Moskva/Sevastopol - Rusko na Krymu znárodnilo několik honosných rezidencí, v nichž v minulých desetiletích pobývali nejvyšší představitelé samostatné Ukrajiny a Sovětského svazu i četní zahraniční státníci. Oznámila to dnes rozhlasová stanice Echo Moskvy.
Do soupisu ruského státního majetku se podle moskevského rozhlasu už dostala rezidence Zarja v lázeňském komplexu Foros na jižním cípu Krymu, kde byl během puče konzervativního křídla komunistické strany v roce 1991 internován tehdejší prezident Michail Gorbačov. V témže objektu v posledních dvou letech trávil dovolenou nedávno svržený ukrajinský prezident Viktor Janukovyč.
Zestátnění prý čeká i slavný Livadijský palác v Jaltě, kde se v posledním roce druhé světové války konalo historické setkání amerického prezidenta Franklina Delano Roosevelta, britského ministerského předsedy Winstona Churchilla a sovětského vůdce Josifa Stalina.
Nedaleko Forosu převedli ruští úředníci do rukou státu rezidenci bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka, a to včetně včelích úlů, o které hrdina prozápadní oranžové revoluce z roku 2004 nadšeně pečoval.
Pro Putina obnovení SSSR nejsou pouhá slova, public relations nebo informační válka. Pro Putina je to životní cíl. A hlavní cena v tomto boji je Ukrajina. Z mnoha důvodů (geopolitických, mentálních, demografických a ekonomických). Proto byl Putin tak rozzuřený, když 3 měsíce nebyl schopen skoncovat s Majdanem. Ani doteď nemůže pochopit, jak je to možné, že Janukovyč uprchl ze země a že mu hlavní cena jeho imperiálních toužebných nadějí vyklouzla z rukou. Putin nemůže snést tuto ostudu. Nemůže se vzdát svého snu.
Psali jsme: Výstraha pro EU: Putin má v Evropě fašistické spojence, v Bruselu bude horkoProto spustil na Ukrajině "gruzínský scénář", který byl úspěšně realizován v srpnu 2008 s následnou okupací Abcházie a Jižní Osetie. Na Ukrajině "gruzínský scénář" umožní odtržení Krymu a jihovýchodu Ukrajiny s následným rozpadem celistvého ukrajinského státu a nabízí vyhlídku kontroly nad celým územím Ukrajiny s bezpodmínečným začleněním ukrajinských zemí do "nového Sovětského svazu", napsal pro Natoaktual.cz Michailo Samus, který působí v kyjevském Centru pro výzkum armády, konverze a odzbrojení.
Na nedávné konferenci Putin prohlásil, že dnes neexistuje takový stát jako Ukrajina. To znamená, že neexistuje ukrajinská vláda, nejsou hranice, nejsou smluvní závazky. To znamená, že Putin je připraven jít až tak daleko, jak mu to umožní ukrajinský lid a ukrajinská armáda. Protože Západu s jeho sankcemi se Putin absolutně nebojí.
Související
Mrazivé detaily odhaleny. Vyšetřování zjistilo, co převážela potopená ruská nákladní loď
Putin zkritizoval „agresivní“ Ukrajinu. Obhajoval válku, tvrdě se pustil do NATO
Aktuálně se děje
včera
Francie požaduje okamžitou celoevropskou reakci na šíření hantaviru
včera
Evropští ministři budou řešit, co s odmítnutými žadateli o azyl
včera
Sobotní exces v Edenu bude mít dohru. Šťastný chce zakázat zahalování obličeje na sportovních akcích
včera
Nové detaily o útoku Hamásu na Izrael: Ozbrojenci používali extrémní formu znásilňování a mučení
včera
Kvůli hantaviru není důvod panikařit, tvrdí vědci. Proč tím veřejnost příliš neuklidňují?
včera
Proč Starmer pod tlakem nerezignuje? Bojuje o čas
včera
Prohraný zápas, obří pokuta a zápasy bez diváků. Slavia zná trest, podle LFA s problémy musela počítat
včera
WHO poskytla zemím návod, jak se připravit na hantarivus
včera
Starmer rázně odmítl spekulace o svém konci. Rezignovat nehodlá
včera
Vrácení zboží na jeden klik? České e-shopy čeká zásadní změna
včera
EU zvažuje omezení sociálních sítí pro mladé. Zakázat je může už v létě
včera
Dialog skončil. Fanoušky čekají přísné represe, zrušené oslavy i kontrola občanek, oznámil Tvrdík
včera
Mrazivé detaily odhaleny. Vyšetřování zjistilo, co převážela potopená ruská nákladní loď
včera
Zelenského bývala pravá ruka je podezřelá z účasti na masivním případu korupce
včera
Den D pro Británii. Starmerova vláda se hroutí, může dnes definitivně padnout
včera
Výhled počasí do prvních červnových dnů. Teploty mají stoupat, hrozí bouřky
11. května 2026 21:56
Riziko je v Česku nízké, vzkazuje Vojtěch ohledně hantaviru
11. května 2026 20:59
Rulík a spol. se poprali s řadou omluvenek. Pastrňák nepojede, šanci mají hráči z AHL
11. května 2026 19:37
Slavii čeká správní řízení kvůli incidentu na sobotním derby
11. května 2026 18:41
Babišova vláda oficiálně jmenovala Landovského zmocněncem
Vláda na pondělním zasedání schválila vytvoření funkce vládního zmocněnce pro plnění závazků Česka vůči Organizaci Severoatlantické smlouvy při ministerstvu obrany a jeho statut. Zároveň do této funkce jmenovala bývalého velvyslance ČR při NATO Jakuba Landovského. Projednala také návrh nového zákona o mistrovské kvalifikaci a mistrovské zkoušce nebo záměr realizovat v Ázerbájdžánu projekt výstavby pivovaru s účastí národního podniku Budějovický Budvar.
Zdroj: Jan Hrabě