověď na příští týden
včera
Pavel bude na slavnostním zahájení ZOH i závodech Sáblíkové a Ledecké
včera
Plzeň prošla ligovou fází Evropské ligy jako nůž máslem. Po Portu neprohrála ani s Basilejí
včera
Babišova vláda pokračuje. Opozice neuspěla se snahou o vyslovení nedůvěry
včera
Kellnerovi posílají desítky milionů na pomoc ukrajinským civilistům
včera
Občanští demokraté udělali změny v poslaneckém klubu. Benda je přečkal
včera
Průšvih pro pořadatelskou Itálii. Krátce před hrami byl zjištěn doping u biatlonistky
včera
Klempíř chtěl mluvit s umělci, ale poté couvl. Pozvání platí i nadále
včera
Policie vyšetřuje vraždu ženy na Kladensku. Zadržela podezřelého
včera
Plán ukrajinské armády eliminovat 50 000 ruských vojáků měsíčně znepokojil odborníky
včera
Kyjev chystá strategii „ocelový dikobraz.“ Pokud zůstane proti Rusku opuštěný, aktivuje plán B
včera
Macinka dál fanaticky bojuje za Turka, opozice si ho maže na chleba
včera
Hrad čeká na jiného kandidáta na ministra. Žádný další nebude, vzkázal Turek
včera
Ruský dezertér uprchl z fronty na Ukrajině do Německa. Nic mu doma nehrozí, tvrdí úřady a posílají ho zpět
včera
Sněmovna druhý den jedná o vyslovení nedůvěry. Opozice tepe Macinku i Babišův postoj k němu
včera
Uzavřeno, Turek ministrem nebude. Ruší se i schůzky ústavních činitelů, oznámil Babiš po jednání s Pavlem
včera
Druhé kolo ukrajinsko-ruských rozhovorů začíná. Podle Rubia vázne mír na jediném bodě
včera
Nebezpečné počasí na větším území. Meteorologové rozšířili výstrahu
S nebezpečím ledovky je v Česku nutné počítat i zítra. Vyplývá to z nového znění výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Meteorologové prodloužili platnost varování do čtvrtečního rána a rozšířili jej o oblasti severní Moravy, Slezska a části severních a severovýchodních Čech.
Zdroj: Jan Hrabě