Moskva - Poslanec opozičních komunistů ve Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu, předložil sněmovně zřejmě vážně míněný návrh zákona, kterým by pod hrozbou pokut zakázal prodej tabákových výrobků všem ženám mladším 40 let, respektive všem ženám provázených nezletilými dětmi. Oznámila to agentura ITAR-TASS.
Pokuty by se podle předlohy měly pohybovat v rozmezí od 3000 po 150.000 rublů (asi 1800 až téměř 90.000 Kč) v závislosti na tom, zda by za prodej měla být potrestána fyzická či právnická osoba. Iniciativa má podle autora, poslance Ivana Nikitčuka, pomoci ženám zřeknout se zlozvyku, který je škodlivý pro jejich organismus.
V případě pochyb o stáří zákaznice má být prodejce povinen požadovat předložení osobních dokladů, dokládajících její věk, popřípadě věk jejích potomků. Opatření se má vztahovat nejen na Rusky, ale i na cizinky.
Pokud by předlohu schválily obě komory parlamentu a podepsal prezident Vladimir Putin, pak by ženy mladší čtyřiceti let či v přítomnosti dětí měly zakázáno nejen tabákové výrobky kupovat, ale i kouřit.
Zákaz je nejnovějším opatřením prezidenta Vladimira Putina, jenž se snaží podpořit zdravý životní styl a zastavit pokles počtu obyvatel, který začal po rozpadu Sovětského svazu. V Rusku je kolem 44 milionů kuřáků a jejich podíl na dospělé populaci zde patří mezi největší na světě. Putinova vláda doufá, že sníží podíl kuřáků v dospělé populaci do roku 2020 na 25 procent ze současných 39 procent.
Související
Japonsko se bouří proti návštěvě Putina na sporných Kurilských ostrovech
Rusko už nemůže válku ignorovat. Propad popularity Putina už reflektují i prokremelské průzkumy
Aktuálně se děje
včera
Sucho v Evropě způsobuje i fenomén, který experti pozorují už desítky let
včera
Podvod připravil seniora o miliony. Myslel si, že investuje s premiérem
včera
Sparta se ke Slavii v Lize mistrů nepřidá. V předkole nestačila na Lyon
včera
Plány monarchie odhaleny. Figuruje stále i jméno bývalého prince Andrewa
včera
Policie zastavila pátrání po pohřešovaném z jezera Most. Zmizel při bouřce
včera
Pražské letiště obnovilo provoz na hlavní ranveji. Prošla modernizací
včera
Motocyklista Salač senzačně zvítězil na okruhu Silverstone. Vyhrál ve třídě Moto2
včera
Počasí o víkendu: Česko sejmou další vedra, místy se čeká až 37 stupňů
včera
Zelenskyj má další problém. Nikomu se k Trumpovi nechce
včera
Rozsáhlé razie ve Francii: Kvůli požárům byly zatčeny stovky lidí
včera
Tusk: Polské bezpečnostní složky zmařily ruský atentát na amerického občana ve Varšavě
včera
Protiválečný politik Naděždin, kterému Moskva nepovolila kandidovat proti Putinovi, uprchl z Ruska
včera
Trumpovi se nelíbí drony ze zahraničí. Uvalil na ně stoprocentní cla
včera
V chorvatském Omiši vypukl rozsáhlý požár, pomáhají i čeští policisté
včera
Evropská ekonomika dostala pomyslnou ránu do obličeje. A hned dvakrát za sebou
včera
Nové detaily Trumpova odjezdu z Turecka: Na stole byl původně jiný plán, v kontejneru na jídlo nejel sám
včera
Pokusy o sebevraždu na letadlové lodi? Zkreslujete informace, naštval se Hegseth
včera
Tchaj-wan vypnul internet. Blackoutem simuloval čínskou invazi
včera
Stíhačky NATO sestřelily nad Lotyšskem bezpilotní letoun. Finsko omezilo provoz
včera
Počasí o víkendu přinese do Česka další tropy
Víkend přinese na území České republiky pokračování tropického počasí s vysokými teplotami a silnou zátěží teplem.
Zdroj: Libor Novák