Ruští kriminalisté dnes zadrželi gubernátora Chabarovského kraje Sergeje Furgala kvůli podezření z organizace vražd podnikatelů v letech 2004 a 2005. Oznámila to agentura Interfax s odvoláním na mluvčí federálních vyšetřovatelů.
Mluvčí Svetlana Petrenková dodala, že gubernátor bude v nejbližší době formálně obviněn. Vyšetřovatelé se následně chystají požádat soud o uvalení vazby. Podle agentury Interfax zadržení gubernátora souvisí s vraždou podnikatelů Jevgenije Zorji a Olega Bulatova a pokusem o vraždu Alexandra Smolského.
"V případu byli kromě Furgala dříve zadrženi a vzati do vazy čtyři členové organizované skupiny, kteří byli obviněni v závislosti na své roli při páchání zločinů," řekla Petrenková. Mezi nimi je také Nikolaj Mistrjukov, bývalý poslanec chabarovského regionálního parlamentu a Furgalův obchodní partner. Kromě Furgala byli dnes podle Ria Novosti zatčeni dva poslanci chabarovského zastupitelstva, kteří jsou podezřelí z korupce. Oba jsou členové nacionalistické Liberálně-demokratické strany Ruska (LDPR).
Furgal má být podle agentury Interfax v nejbližší době přepraven do Moskvy, kde o vazbě rozhodne tamní soud. Podle listu Kommersant je podezřelý, že stál za sérií nájemných vražd a pokusů o vraždu. Část podezřelých údajně spolupracuje s vyšetřovateli, přičemž jejich obhájci žádají ukončení stíhání vzhledem k promlčení spáchaných skutků.
V čele Chabarovského kraje na východě nejrozlehlejší země světa, jednoho z 85 regionů Ruska, Furgal stojí od září 2018. Kandidoval za LDPR Vladimira Žirinovského. Původní profesí je lékař. Jako poslanec dolní komory ruského parlamentu vedl dříve výbor pro zdravotnictví.
Žirinovskij se svého stranického kolegy zastal a při svém vystoupení ve Státní dumě vyjádřil nespokojenost s tím, jak se s členy jeho strany nakládá a zatčení Furgala přirovnal k stalinským dobám: "Dali jsme vám ústavu! A vy nám nasazujete pouta! (...) Sedíte na vysokých postech a začínáte jednat jako za Stalina!"
Furgal se stal za posledních deset let 13. trestně stíhaným gubernátorem, poznamenal server Newsru.com. Obvykle šlo ale o podezření z korupce, zpronevěry, podvody či zneužití pravomocí.
Související
WP: Ruští agenti chtěli uskutečnit falešný pokus o atentát na Orbána, aby vyhrál volby
Ukrajinci chtějí znát datum třístranného jednání, kde budou i Rusové
Rusko , Vražda , Sergej Furgal , Vladimir Žirinovskij
Aktuálně se děje
před 34 minutami
Eskalace zrychluje, únikových cest ubývá. Možnosti ukončení války v Íránu se dramaticky zužují
před 1 hodinou
Kubánská armáda je připravena na případnou americkou agresi, vzkazuje Trumpovi Havana
před 3 hodinami
Ceny ropy začaly po Trumpově oznámení prudce klesat
před 3 hodinami
WP: Ruští agenti chtěli uskutečnit falešný pokus o atentát na Orbána, aby vyhrál volby
před 4 hodinami
Okamura chce zrušit „podraz na občany i firmy“. Koalice předloží návrh na zrušení části poplatků za ČT a Rozhlas
před 5 hodinami
Írán má v ruce mocnou zbraň. Útokem na odsolovací stanice může rozvrátit celý Blízký východ
před 6 hodinami
Trump nečekaně ustoupil z ultimáta Íránu. Útoky odložil
před 7 hodinami
Rutte věří, že se evropské státy připojí k Trumpově válce proti Íránu
před 8 hodinami
Takové počasí historie nepamatuje. Příští rok otřese globálními statistikami, varuje WMO
před 8 hodinami
Politico: Budapešť funguje jako přímý informační kanál pro Kreml. EU vylučuje Maďarsko z citlivých diskusí
před 9 hodinami
IEA: Situace na světových energetických trzích překonává největší krize moderní historie
před 10 hodinami
Benzin na příděl? Svět čelí větší hrozbě než za velké ropné krize, hrozí výrazné zdražování potravin i paliv
před 11 hodinami
Počasí se v týdnu promění. Přes Česko přejde studená fronta
včera
Norská princezna v dokumentech o Epsteinovi. Zmanipuloval mě, tvrdí
včera
Velikonoce i letos ovlivní důchody. Tři výplatní termíny budou jiné
včera
Norrise poctil prezident Trump. Byl to skvělý chlap, ocenil herce
včera
Česko má po osmi letech medaili z halového MS. Lurdes Gloria Manuel ovládla čtvrtku
včera
Smrtelná nehoda ve středních Čechách. Zasahoval vrtulník
včera
Írán oplácí stejnou mincí. Varoval Trumpa, ceny ropy mohou ještě vzrůst
včera
Sparta odvetu osmifinále s Alkmaarem nezvládla. Olomouc nestačila na Mohuč
Český fotbal už nemá po čtvrtku v této sezóně evropských fotbalových pohárů žádného zástupce. Osmifinále Konferenční ligy se totiž hrubě nevydařilo pražské Spartě, která vstupovala do domácí odvety s nizozemským Alkmaarem po porážce 1:2 z úvodního zápasu. Výkon svěřenců kouče Briana Priskeho byl však ještě horší než před týdnem a nikdo se tak nemohl divit tomu, že odvetný duel dospěl k jasnému výsledku 4:0 pro Alkmaar. To Olomouc se v německé Mohuči pokoušela o klubovou senzaci. První poločas statečně držela bezbrankový stav, o svém postupu do čtvrtfinále nakonec bundesligový celek rozhodl dvěma góly ve druhé půli, přičemž mu pomohlo i to, že Olomouc dohrávala o deseti.
Zdroj: David Holub