Británie patrně zpřísní opatření proti koronaviru. Řada lidí se chová sobecky, řekl ministr

Britská vláda ještě zpřísní opatření proti šíření koronaviru, pokud Britové nebudou dodržovat doporučení a neomezí sociální kontakty. Stanici Sky News to dnes řekl britský ministr zdravotnictví Matt Hancock, podle kterého se řada lidí chová v současné krizi "velmi sobecky". Hancock také slíbil, že vláda doručí zdravotníkům chybějící ochranné prostředky. Do jejich distribuce se zapojí i armáda.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Velká Británie, ilustrační foto
doporučujeme

V Británii se potvrdilo již 5683 případů nákazy koronavirem. Na nemoc COVID-19, kterou způsobuje, zemřelo 281 pacientů ve věku od 18 do 102 let.

"Samozřejmě, že si vynutíme a zavedeme další přísná opatření, pokud to bude třeba," řekl Hancock stanici Sky News.

Už o víkendu varoval i premiér Boris Johnson, že v případě potřeby vláda bez váhání přitvrdí. "Jsme rozhodně připraveni to udělat, pokud budeme muset, protože cíl je zcela jasný: zastavit šíření viru," řekl dnes Hancock. Podle něj se řada lidí nyní chová "velmi sobecky".

Stanice BBC s odvoláním na své zdroje uvedla, že Johnsonův kabinet uvažuje mimo jiné o tom, že by po vzoru jiných evropských zemí nařídil uzavřít obchody se zbožím, které není nutné pro denní potřebu.

Podle agentury Reuters slunečné počasí o víkendu vylákalo ven miliony Britů, kteří se navzdory doporučením scházeli v parcích a na dalších místech ve větších skupinách. "Zaznamenali jsme největší návštěvnost, co si pamatuji," řekl například Emyr Williams, ředitel národního parku Snowdonia, který leží jihozápadně od Liverpoolu.

Ministr Hancock dnes rovněž slíbil, že vyřeší problém s nedostatkem ochranných pomůcek v nemocnicích. Britští lékaři si podle agentury Reuters v posledních dnech na nedostatek zdravotnického materiálu hojně stěžují. V dopise adresovaném premiérovi Johnsonovi například více než 6000 lékařů uvedlo, že je stát nutí nasazovat životy a nedává jim přitom k dispozici moderní ochranné prostředky.

Hancock dnes oznámil, že nemocnice po celé zemi dostanou brzy miliony ochranných pomůcek včetně ústenek a respirátorů. Doručí jim je britská armáda. Současný stav v zemi označil ministr za "válku proti viru", do které se logicky zapojili i vojáci. Zároveň upozornil, že státní zdravotní systém NHS má nyní k dispozici 12.000 dýchacích přístrojů. Na počátku epidemie COVID-19 v Británii to bylo podle něj jen 5000.

Britská vláda po počátečním váhání, kvůli kterému si vysloužila kritiku, v posledních dnech zavedla přísná opatření proti šíření koronaviru. Nařídila mimo jiné uzavřít hospody, kluby, posilovny a další sportovní střediska. Ode dneška se v zemi snížil také počet pravidelných vlakových spojů. Do odvolání byla dnes také přerušena všechna soudní líčení s účastí poroty.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jaká je role Ruska v nepokojích v USA? Profesor dospěl k překvapivým…

04.06.2020 00:01 NÁZOR - Pohled na to, jak se Spojené státy znovu samy trhají na kusy, je depresivní, tvrdí profesor…

Tisíce lidí v Londýně vyjadřovaly solidaritu s protesty v USA

03.06.2020 21:50 Aktualizováno Tisíce lidí se dnes v Londýně připojily k vlně protestů spojených se smrtí George Floyda a ani tato…

Lukašenko odvolal běloruskou vládu. Lidi ujistil, že nemá jít o velkou…

03.06.2020 19:47 Běloruský prezident Alexandr Lukašenko dnes odvolal vládu. "Příslušný výnos prezident podepsal dnes…

Putina rozčílil únik ropy v arktickém Norilsku

03.06.2020 18:33 Ruský prezident Vladimir Putin dnes schválil vyhlášení stavu nouze v polárním městě Norilsk, kde z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy