Britové mají zákaz slavit slunovrat u Stonehenge

Britové letos nebudou moci oslavit nadcházející letní slunovrat u slavné megalitické stavby Stonehenge, kde se každoročně pohanského rituálu k uctění nejdelšího dne roku účastní desítky tisíc lidí. Úřady kvůli pandemii koronaviru akci zakázaly, na dodržování zákazu shromažďování bude na místě dohlížet policie, napsal dnes server BBC.

Stonehenge
doporučujeme

Areál Stonehenge je pro návštěvníky uzavřený už od března, jeho ředitelka ale nyní znovu vyzvala lidi, aby na místo v neděli nejezdili. "Vím, jak silně to některé lidi přitahuje. Ale prosím, na letošní slunovrat do Stonehenge nejezděte, raději jej sledujte online," uvedla Nichola Taskerová. Památkový úřad uzavřel i další známou megalitickou stavbu v Avebury.

Pozorování východu slunce v den letního slunovratu u prehistorických staveb si každoročně v Británii nenechají ujít desítky tisíc lidí. Možnost vidět první paprsky slunce nad tisíce let starým kamenným kruhem považují na mystický zážitek.

Aktivista Arthur Pendragon, který sám sebe označuje za druidského vůdce a rituály u Stonehenge pořádá, nicméně výzvu zúčastnit se slunovratu online považuje za zcela pomýlené. Podle něj k pohanské tradici rozhodně nepatří sledovat "falešný východ slunce" na obrazovce nějakého přístroje.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lukašenko po vyřazení protikandidátů odmítl kritiku Západu

15.07.2020 18:55 Aktualizováno Běloruský prezident Alexandr Lukašenko dnes odmítl kritiku Západu, která se snesla na Minsk poté,…

Ruští poslanci mění volební pravidla po vzoru referenda. Opozice protestuje

15.07.2020 18:32 Ruští poslanci dnes ve druhém čtení schválili změny ve volebních pravidlech, které po vzoru…

Trump tvrdí, že přiměl Londýn ukončit spolupráci s Huawei. Britský ministr…

15.07.2020 17:04 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump prohlásil, že to byl on, kdo přivedl britského premiéra Borise…

Útočník pobodal na jihu Norska tři ženy, jedna zemřela

15.07.2020 16:44 Muž na jihu Norska pobodal v noci na dnešek tři ženy a jednu z nich zabil. Podle agentury AP to…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama