Moskva - Vladimir Putin oznámil, že hodlá vbrzku udělit milost bývalému ropnému magnátovi Michailu Chodorkovskému. Oznámila to agentura RIA Novosti, podle které tak prezident vyhoví žádosti odsouzeného. Chodorkovského advokáti tvrdí, že jejich klient o milost nežádal, což však prezidentovi nebrání, aby ji udělil. Chodorkovskému zbývá osm měsíců do odpykání téměř jedenáctiletého trestu vězení za daňové úniky, praní peněz a údajné krádeže ropy.
Advokáti Chodorkovského tvrdí, že jejich klient o milost nežádal, což však prezidentovi nebrání, aby ji udělil. Chodorkovskému zbývá osm měsíců do odpykání téměř jedenáctiletého trestu vězení za daňové úniky, praní peněz a údajné krádeže ropy. Opozice však někdejšího mocného podnikatele vnímá jako vězně Kremlu, kterému se znelíbil svými politickými ambicemi.
Podle prezidentské kanceláře Chodorkovskij zdůvodnil svou žádost o milost onemocněním matky. Marina Chodorkovská novinářům řekla, že o žádosti svého syna nic neví, pokud ji ale Putinovi poslal, jeho rozhodnutí podporuje. "Pokud hlava státu cosi prohlásila, pak se to nepochybně stane," řekla o ohlášeném omilostnění syna.
Podle ruských právních expertů lze očekávat, že Chodorkovskij vyjde na svobodu v příštích dnech, oslavovat Nový rok by prý mohl už doma. "Žádné zvláštní úkony nejsou zapotřebí. Vyjde prostě dekret o amnestii a člověk je na svobodě. Prezident projevil svou vůli, jeho rozhodnutí nabývá platnosti okamžitě," řekl dnes novinářům Chodorkovského advokát Vadim Kljuvgant.
Magnát byl před dvěma lety přemístěn do lehčího vězení, trestanecké kolonie u města Segeža poblíž finských hranic.
Michail Chodorkovskij se narodil v roce 1963 a udělal kariéru v Komsomolu. Soukromě podnikat začal ještě za perestrojky. V roce 1989 založil banku, v roce 1993 působil jako náměstek ministra ropného průmyslu a energetiky, od roku 1997 byl výkonným ředitelem společnosti Jukos.
V roce 2003 ho zatkla policie, Putinova vláda zmrazila účty Jukosu, na hodinu musela být kvůli panice uzavřena moskevská burza, píše iDnes.cz. Podíly v Jukosu však Chodorkovskij prodal ještě před zatčením. Ve dvou procesech byl odsouzen za podvody, zpronevěru a praní špinavých peněz. Mnohé hlasy proces kritizují jako politicky motivovaný, ale u Evropského soudu pro lidská práva to Chodorkovskij neprokázal.
Robert Amsterdam, který magnáta tehdy hájil, k poměrům v Rusku říká: "Putin nepronásleduje oligarchy, to je lživá kampaň. Putin sám je oligarcha. Vytváří vertikálu moci. Chce se jen ujistit, že těch sedm lidí kolem něho, co ovládá majetek za 250 miliard dolarů, má vše skutečně pod kontrolou. Jedním je šéf jeho administrativy Igor Sečin, který se podílel na útoku na Jukos. Ruská vláda se snaží centralizovat moc a agresivně zničit ty, kdo nekráčejí s ní. Je to typický způsob myšlení KGB. Oligarchové, například polepšený Vladimír Potanin, Vagit Alekperov nebo Oleg Děripaska, mají s Putinem dobré vztahy a nepředstavují pro něho žádné nebezpečí."
Chodorkovskij dostal i pěněžitý trest. "Musel zaplatit sedm set milionů dolarů. Ta částka, stejně jako údajný dluh Jukosu ve výši osmadvaceti miliard dolarů, neměla naprosto žádný vztah k realitě. Za způsob, jakým ruská vláda rozkradla Jukos, by se nemusela stydět žádná mafie. Nastrčená organizace Bajkalfinance koupila v konkursu klíčovou divizi Juganskněftěgaz a obratem ruky ji prodala státní Rosněfti. Zjistilo se, že peníze šly do Bajkalfinance přímo ze státního rozpočtu. Celá tahle politická show má přesvědčit chudé lidi o kompetenci vlády. Ovšem míra nekompetentnosti a korupce dosáhly astronomické výše. Rusko je dnes pravděpodobně nejkorupčnější zemí na světě," dodal právník. Rozhovor s ním zveřejnil server cak.cz.
Související
Hormuzem proplula loď s vazbami na miliardáře z okolí Putina
Nenávist mezi Zelenským a Putinem přijde Trumpovi k smíchu
Aktuálně se děje
před 46 minutami
Tři mrtví, další mohou následovat. Co jsou hantaviry, které ohrožují cestující na výletní lodi?
před 1 hodinou
Carney: Evropa se nepodrobí brutálnímu světu, stane se základnou pro obnovu mezinárodního řádu
před 2 hodinami
Nagyová dostala za kauzu Čapí hnízdo podmínku. Selhání justice, opáčil Babiš
před 3 hodinami
Policie obvinila exministra Pavla Blažka v bitcoinové kauze
před 3 hodinami
Vláda schválila obnovení povinného EET. Vrací také školkovné
před 4 hodinami
Trump stupňuje tlak na OSN. Už tak čelí bezprostřednímu finančnímu kolapsu varuje Guterres
před 5 hodinami
Trumpův Projekt Svoboda vyvolává mezi experty řadu otázek. Íránu ale výrazně uškodí
před 6 hodinami
Babiš zpražil Turka: Kdyby měl podobnou rétoriku jako ministr, ve vládě by nezůstal
před 7 hodinami
Bývalý starosta New Yorku Rudy Giuliani je v nemocnici v kritickém stavu
před 7 hodinami
Není kam utéct. Na palubě turistické lodi se šíří smrtelný virus
před 8 hodinami
Trump zahájil Projekt Svoboda. Armáda bude vyvádět uvízlá plavidla z Hormuzského průlivu
před 10 hodinami
Předčasné letní počasí definitivně ukončilo zimu v Česku
včera
Trump slíbil zrušení cel na whiskey. Zásluhy připsal králi Karlovi
včera
Čeká Real Madrid velký fotbalový návrat? Šéf klubu si přeje příchod trenéra Mourinha
včera
Vracím České televizi peníze, přiznal novinář Moravec
včera
Kupka se opřel do Babiše kvůli novému zmocněnci Landovskému
včera
Počasí se po víkendu změní, i když ne hned. Dorazí i kýžené srážky
včera
Hasiči hasí požár v Českém Švýcarsku na několika úsecích. Počasí vše komplikuje
včera
Spotify se snaží upozornit na hudbu od AI. Experti ale varují
včera
Vojáků stáhneme mnohem víc, vzkázal Trump do Německa
Nebude to jen pět tisíc vojáků, naznačil americký prezident Donald Trump ohledně plánů na stažení armádních příslušníků z Německa. Spojené státy americké mají u našich sousedů svou nejpočetnější evropskou posádku.
Zdroj: Lucie Podzimková