COVID-19 rychle zamořuje Rusko. Putin prodloužil pracovní volno

V Rusku počet potvrzených výskytů koronavirové nákazy stoupl na 3548 poté, co dnes operativní štáb pro boj s koronavirem ohlásil rekordní přírůstek 771 nových případů za uplynulých 24 hodin.

Přidejte svůj názor 74 komentářů

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Oznámily to agentury TASSReuters. Infekce se podle úřadů vyskytuje v 76 z 85 ruských regionů. Nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, podlehlo v Rusku celkem 30 lidí a 235 pacientů se uzdravilo.

Ruský statistický úřad za této situace navrhl odložit celostátní sčítání obyvatelstva na příští rok. "Máme čím dál méně času na vyškolení lidí a vyladění techniky," vysvětlil šéf Rosstatu Pavel Malkov.

Hlavní sčítání se mělo konat letos v říjnu, v odlehlých končinách mělo dokonce začít tento měsíc, ale už bylo odloženo, poznamenal list Kommersant.

Putin prodloužil nepracovní dny do konce dubna, chce tvrdší kroky

Ruský prezident Vladimir Putin dnes oznámil prodloužení nynějšího režimu nepracovního týdne v Rusku kvůli koronaviru až do konce dubna. V projevu vysílaném televizí řekl, že pandemie zatím ve světě ani v Rusku nedosáhla vrcholu, a poukázal na nutnost přijmout v řadě regionů země v boji s infekcí tvrdší omezení.

V Rusku počet potvrzených výskytů nákazy stoupl na 3548 poté, co dnes operativní štáb pro boj s koronavirem ohlásil rekordní přírůstek 771 nových případů za uplynulých 24 hodin. Infekce se podle úřadů vyskytuje v 76 z 85 ruských regionů. Nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, podlehlo v Rusku celkem 30 lidí, 235 pacientů se uzdravilo.

"Vrchol epidemie na světě dosud neprošel, a to včetně naší země. V této souvislosti jsem se rozhodl prodloužit režim nepracovních dnů do konce měsíce, tedy do 30. dubna," oznámil dnes odpoledne Putin v televizním projevu. Jak dodal, pracujícím přitom zůstanou zachovány platy.

Pracovat podle šéfa Kremlu budou jen důležité průmyslové podniky a úřady a otevřené zůstanou lékárny a obchody s prodejem zboží základní potřeby. Prezident nicméně nevyloučil možnost dřívějšího ukončení režimu nepracovních dnů v případě změny situace s koronavirem k lepšímu.

Putin konstatoval, že v řadě regionů bude nutné přijmout tvrdší omezující opatření. Zároveň ponechal na regionálních úřadech, aby samy rozhodly, která opatření bude u nich proti šíření koronavirové nákazy nejlepší přijmout.

Prezident mimo jiné poukázal na to, že v Moskvě se přes všechna opatření federálních a městských úřadů zatím situaci zvrátit nepodařilo. Moskevský starosta Sergej Sobjanin s omezujícími kroky v zemi začal a postupně je také zpřísňuje, ať už jde o přechod na dálkovou výuku, zavírání veřejných míst, včetně restaurací a barů, nebo o domácí izolaci prakticky všech Moskvanů.

Ruský statistický úřad za této situace navrhl odložit celostátní sčítání obyvatelstva na příští rok. "Máme čím dál méně času na vyškolení lidí a vyladění techniky," vysvětlil podle agentury TASS šéf Rosstatu Pavel Malkov.

Hlavní sčítání se mělo konat letos v říjnu, v odlehlých končinách mělo dokonce začít tento měsíc, ale už bylo odloženo, poznamenal list Kommersant.

Loading...
Vstupte do diskuze (74)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Aféra Cummings má první oběť. Skončila moderátorka BBC, která kritizovala…

28.05.2020 12:42 Moderátorka britské vysílací společnosti BBC dočasně skončila s účinkováním ve svém pořadu poté, co…

Na covid-19 zemřelo v Rusku dalších 174 lidí

28.05.2020 11:32 Rusko dnes ohlásilo dalších 174 úmrtí na koronavirus v uplynulých 24 hodinách, čímž vyrovnalo…

Koronavirus může připravit Putina o moc, tvrdí expert. Naznačil scénář

28.05.2020 00:01 NÁZOR - Koronavirová pandemie si od svého vypuknutí vyžádala velký počet obětí, uznává Herman…

Rusko odmítá německá obvinění z hackerství

27.05.2020 22:00 Ruské velvyslanectví v Berlíně odmítlo obvinění, že ruská vojenská rozvědka GRU stála za hackerským…

Související:

Právě se děje

Další zprávy