Británie se obrátila na Rusko kvůli kauze dvou Britů, kteří byli zajati na Ukrajině a tento měsíc si před soudem proruských separatistů vyslechli verdikt smrti. Podle agentury TASS o tom informoval ruský velvyslanec v Británii Andrej Kelin. Velvyslanec uvedl, že britská nóta adresovaná Rusku ale svou formou nevzbuzuje u ruské strany chuť k součinnosti.
Britské úřady tvrdí, že odsouzení britští občané Aiden Aslin a Shaun Pinner působili na Ukrajině coby příslušníci ukrajinské armády, a proto se na ně vztahuje ženevská úmluva. Ta mimo jiné zakazuje, aby zajatí vojáci byli souzeni za obvyklé vojenské činy. Proruští separatisté z neuznané Doněcké lidové republiky (DNR), kde se soud odehrál, ale tvrdí, že Britové bojovali na Ukrajině jako žoldnéři.
"Můžu říci, že se na nás Britové obrátili. Zaslali nótu, plnou výlučně arogantních a poučných formulací. Dopis nevzbuzuje přání v těchto otázkách spolupracovat," uvedl ruský velvyslanec. Diplomat doplnil, že Británie by se v této otázce měla obrátit spíše na úřady Doněcké lidové republiky, kde se oba odsouzení nacházejí.
Britská ministryně zahraničí Liz Trussová minulý týden podle agentury Reuters uvedla, že nejlepší cesta k propuštění Aslina a Pinnera vede "přes Ukrajince" a slíbila, že udělá vše, co bude v jejích silách. Kyjev slíbil, že se pokusí docílit propuštění Britů výměnou za ruské zajatce. Společně s oběma Brity byl k smrti odsouzen i Maročan Ibráhím Sádún. Jeden z advokátů uvedl, že všichni tři odsouzení se hodlají odvolat. Od vynesení rozsudku 9. června na to mají měsíc.
Ve vazební věznici na území separatistické Doněcké lidové republiky (DNR) jsou také dva Američané, zajatí ruskými vojáky na Ukrajině, napsala dnes ruská agentura Interfax. I tyto dva zajatce Rusové označují za žoldnéře.
Související
Svědci mohou stále mluvit o bývalém princi Andrewovi, připomněla policie
Trapas britského rádia. Oznámilo smrt krále, teď se omlouvá za chybu
Velká Británie , válka na Ukrajině , Rusko
Aktuálně se děje
před 53 minutami
Během nechvalně známé debaty v roce 2024 jsem měla strach, že má mrtvici, přiznala Bidenova manželka
před 1 hodinou
Dopadla jako Rakušan. Urbanovou zatím nezvolili do vedení Sněmovny
před 2 hodinami
Američané znovu útočili v Íránu. Možná to budeme muset dokončit, připustil Trump
před 3 hodinami
Počasí do konce týdne: Mohou se objevit i bouřky
včera
Zelenskyj poslal Trumpovi naléhavý dopis
včera
Rusko by mohlo na NATO zaútočit do roka, obává se EU
včera
Vyzbrojte zaměstnance, protivzdušnou obranu si zaplaťte. Rusko vyzvalo banky, aby se o bezpečnost staraly samy
včera
Extrémní počasí spaluje Evropu. Brutální připomínka klimatické krize, varuje OSN
včera
Trump se snaží zajistit, aby po konci v úřadu nemohl být vyšetřován
včera
Kongo devastují bomby i ebola. Situace je kritická, do země poletí ředitel WHO
včera
NASA zveřejnila podrobnosti o chystané základně na Měsíci
včera
Ministerstvo zdravotnictví posílilo pravomoci praktiků. V těchto případech nahradí specialisty
včera
Žádné dohody ohledně Hormuzského průlivu jsme nedosáhli, oznámil Írán
včera
EU stále neví, kdo by měl komunikovat s Ruskem. Neshodla se ani, jestli jednat chce
včera
Trumpova Rada míru nemá na účtu ani dolar. Dosud přitom vůbec nic neudělala
včera
Rekordní výhra Čecha v Eurojackpotu. Činí téměř tři miliardy korun
včera
Muniční iniciativa má nový problém, přiznal prezident Pavel
včera
Český tým začal s Kanadou dobře, favorité ale nakonec potvrdili svou roli
včera
Žádná dohoda, ale memorandum. Američané a Íránci se ani tak stále nedohodli
včera
Tropické počasí sužuje Evropu. Bude to častější, upozorňují experti
Česko zdaleka není jedinou oblastí v Evropě, která se již na konci května potýká s tropickým počasím. S vedry se potýkají na Ostrovech či ve Francii. Podle meteorologů budou podobné extrémy stále častější.
Zdroj: Jan Hrabě