Británie chce do května nabídnout vakcínu všem lidem nad 50 let

Británie chce, aby do května dostali možnost nechat se očkovat lidé ze všech devíti prioritních skupin. Znamená to, že vakcína bude do té doby dostupná všem obyvatelům starším 50 let. S odvoláním na prohlášení britské vlády o tom dnes informovala agentura Reuters.

Ministr zdravotnictví Matt Hancock řekl, že země dokáže cíl splnit, pokud budou fungovat dodávky vakcín. Podle Hancocka jde o předpoklad, aby se mohla zrušit koronavirová uzávěra, kterou vláda vyhlásila na většině území ve snaze zastavit šíření nákazy.

"Britský vakcinační program má za cíl do května poskytnout vakcínu všem devíti (prioritním) skupinám," uvedl úřad premiéra v prohlášení, ve kterém na 6. května vyhlásil konání místních voleb. Dosud vláda uváděla, že chce 1. až 9. skupinu proočkovat "do jara".

Do 15. února by podle představ britské vlády měli dostat možnost očkování první čtyři skupiny, které zahrnují klienty a personál v pečovatelských domech, zdravotníky pečující o covidové pacienty, všechny lidi nad 70 let a lidi, které jejich zdravotní stav vystavuje zvýšenému riziku v případě nákazy koronavirem.

K dnešnímu dni bylo v Británii naočkováno 10,97 milionu lidí z celkové 67milionové populace, přičemž vláda si vytkla za cíl do poloviny února naočkovat 15 milionů obyvatel. Lidí v dalších pěti prioritních skupinách je 17 milionů. Lidé pod 50 let, kterých je asi 21 milionu, by měli přijít na řadu do podzimu.

Související

Více souvisejících

Velká Británie očkování Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

včera

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy