Británie šetří nárůst případů omikronu, Irsko vyhlásilo nová omezení

Britské zdravotní úřady registrují nárůst pozitivních testů na covid-19, které vykazují rys spojovaný s novou variantou koronaviru omikron. Informovala o tom agentura Reuters. Skotská vláda oznámila, že očekává nárůst počtu nakažených touto variantou, protože již došlo k lokálnímu přenosu. Irsko znovu zavede některá koronavirová opatření.

Několik laboratoří uvedlo, že u jednoho z široce používaných PCR testu není v případě omikronu detekován jeden ze tří cílových genů. To může sloužit jako vodítko, které ukáže, zda se jedná o novou variantu dříve, než jsou známé výsledky genetického sekvenování. Tento ukazatel je ale spojován i s jinými variantami, například s alfou. Umožňuje nicméně rozlišení od v Británii nejvíce rozšířené delty.

Britský úřad pro zdravotní bezpečnost (UKHSA) uvedl, že v posledním týdnu zpozoroval nárůst testů vykazujících tento rys. "Je to stále velmi malý počet případů, ale pečlivě je vyšetřujeme, abychom pochopili, zda to souvisí s cestováním, jakoukoli jinou variantou nebo zda existují důkazy, že se omikron začíná šířit lokálně," uvedl úřad v prohlášení.

Británie dnes registrovala 50.584 nově nakažených a 143 úmrtí souvisejících s nemocí covid-19. Úřady ve čtvrtek ohlásily 53.945 potvrzených případů, což je nejvíce od 17. července.

Skotská vláda očekává, že počet případů omikronu v následujících dnech významně vzroste. "Počet případů omikronu, které jsou nyní hlášeny ve Skotsku, roste. Nejsou spojené s jedinou událostí, ale s několika různými zdroji včetně koncertu hudební skupiny Steps," řekla skotská premiérka Nicola Sturgeonová. Skotské úřady zatím evidují 29 případů nové varianty. "To potvrzuje náš názor, že existuje lokální přenos této varianty ve Skotsku. Vzhledem k povaze přenosu očekáváme nárůst případů - možná významný - v následujících dnech," dodala.

Irská vláda dnes oznámila nová pandemická omezení, vztahují se převážně na pohostinství. Uzavřou se noční kluby, nejméně do 9. ledna. V restauracích a barech bude vyžadováno dodržování přísných rozestupů. Na šest se omezí počet lidí, kteří spolu mohou sedět u jednoho stolu. Vnitřní a sportovní prostory musí omezit kapacitu na 50 procent. Premiér Micheál Martin varoval, že nová varianta pravděpodobně zhorší tlak na nemocnice.

Související

Více souvisejících

Velká Británie irsko

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ropa

Slovensko se kvůli ukrajinské stopce pro ruskou ropu obrací na EU

Slovensko volá po zásahu Evropské unie kvůli zastavení tranzitu ropy z Ruska, ze kterého Bratislava viní Ukrajinu. Po premiérovi Robertu Ficovi (Smer-SD) se ozval i jeho stranický kolega a ministr zahraničí Juraj Blanár. Problém se týká také sousedního Maďarska. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Markéta Vondroušová

Česko bude mít o jednoho olympionika v Paříži méně. Vondroušová se her nezúčastní kvůli zranění

Do Paříže chtěla jet s ambicí minimálně vyrovnat či dokonce vylepšit stříbrnou medaili z posledních her v Tokiu. Nakonec ale pro tenistku Markétu Vondroušovou, loňskou wimbledonskou vítězku a vítězku Roland Garros z roku 2019, pokračuje ne zrovna vydařená letošní sezóna. Po nedávném vyřazení z Wimbledonu hned v 1. kole totiž krátce před plánovaným odletem do francouzské metropole uvedla, že se her nezúčastní kvůli zranění ruky.

před 4 hodinami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Bidenovi záleží na Američanech, shodnou se zahraniční lídři. Jeho rozhodnutí odstoupit oceňují

Zahraniční lídři ocenili šéfa Bílého domu Joe Bidena jako člověka, kterému záleží na americkém lidu. Stalo se tak poté, co v neděli odstoupil z kandidatury u listopadových prezidentských voleb v USA. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy