Británie patrně zpřísní opatření proti koronaviru. Řada lidí se chová sobecky, řekl ministr

Britská vláda ještě zpřísní opatření proti šíření koronaviru, pokud Britové nebudou dodržovat doporučení a neomezí sociální kontakty. Stanici Sky News to dnes řekl britský ministr zdravotnictví Matt Hancock, podle kterého se řada lidí chová v současné krizi "velmi sobecky". Hancock také slíbil, že vláda doručí zdravotníkům chybějící ochranné prostředky. Do jejich distribuce se zapojí i armáda.

Velká Británie, ilustrační foto
doporučujeme

V Británii se potvrdilo již 5683 případů nákazy koronavirem. Na nemoc COVID-19, kterou způsobuje, zemřelo 281 pacientů ve věku od 18 do 102 let.

"Samozřejmě, že si vynutíme a zavedeme další přísná opatření, pokud to bude třeba," řekl Hancock stanici Sky News.

Už o víkendu varoval i premiér Boris Johnson, že v případě potřeby vláda bez váhání přitvrdí. "Jsme rozhodně připraveni to udělat, pokud budeme muset, protože cíl je zcela jasný: zastavit šíření viru," řekl dnes Hancock. Podle něj se řada lidí nyní chová "velmi sobecky".

Stanice BBC s odvoláním na své zdroje uvedla, že Johnsonův kabinet uvažuje mimo jiné o tom, že by po vzoru jiných evropských zemí nařídil uzavřít obchody se zbožím, které není nutné pro denní potřebu.

Podle agentury Reuters slunečné počasí o víkendu vylákalo ven miliony Britů, kteří se navzdory doporučením scházeli v parcích a na dalších místech ve větších skupinách. "Zaznamenali jsme největší návštěvnost, co si pamatuji," řekl například Emyr Williams, ředitel národního parku Snowdonia, který leží jihozápadně od Liverpoolu.

Ministr Hancock dnes rovněž slíbil, že vyřeší problém s nedostatkem ochranných pomůcek v nemocnicích. Britští lékaři si podle agentury Reuters v posledních dnech na nedostatek zdravotnického materiálu hojně stěžují. V dopise adresovaném premiérovi Johnsonovi například více než 6000 lékařů uvedlo, že je stát nutí nasazovat životy a nedává jim přitom k dispozici moderní ochranné prostředky.

Hancock dnes oznámil, že nemocnice po celé zemi dostanou brzy miliony ochranných pomůcek včetně ústenek a respirátorů. Doručí jim je britská armáda. Současný stav v zemi označil ministr za "válku proti viru", do které se logicky zapojili i vojáci. Zároveň upozornil, že státní zdravotní systém NHS má nyní k dispozici 12.000 dýchacích přístrojů. Na počátku epidemie COVID-19 v Británii to bylo podle něj jen 5000.

Britská vláda po počátečním váhání, kvůli kterému si vysloužila kritiku, v posledních dnech zavedla přísná opatření proti šíření koronaviru. Nařídila mimo jiné uzavřít hospody, kluby, posilovny a další sportovní střediska. Ode dneška se v zemi snížil také počet pravidelných vlakových spojů. Do odvolání byla dnes také přerušena všechna soudní líčení s účastí poroty.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus dopadá na ženy a samoživitelky. Prestižní deník vyzývá k akci

12.07.2020 00:01 NÁZOR - Již několik měsíců veřejnost ví, že existuje propastný rozdíl v míře rizika, které nemoc…

Tisíce lidí demonstrovaly v Rusku na podporu gubernátora Furgala

11.07.2020 15:00 Desetitisíce obyvatel Chabarovska a dalších měst na ruském Dálném východě dnes demonstrovaly na…

25 let od masakru ve Srebrenici. Šlo o nejhorší válečný zločin v Evropě od…

11.07.2020 14:46 Bosna si dnes připomíná 25. výročí srebrenického masakru, při němž bosenskosrbslé síly povraždily…

V Srbsku pokračují demonstrace proti Vučičovi, navzdory zákazu…

11.07.2020 13:03 Slzný plyn nasadila srbská policie proti demonstrantům, kteří se v pátek večer pokusili proniknout…

Související:

Právě se děje

Další zprávy