Zatímco se koronavirus šíří Ruskem rekordním tempem, Altajská republika v jižní části Sibiře, kde žije zhruba 220.000 obyvatel, zůstává jedinou oblastí, kde nebyl zatím potvrzen jediný případ nákazy. Pokud byste se zeptali regionálních činitelů, jak se této oblasti podařilo zabránit proniknutí viru, nepochybně by zmínili přísnou karanténu, odstupy lidí či důkladnou dezinfekci rukou - nebo ne?
Ne, odpovídá zpravodajský server The Moscow Times. Tato oblast je imunní vůči viru díky zázračné ochraně princezny Ukok - mumie z doby železné, tvrdí altajský poslanec Jeržanat Begenov.
Mumie, známá také jako "sibiřská ledová panna", "Altajská princezna" nebo "Ak-Kadyn" (Bílá paní), patří mladé ženě z nomádského kmene Pazyryků, který obýval eurasijské stepi zhruba v době od sedmého do třetího století před naším letopočtem. Její hrob byl odkrytý v roce 1993.
Ukok se proslavila po celém světě díky dobře zachovanému tetování a záhadné totožnosti. Byla pohřbena s řadou nákladných artefaktů a šesti koňmi, což vědce vede k domněnce, že se jednalo o kněžku nebo léčitelku.
Její vykopání ze sibiřského permafrostu v roce 1993 vyvolalo značnou kontroverzi. Mnoho místních obyvatel varovalo, že vyzvednutí jejích ostatků vyvolá pomstu ze záhrobí. Silné zemětřesení, které oblast zasáhlo krátce po převezení mumie do Novosibirska, jako by jim dalo za pravdu.
Princezna Ukok se vrátila do Altajské republiky v roce 2012 a byla uložena do speciálního mauzolea v Anochinově národním muzeu ve městě Gorno-Altajsk. Její ostatky je možné si prohlédnout jen během určitých fází lunárního cyklu.
Od té doby podle místních občas zasáhne do světových záležitostí - údajně proklela Hillary Clintonovou, aby v roce 2016 prohrála americké prezidentské volby.
A i když je Begenov přesvědčený o tom, že mumie chrání Altaj před koronavirem, i tak zdůrazňuje nutnost dodržovat přísnou izolaci obyvatel a hygienická opatření. Koneckonců - ani pradávná mumie nedokáže vydezinfikovat každý nákupní košík.
Související
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Je rozhodnuto. Evropa Rusku utáhne kohoutky, dovoz zemního plynu utne do konce roku 2027
Rusko , Mumie , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 15 minutami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 1 hodinou
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 2 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
včera
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
včera
Eurovize čelí nejtěžšímu rozhodnutí v historii: Rozhodne, zda vyhodí Izrael
včera
Putin nezahálí. Po neúspěšném jednání o Ukrajině míří do Indie
včera
Cesta k míru na Ukrajině je nejistá, varuje Trump. Američtí vyslanci chystají setkání s kyjevským představitelem
včera
Proč rozhovory dosud nic nepřinesly? Putin na mír nespěchá, užívá si pocit, že se ho svět doprošuje
včera
Počasí na některých místech potrápí řidiče, avizovali meteorologové
Čtvrteční počasí může způsobit problémy v dopravě, zejména v brzkých ranních hodinách, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Výstraha sice nebyla vydána, ale na některých místech se může vyskytnout ledovka.
Zdroj: Jan Hrabě