Bombardování divadla v ukrajinském Mariupolu z 16. března letošního roku bylo jednoznačně "ruským válečným zločinem". V dnešní zprávě to uvádí organizace Amnesty International (AI), která poslední tři měsíce shromažďovala výpovědi svědků, názory odborníků a další důkazy. Obětí útoku na budovu, kde se před boji ukrývali obyvatelé města, je ale podle dostupných informací mnohem méně, než odhadovala ukrajinská správa, píše podle agentury AFP organizace.
"Až doteď jsme hovořili o údajném válečném zločinu. Teď můžeme jednoznačně říct, že to byl válečný zločin, spáchaný ruskými ozbrojenými silami," uvedla Oksana Pokalčuková, šéfka ukrajinské pobočky AI.
Divadlo podle AI zničily dvě půltunové bomby, které na něj shodily letouny. Nebe nad Mariupolem v tu dobu kontrolovalo Rusko a žádné ukrajinské letouny se ve vzdušném prostoru nenacházely. Organizace s experty konzultovala i možnost kterou se hájila Moskva, tedy že dva výbuchy způsobila ukrajinští provokáteři, kteří nálože odpálili na zemi.
Satelitní snímky pořízené před a po explozích ukázaly, že Ukrajina neměla v okolí divadla vojenské jednotky. "S tolika vojenskými cíli si Rusové vybrali ten civilní," uvedla Pokalčuková.
Amnesty International odsoudila "úmyslný" útok na budovu, ve které se ukrývaly stovky lidí a před kterou byl v ruštině velkými písmeny vyveden nápis "děti". Tyto okolnosti podle AI z bombardování činí válečný zločin.
Mariupolské úřady odhadly, že při útoku zahynulo několik stovek lidí. AI počet obětí odhaduje na nejméně 12, mnoho dalších lidí bylo zraněno. Důvodem pro podstatně nižší bilanci je podle agentury DPA fakt, že velká část lidí divadlo ve dnech před útokem opustila. Většina těch, kteří v něm zbyli, se navíc ukrývala v podzemí nebo jiných částech budovy, kterou bomby plně nezasáhly.
Mariupol, strategicky významný přístav na březích Azovského moře, ruští vojáci ostřelovali od začátku ruské invaze na Ukrajinu z 24. února. Město dlouhé týdny obléhali a jeho plné obsazení Moskva oznámila v květnu po vleklých bojích s ukrajinskými obránci ukrytých v areálu železáren a oceláren Azovstal. Město je od té doby pod kontrolou Ruska.
Související
Putin a Zelenskyj se dohodli na dočasném příměří v období Velikonoc
Ovládli jsme Luhanskou oblast, opakuje stále dokola Rusko. Podle expertů i Kyjeva je to aprílový žert
válka na Ukrajině , Mariupol , amnesty international
Aktuálně se děje
před 4 hodinami
Zelenskyj pogratuloval Magyarovi k vítězství. Chce posilovat a rozvíjet spolupráci s Maďarskem
Aktualizováno před 4 hodinami
Opoziční strana Tisza Pétera Magyara vyhrála volby v Maďarsku. Orbán přiznal porážku
včera
Nepomohlo překreslování volebních obvodů, ovládnutí médií ani Trumpova podpora. Proč Orbán prohrál?
včera
První povolební projev Magyara: Dnešek by se měl zlatým písmem zapsat do historie maďarské svobody
včera
Demokratická opozice se z pádu Orbána raduje. Česko ztratilo spojence, truchlí Macinka a ANO
včera
„Maďarské srdce dnes bije pro Evropu silněji.“ Evropa slaví konec Orbána
včera
Noc, na kterou Maďarsko nezapomene. Lidé v ulicích Budapešti oslavují pád Orbána
včera
Index: Voliči v Praze stáli hodinové fronty. Příznivci Orbána byli v menšině
včera
Z obdivovatele Orbána politickým dravcem. Kdo je pravděpodobný budoucí premiér Maďarska Péter Magyar?
včera
Sečtena čtvrtina hlasů. Volby v Maďarsku vyhrává opozice
Aktualizováno včera
Volby v Maďarsku skončily. První průzkumy ukazují na drtivé vítězství strany Tisza
včera
Jak funguje volební systém v Maďarsku? Patří k nejsložitějším na světě
včera
Volby v Maďarsku míří do finále. Účast zřejmě bude rekordní
včera
Trump nařídil americkému námořnictvu blokádu Hormuzského průlivu
včera
Orbán je jako Havel, prohlásil Turek a pustil se do Pavla. Pak se přidal i úřad Macinky
včera
Maďarsko hlásí rekordně vysokou volební účast. Podle Trumpova experta nahrává Orbánovi
včera
Zastrašování, výhrůžky, hromadný svoz voličů. U voleb v Maďarsku dochází k řadě incidentů
včera
Žádné mobily ani papír s tužkou, policie do 15 minut. Volby v Maďarsku provází přísná pravidla
včera
Maďarsko hlásí rekordní volební účast. Odvoleno mají Orbán i Magyar
včera
Fidesz, nebo Tisza? Maďaři dnes rozhodnou o budoucnosti své země, pod Orbánem se láme větev
Parlamentní volby v Maďarsku, které jsou naplánovány na dnešní den, představují v pořadí desáté hlasování o složení zákonodárného sboru od pádu komunismu v roce 1990. Občané budou v tomto termínu rozhodovat o obsazení celkem 199 poslaneckých křesel. Současná politická garnitura v čele s premiérem Viktorem Orbánem, jehož strana Fidesz v koalici s KDNP dominuje maďarské scéně nepřetržitě od roku 2010, se pokusí obhájit svůj mandát v atmosféře výrazných společenských změn. Během uplynulého funkčního období došlo mimo jiné k obměně na postu hlavy státu, kdy po rezignaci Katalin Novákové v únoru 2024 nastoupil do úřadu Tamás Sulyok.
Zdroj: Libor Novák