Britská vláda dodrží plán, od pondělí zruší koronavirová omezení

Britská vláda dodrží svůj plán a od 19. července zruší v Anglii téměř všechny koronavirové restrikce. V parlamentu to dnes řekl ministr zdravotnictví Sajid Javid, jeho slova pak na tiskové konferenci potvrdil premiér Boris Johnson. Rozvolnění přitom bude finální jen v případě, že budou lidé nadále opatrní, protože pandemie covidu-19 ještě zdaleka neskončila, dodal premiér.

Anglie zruší jako první část Spojeného království nutnost nosit roušky, platit přestanou rovněž omezení u shromažďování lidí. Poprvé od loňského března se tak například otevřou noční kluby.

Ačkoliv se o 19. červenci dlouho mluvilo jako o "dni svobody", přistupuje nyní vláda k tomuto kroku s opatrností. Úřady se totiž obávají, že bude nadále růst denní počet nových případů nákazy koronavirem, který se v sedmidenním průměru pohybuje nad hranicí 30.000. Tam byl naposledy koncem ledna. Odborníci varují, že by kvůli šíření mutace delta a většímu setkávání lidí mohly počty nově infikovaných vystoupit až na 100.000 denně. To je výrazně více než v nejhorší fázi epidemie v Británii na začátku letošního roku.

Javid dnes prohlásil, že díky úspěšné očkovací kampani má nyní devět z deseti dospělých v Británii proti koronaviru protilátky. Vláda podle něj také splní svůj cíl, kterým bylo nabídnout alespoň první dávku vakcíny všem dospělým do 19. července.

"Díky společným obětem Britů a ochranné zdi našeho očkovacího programu jsme učinili výrazný posun," řekl Javid. "Pevně věříme, že je ten správný čas na to, abychom naši zemi dostali blíž k normálnímu životu," dodal.

Ministr ale zároveň vyzval obyvatele k osobní odpovědnosti. Spojitost mezi nově potvrzenými případy nákazy a úmrtími se podle něj podařilo díky očkování výrazně oslabit, přesto ale není přerušena úplně.

Pokud by se ale s rozvolněním restrikcí dál čekalo, mohl by podle něj přijít vrchol infekcí a hospitalizací v zimě, kdy budou nemocnice zřejmě pod největším náporem. "Na tento krok nebude nikdy ideální čas, protože ten virus jednoduše nedokážeme vymýtit. Ať se nám to líbí nebo ne, koronavirus nezmizí," řekl ministr.

"Nemohu to už říct hlasitěji a důrazněji, tato pandemie není u konce," řekl později Johnson. "Abychom mohli přistoupit k těmto krokům, musíme být opatrní a musíme být naočkovaní," dodal s tím, že by se lidé neměli hned po rozvolnění vracet ke způsobu života, který vedli před pandemií.

"Odstranění restrikcí by nemělo být bráno jako znamení k pořádání velkých oslav," dodal premiér s tím, že vládní strategie bude fungovat jen v případě, že budou lidé opatrní. "Doufám, že náš plán rozvolňování je už nevratný (...). Říkali jsme ale, že abychom mohli mít nevratný plán, musíme zaujmout opatrný přístup," řekl.

Vláda tak lidem nadále doporučuje nosit roušky na frekventovaných místech, například ve veřejné dopravě, zároveň je však vybízí, aby se postupně vraceli na pracoviště. Nabádá také organizátory hromadných akcí, aby po návštěvnících vyžadovali potvrzení o vakcinaci či o prodělání covidu-19.

Vládní epidemiologové na základě modelů očekávají v budoucnu nárůst počtu zemřelých po nákaze koronavirem, denní počty obětí však podle nich nedosáhnou takové výše jako letos v lednu, kdy Británie zaznamenala i přes 1800 mrtvých za 24 hodin. Uvedli nicméně, že nelze předpovědět, kdy růst počtu zemřelých vyvrcholí. Nemocnice by proto podle nich měly mít stále připravené krizové plány.

Britské úřady za pondělí zaznamenaly dalších 34.471 případů nákazy novým koronavirem a šest zemřelých. Alespoň jednu dávku v Británii obdrželo 87 procent dospělé populace, dvě třetiny lidí starších 18 let jsou již imunizovány plně.

Londýnská centrální vláda řídí zdravotní politiku jen v Anglii, ve zbylých částech Spojeného království, tedy ve Walesu, Skotsku a Severním Irsku, rozhodují o restrikcích tamní regionální vlády.

Související

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Írán varuje i Brity a Francouze. Nepomáhejte Izraeli, vzkazuje Teherán

Nejen Američany, ale také Brity a Francouze varoval Teherán v souvislosti s probíhajícím konfliktem na Blízkém východě. Íránci tvrdí, jsou připraveni k útokům na zahraniční vojenské základny v regionu. Írán zároveň potvrdil, že v hlavním městě přišlo o život nejméně 60 lidí. Podle izraelské armády je po smrti devět jaderných vědců a expertů. 

Více souvisejících

Velká Británie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Zmizela beze stopy. Policie měla opět otevřít případ pohřešované Ivany

Policie po osmadvaceti letech obnovila vyšetřování případu zmizení Ivany Koškové z Liberecka, které se beze stopy ztratila, když jí bylo pouhých 14 let. Informovala o tom stanice CNN Prima News. Kriminalisté z týmu Tempus měli spustit pátrání na několika místech a za pomoci nejmodernější techniky. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Demonstrace v USA proti ICE

Povstání v Los Angeles? Trump se mýlí. S protesty je to jinak

Protesty v Los Angeles provází vlna dezinformací, deepfake snímků a konspiračních teorií, které zkreslují rozsah a příčiny nepokojů. Násilné střety jsou přitom omezeny na několik malých lokalit, přesto některá média i administrativa prezidenta Donalda Trumpa líčí situaci jako plošné povstání. Ukazuje se však, že většina protestů je reakcí na násilné policejní razie proti migrantům.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Premiér Petr Fiala diskutuje s občany v Praze. (12.6.2025)

Spolu odolává možným dopadům bitcoinové kauzy, ukazuje průzkum

Bitcoinová kauza zatím preferencemi koalice Spolu nijak výrazně neotřásla. Seskupení ODS, TOP 09 a KDU-ČSL ztratila oproti předchozímu šetření jen dvě desetiny procenta, vyplývá z nového průzkumu agentury STEM pro stanici CNN Prima News. Na prvním místě je nadále hnutí ANO, do Poslanecké sněmovny by se dostalo šest uskupení. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Demonstrace v USA proti ICE

Američané proti Trumpovi. V den přehlídky vyšli lidé do ulic, protesty nekončí

Zatímco americký prezident Donald Trump pořádal ve Washingtonu vojenskou přehlídku k výročí 250 let od založení americké armády, po celé zemi probíhaly demonstrace proti jeho způsobu vykonávání prezidentského úřadu. Trump varoval, že „nepřátelé Ameriky“ (tedy kdokoliv, kdo nesouhlasí s jeho režimem) pocítí tvrdou sílu. V některých státech vedených republikány guvernéři předem signalizovali, že bezpečnostní složky potlačí jakékoli protesty, které budou považovat za násilné.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

včera

Sezóna začíná. Houby už rostou, potvrdili odborníci

V Česku začaly růst houby, prozradili odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v pátek. Mohou za to vhodné povětrnostní podmínky, kdy nejprve relativně dost pršelo a následně se i oteplilo. O víkendu tak na řadě míst klidně můžete vyrazit s košíkem do lesa.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy