Vražda ruské novinářky Politkovské: Pět mužů odsouzeno, rodina oběti zklamána

Moskva - Soud v ruské metropoli shledal pětici mužů vinnou z vraždy investigativní novinářky Anny Politkovské, hlasité kritičky ruské války v Čečensku. Ke zločinu došlo před osmi lety. Informuje server BBC.

Jeden z obviněných, Rustam Machmudov, měl Politkovskou v roce 2006 osobně zastřelit. Zbylá čtveřice se pak podílela na přípravě činu. Trojici odsouzených tvoří bratři z Čečenska.

Tři z odsouzených mužů si vyslechli rozsudek již v roce 2009. Ruský ústavní soud ho však posléze zrušil. Odsouzení se definitivní trest dozví zítra. Všem hrozí doživotní vězení.

Osmačtyřicetiletá Politkovská, reportérka listu Novaja Gazeta, se proslavila svými reportážemi o nevybíravém postupu ruských vojsk v Čečensku. Její články kritizující prezidenta Vladimira Putina a tehdejší čečenské představitele vzbudily nevoli ruského režimu.

Množily se proto spekulace, že příkaz k likvidaci nepohodlné novinářky vydaly ruské úřady. Rodina Politkovské koneckonců dnešní verdikt přivítala. Dodává však, že je zklamaná skutečností, že se nepodařilo odhalit hlavního iniciátora vraždy.

Související

Více souvisejících

Rusko Anna Politkovská soudy

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 30 minutami

před 59 minutami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Trojnásobná vražda v Hořovicích: Policie už zná příčinu smrti obětí

Policie pokročila ve vyšetřování trojnásobné vraždy ve středočeských Hořovicích, kterou se zabývá od uplynulého víkendu. Podle dostupných informací proběhla pitva. Kriminalisté mají nadále pracovat s vyšetřovací verzí, ve které je ze spáchání hrůzného činu podezřelý partner zavražděné ženy. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

Suchoj Su-34 (vývozní značení: Su-32, v kódu NATO

Ukrajina sestřeluje jedno ruské letadlo za druhým. Nikdo nechápe jak

Ukrajinské letectvo během posledních deseti dnů sestřelilo deset ruských vojenských letadel, devět stíhacích bombardérů Suchoj Su-34 a Su-35 a letoun včasné výstrahy a velení A-50. Magazín Forbes se zamyslel nad tím, jak se Ukrajincům podařilo zlikvidovat takové množství letadel, není ale zatím zcela jasné, jak k tomu dochází.

včera

včera

Bitcoin

Bitcoin stoupá navzdory varování z Evropské centrální banky, že jde o „měnu zločinu“, jejíž vnitřní hodnota je nulová

Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny světa, bitcoinu, dnes odpoledne středoevropského času překonala psychologickou hranici 60 tisíc dolarů, a to poprvé od listopadu 2021. Po jejím prolomení nyní může být jen otázkou času, než překoná dosavadní historický rekord, takřka 69 tisíc dolarů, jehož dosáhla rovněž v listopadu 2021. Stalo by tak navzdory četným varováním z oficiálních míst, včetně z Evropské centrální banky.

včera

včera

včera

innogy

Innogy od března změní ceny energií. Další dodavatelé zlevňují

Od 1. března sníží společnost innogy cenu energií. U fixovaných produktů na 24 nebo 22 měsíců budou ceny elektřiny zlevněny o více než 600 korun za megawatthodinu a ceny plynu o 200 korun za megawatthodinu, informovala Česká televize. Další dodavatelé energií letos také postupně snižují ceny, reagují tak na pokles velkoobchodních cen energií.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Černý kašel v Česku: Případů už je přes tisíc, mezitýdenně je jich stále víc

Případů černého kašle v Česku nadále přibývá. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) už se od začátku roku potvrdilo přes 1200 případů nemoci, která představuje nebezpečí zejména pro novorozence a plně neočkované kojence.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy