Diplomatická rozmíška na Balkáně: Zástupci Bosňáků a Chorvatů odmítli mluvit s Lavrovem

Zástupci Bosňáků a Chorvatů v kolektivní hlavě bosenského státu Šefik Džaferović a Željko Komšić se odmítli zúčastnit dnešního setkání s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem v Sarajevu. Důvodem jejich rozhodnutí je pondělní večerní samostatný rozhovor šéfa ruské diplomacie se třetím, srbským členem předsednictva Bosny a Hercegoviny Miloradem Dodikem, který nyní tomuto orgánu předsedá.

Podle Dodika byl program ruského ministra plánován tak, že v pondělí půjde o návštěvu Republiky srbské (RS), která od Daytonské mírové dohody z prosince 1995 tvoří Bosnu a Hercegovinu společně s bosňácko-chorvatskou Federací Bosny a Hercegoviny (FBaH). Až dnes měl Lavrov jednat s představiteli celého bosenského státu. Kvůli bojkotu Džaferoviče a Komšiče se dopoledne opět sešel jen s Dodikem.

Lavrov se v pondělí večer po jednání s Dodikem setkal také s Draganem Čovičem, který je považován za hlavního představitele bosenských Chorvatů, přestože tento národ v celostátním předsednictvu zastupuje Komšić. Podle chorvatských médií Komšić Čoviče ve volbách porazil jen díky hlasům bosňáckých voličů, nikoli chorvatských.

Komšić a Džaferović své odmítnutí setkat se s Lavrovem dnes zdůvodnili tím, že ruský představitel pondělním jednáním pouze s Dodikem odmítl respektovat instituce a ústavu Bosny a Hercegoviny. Navíc se jim nelíbily některé jeho výroky, týkající se například podpory prohlášení parlamentu Republiky srbské o vojenské neutralitě, pokud jde o záměr vstupu Bosny do NATO.

"Ruská federace je velký stát, světová velmoc. Bosna a Hercegovina světová velmoc není, ale je ve světě významný stát. Máme svoji hrdost a chceme říci, co si v této chvíli myslíme," sdělil dnes Džaferović na společné tiskové konferenci s Komšičem. "Rusko respektuje Daytonskou mírovou dohodu, ale prohlášení učiněná včera (v pondělí) na tiskové konferenci ministra Lavrova nám říkají něco jiného," dodal bosňácký představitel v bosenském předsednictvu.

Dodik, který je považován za proruského politika usilujícího o odtržení RS od Bosny, po pondělním setkání s Lavrovem mimo jiné zopakoval, že Republika srbská nesouhlasí se členstvím Bosny v Severoatlantické alianci. Opět také kritizoval činnost vysokého představitele mezinárodního společenství pro Bosnu Valentina Inzka a požadoval zrušení tohoto úřadu.

Lavrov do Bosny zamířil v den 25. výročí Daytonské mírové dohody, která ukončila tři roky trvající válečný konflikt, jenž si vyžádal přibližně 100.000 lidských životů. Válku provázelo vzájemné vyhánění a vraždění civilistů znepřátelenými stranami, přičemž nejvíce zločinů se připisuje bosenskosrbským silám.

Související

Více souvisejících

Sergej Lavrov bosna a hercegovina Milorad Dodik Rusko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Zuzana Čaputová

Fico: Směr-SD po volbách navrhne obžalobu prezidentky Čaputové

Slovenská strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) plánuje podat návrh na obžalobu prezidentky Zuzany Čaputové po nadcházejících předčasných parlamentních volbách a ustavující schůzi nového parlamentu. Podle serveru pravda.sk to řekl předseda Směru-SD a bývalý premiér Robert Fico. 

před 4 hodinami

Bill Gates

Změnám počasí už nezabráníme? Udržet oteplování pod 1,5 stupně se nepovede, je přesvědčen Bill Gates

V roce 2015 se státy na pařížském klimatickém summitu dohodly, že budou usilovat o udržení růstu teplot v 21. století pod dvěma stupni Celsia, s cílem co nejvíce se přiblížit úrovni 1,5 stupně. Stále více lidí je ale přesvědčeno, že takový závazek je nesplnitelný. Aktuální tempo snižování emisí podle zprávy OSN k naplnění patřičného snížení oteplování nestačí, o čemž je přesvědčen i filantrop a miliardář Bill Gates.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno před 8 hodinami

před 11 hodinami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Zdroj: David Holub

Další zprávy