Británie dnes ohlásila nejvíce úmrtí souvisejících s koronavirem od března

Británie dnes ohlásila 223 nových úmrtí pacientů, kteří se nakazili koronavirem. Jde o nejhorší denní bilanci úmrtí od března, upozornila agentura Reuters. Britské úřady dnes zároveň informovaly o 43.738 nových případech infekce. Předchozí den překonal hlášený počet nově prokázaných koronavirových nákaz 49.000, a dostal se tak na maximum od poloviny července.

Mnoho odborníků kvůli zhoršující se epidemické situaci vyzývá britskou vládu, aby znovu zavedla koronavirová omezení a zrychlila očkování posilující dávkou vakcíny proti covidu-19, uvedla dnes agentura AP. V červenci britský kabinet zrušil většinu omezení, která v zemi platila více než rok, včetně zakrývání dýchacích cest ve vnitřních prostorách a pravidel limitujících sociální kontakty.

Po zrušení protikoronavirových pravidel se lidé rychle vrátili k chování, na které byli zvyklí před pandemií. Roušky a omezování sociálních kontaktů z většiny míst v Anglii vymizely, přestože ve Skotsku zůstalo nastavení přísnější. Ani v obchodech, kde jsou roušky doporučeny, ani londýnské veřejné dopravě, kde jsou povinné, je lidé vždy nenosí. Od plánu, že by vstup na koncerty, další kulturní události a do nočních podniků měl být podmíněn očkováním, vláda nakonec kvůli kritice zákonodárců upustila, i když Skotsko tento měsíc program takzvaných očkovacích pasů zavedlo.

Milionům lidí v Británii je nabízena třetí, takzvaná posilují dávka vakcíny. Program očkování třetí dávkou ale podle kritiků postupuje příliš pomalu. Více než polovina lidí, kteří mají na přeočkování nárok, toho ještě nevyužila.

Kancelář premiéra Borise Johnsona dnes Brity vyzvala, aby s přeočkováním neotáleli. "Nejdůležitější je, aby veřejnost pochopila zásadní význam programu přeočkování (...) a že očkování posilující dávkou je stejně důležité jako očkování první a druhou dávkou," citovala kancelář stanice BBC.

Počty nově nakažených v Británii jsou aktuálně značně vyšší než v jiných západních evropských zemích a za poslední měsíc tento údaj zaznamenal 60procentní nárůst, uvedla v pondělí agentura Reuters.

Studie podle Reuters ukazují, že případů přibývá zejména mezi dětmi, které se v září vrátily do školy. Nicméně vzhledem k tomu, že zhruba dvě třetiny dospělé populace mají dokončené očkování proti covidu-19, je riziko hospitalizace a úmrtí všeobecně výrazně nižší. Agentura AP podotkla, že počty úmrtí hlášené v posledních dnech jsou výrazně nižší než v dobách, kdy přibývalo podobně infekcí.

Související

Více souvisejících

Velká Británie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

včera

Energetika

EK schválila Česku miliardovou podporu na modernizaci tepláren

Evropská komise po intenzivním vyjednávání vydala pro Česko povolení na provozní podporu pro vysokoúčinnou kombinovanou výrobu elektřiny a tepla v maximálním celkovém objemu 3,2 miliardy eur. Bude tak možné aplikovat opatření, které je zásadní pro modernizaci energetiky a teplárenství a přispěje k plnění klimatických cílů. Model bude zároveň využívat nejefektivnější a nejmodernější formu podpory, která se bude odvíjet od situace na trhu.

Aktualizováno včera

včera

Noční klid

RECENZE: Plíživá paranoia a kolaps společnosti. Noční klid zpřítomňuje úzkost

Takřka měsíc před začátkem festivalu v Karlových Varech se do českých kin dostává druhý celovečerní film režiséra Michala Hogenauera, jehož intimní debut Tiché doteky ve Varech odpremiéroval před pěti lety. Jeho novinka Noční klid pokračuje v suverénní režii, komorním pojetí a rozplétání celospolečenských problémů na pozadí individuálních osudů.

včera

Radoslaw Sikorski

Polsko omezí pohyb ruských diplomatů. Moskva mluví o rusofobii

Polsko omezí ruským diplomatům pohyb na svém území, uvedl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski. Varšava tak podle jeho slov reaguje na zapojení Ruska do hybridní války proti Evropské unii. Moskva reagovala slovy, že jde o další projev rusofobie, která údajně panuje v Polsku. 

včera

včera

včera

včera

Vláda ČR

Česko dává miliardy na dostupnější nájemní bydlení. Vláda zahájila program

Osm miliard korun na investice do výstavby, přes dvě stovky státních pozemků, které vláda bezplatně převede na obce a města, i příprava bytových projektů – to jsou konkrétní výsledky vlády vycházející z jejího programového prohlášení. Konkrétní parametry podpory dostupného nájemního bydlení představili premiér Petr Fiala (ODS), vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti) a ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Cílem investiční části reformy Bydlení pro život je zvýšení podílu dostupných nájemních bytů na trhu.

včera

včera

včera

včera

Michal Koudelka

Koudelka ve Sněmovně ozřejmil, o co šlo proruské platformě Voice of Europe

Jedním z cílů lidí kolem sankcionované platformy Voice of Europe byla špionáž uvnitř EU, řekl ředitel BIS Michal Koudelka v pondělí na konferenci v Poslanecké sněmovně. Koudelka ocenil tvrdou a nekompromisní reakci vlády, která platformu a její představitele zařadila na konci března na národní sankční seznam. 

včera

Robert Fico

Ficův stav se po atentátu nadále zlepšuje, oznámila nemocnice

Lékařské konzilium na základě výsledků vyšetření potvrdilo postupné zlepšování zdravotního stavu slovenského předsedy vlády Roberta Fica (Směr-SD). Agenturu TASR o tom v pondělí informoval tiskový odbor Úřadu vlády (ÚV) SR. Premiér je hospitalizován ve Fakultní nemocnici s poliklinikou FD Roosevelta v Banské Bystrici.

včera

Češi kvůli MS v hokeji zaplnili náměstí Prohlédněte si galerii

Co čeká hokejisty na Staromáku? Nadšení fanoušci nebudou to jediné

V Česku budou dnes odpoledne oficiálně pokračovat oslavy zisku titulu mistrů světa v ledním hokeji, který národní tým vybojoval v neděli večer po vítězství nad Švýcarskem. Největší akce se chystá na Staroměstském náměstí v Praze. Na co se lidé mohou těšit? 

Aktualizováno včera

V Národním divadle se koná poslední rozloučení s Vlastimilem Harapesem. (27.5.2024) Prohlédněte si galerii

Česko se v Národním divadle rozloučilo s baletním mistrem Vlastimilem Harapesem

Česko se v pondělí rozloučilo s baletním mistrem Vlastimilem Harapesem, který zemřel po těžké nemoci během předminulého týdne ve věku 77 let. Lidé v čele s jeho kolegy zaplnili historickou budovu Národního divadla, která hostila poslední rozloučení. Zájem byl značný, smuteční hosté museli čekat ve frontě.

včera

včera

včera

Počasí: Bouřkové období pokračuje. Dnes odpoledne hrozí v Čechách

Bouřkové období v závěru května ještě není u konce. Bouřky budou hrozit i dnes odpoledne, zejména v Čechách. Vyplývá to z aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Doprovázet je budou přívalové srážky či krupobití. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy