Britové se bojí problémů se zásobováním, začali nakupovat na Vánoce

Někteří lidé v Británii kvůli problémům v zásobování začali nakupovat potraviny a další zboží, které budou potřebovat o Vánocích. List The Guardian napsal, že vzrostla poptávka po mražených krůtách i dalších specialitách. Na britském trhu práce chybí nejen řidiči nákladních aut, ale i lidé pracující v jiných profesích s nižší kvalifikací.

Diskontní řetězec Aldi uvedl, že zákazníci si nyní koupí 1500 balení mražených krůtích prsou s kostí denně, což je čtyřnásobek oproti množství obvyklému pro tuto část roku. Prodej vánočního pudinku vzrostl o 45 procent. Jiní maloobchodní prodejci uvedli, že zažívají výrazný nárůst poptávky po typicky vánočním zboží, jako jsou umělé stromečky a světelné řetězy.

The Guardian napsal, že lidé si zřejmě vzali k srdci varování premiéra Borise Johnsona, že problémy v zásobovacím řetězci kvůli nedostatku pracovních sil mohou trvat několik měsíců. Zatímco vláda souhlasila vydat krátkodobá víza pro 5500 lidí ze zahraničí pracujících při zpracování drůbeže a 5000 řidičům nákladních aut, jiných odvětví se tento program netýká, napsal server Politico. Varoval, že o Vánocích kvůli nedostatku řezníků mohou na pultech obchodů chybět oblíbená "prasátka v peřince", párečky balené v plátcích slaniny.

Pokud se nynější černé scénáře naplní, půjde o druhé Vánoce, které nebudou takové, na jaké byli lidé v Británii v posledních letech zvyklí. Loni svátky kvůli pandemii covidu-19 mohli trávit jen v omezeném okruhu příbuzných a přátel.

Zejména Londýn a jihovýchodní Anglie se v uplynulých dnech potýkaly s nedostatkem pohonných hmot, které neměl kdo dovézt na čerpací stanice. Agentura Reuters v úterý napsala, že situace se v tomto ohledu zlepšuje. Zatímco v neděli bylo "na suchu" 22 procent benzínových pump v hlavním městě a jeho okolí, nyní je to 15 procent. Na pětině stanic je k dostání jen jeden typ paliva. Od pondělka se do rozvozu benzinu a nafty zapojili vojáci.

"Poté, co si lidé naplnili nádrže aut, se zaměřují na to, aby naplnili mrazáky a spíže," napsal The Guardian.

Související

Více souvisejících

Velká Británie Vánoce

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Kišiněvský summit EPC Prohlédněte si galerii

Kišiněvský summit EPC je v plném proudu. Setkal se Zelenskyj s Vučićem, Erdogan na poslední chvíli účast odvolal

Zájemci o členství se sbližují s Evropskou unií. Osobní kontakt proběhl dokonce mezi srbským a ukrajinským prezidentem. Přesto, že Srbové mají dlouhodobě velice dobré vztahy s Ruskem. Účast k velkému zklamání pořadatelů na poslední chvíli odvolal turecký prezident. V odpoledních hodinách započalo jednání Arménie s Ázerbájdžánem za francouzské, německé a eurounijní mediace.

před 3 hodinami

63. Zlín Film Festival Prohlédněte si galerii

Ve Zlíně odstartoval 63. ročník zlínského filmového festivalu "Zlín Film Festival"

Na 63. ročníku Zlín Film Festivalu se diváci mohou těšit na neuvěřitelnou nabídku 295 filmů z více než 50 zemí světa. Tento prestižní filmový festival, který se koná v Zlíně, nabídne bohatý doprovodný program vhodný jak pro školy, tak i pro celou rodinu. Od dnešního dne se do Zlína sjíždějí významné osobnosti z filmové branže, které přijely oslavit tuto událost. Vrcholem večera bude slavnostní předání Zlatého střevíčku, který obdrží herec Pavel Nový. Festival se koná v termínu od 1. do 7. června, takže návštěvníci mají celý týden na to, aby se ponořili do světa filmového umění.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Flakpanzer Gepard je německý samohybný protiletadlový systém (SPAAG) osazený dvojicí 35mm kanónů Oerlikon

Pentagon koupí smrtící systém Gepard pro Ukrajinu

Americká společnost Global Military Products podepsala smlouvu s americkým ministerstvem obrany, která jí přiděluje kontrakt v hodnotě přesahující 118 milionů dolarů na nákup a dodávku samohybných protiletadlových systémů Gepard do Ukrajiny. Informovala Evropská pravda s odkazem na zprávu Pentagonu.

před 4 hodinami

Česká národní banka

Finanční sektor je odolný. ČNB vypustí jedno z pravidel pro poskytování hypoték

Dnes se Bankovní rada České národní banky sešla k projednání Zprávy o finanční stabilitě pro jaro 2023, která hodnotí stav a odolnost domácího finančního sektoru vůči nepříznivým vlivům. Tato zpráva posloužila jako východisko pro stanovení makroobezřetnostní politiky, která se zaměřuje na řízení rizik a stabilitu finančního systému. Hlavními nástroji této politiky jsou určování kapitálových rezerv bank a stanovení maximálních limitů pro poskytování spotřebitelských úvěrů zajištěných obytnými nemovitostmi. ČNB to uvedla na svém webu.

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Jana Peterková

Vpád do síně pražského soudu už řeší i kriminálka. Peterková se nepoučila a šíří nesmysly dál

Jana Peterková po svém odsouzení zašla ještě dál, teď se považuje za občanku již neexistující ČSFR a proklamuje, že je Česká republika pouze korporát. Resort vnitra varuje před sektou, která tyto myšlenky má na svědomí. Antisemitismus, rasismus a antisystémové smýšlení u podobného spolku v USA, známého jako Suverénní občané, končí u závažných zločinů. 

Aktualizováno před 8 hodinami

Volodymyr Zelenskyj a Maia Sandu

Největší událost v historii Moldavska. Začal druhý summit Evropského politického společenství, dorazil Zelenskyj

Dnes se nedaleko moldavského hlavního města Kišiněv v MIMI Castle koná summit Evropského politického společenství (EPC). Začal v 9:00 středoevropského času. Loňský summit EPC proběhl ve stínu těžké energetické a bezpečností krize, ten letošní zase může Moldavanům otevřít dveře do Evropy. Dorazil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. 

před 8 hodinami

NASA uspořádala první fórum o UFO. Některé objekty neumíme vysvětlit, přiznala

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) ve středu uspořádal první veřejné setkání na téma neidentifikovaných létajících objektů (UFO).  Uvedl to server BBC s tím, že na panelu zaznělo, že americké úřady prozkoumaly za desítky let zhruba 800 zpráv o neidentifikovaných létajících objektech a některé se dodnes nepovedlo vysvětlit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy