Dvě třetiny Britů, kteří se v nedávné době nakazili koronavirovou variantou omikron, již v minulosti prodělali covid, uvádí dnes zveřejněná studie londýnské univerzity Imperial College. Do studie se zapojilo přes 100.000 dobrovolníků z Británie, pozitivní PCR test mělo 3582 z nich. Celkem 64,6 procenta infikovaných účastníků studie uvedlo, že mělo pozitivní test na covid-19 i v minulosti, informovala agentura AFP.
Z předběžných závěrů studie podle BBC vyplývá, že některé skupiny obyvatel jsou k opětovné nákaze covidem-19 náchylnější než jiné. Většímu riziku opakované nákazy čelí zdravotníci, domácnosti s dětmi nebo domácnosti, ve kterých žije velký počet lidí pohromadě.
Vědci potřebují další data, aby potvrdili, že se ve všech pozorovaných případech jedná o reinfekci. U testovaných není jasné, jak dlouho před účastí ve studii měli pozitivní test, uvedl Paul Elliott, epidemiolog a lékař, který studii vedl.
Británie v tuto chvíli do svých statistik nezapočítává lidi, kteří se nakazili podruhé. Metodologie se změní 31. ledna. Od pondělí se ve statistikách objeví všichni, kdo měli dva pozitivní testy s odstupem více než 90 dní.
Počet nových případů koronaviru, úmrtí a hospitalizací v Británii pomalu klesá od vrcholu zaznamenaného na přelomu roku. Anglie od čtvrtka zruší většinu zbývajících koronavirových restrikcí. Obyvatelé této části Spojeného království již nebudou muset nosit roušky či pracovat z domova. Britská vláda a její poradci pro pandemii přesto nadále vyzývají, aby se lidé nechali naočkovat a předešli tak těžkému průběhu nemoci.
Související
Zlomový moment po vítězství nad nemocí. Princezna Kate se chystá do Itálie
Princezna Eugenie bude trojnásobnou maminkou. Gratuloval jí i král
Velká Británie , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera
Metro čeká výluka o prodlouženém víkendu. Nahradí ho autobusy i tramvaje
včera
Zlomový moment po vítězství nad nemocí. Princezna Kate se chystá do Itálie
včera
Čeští hokejisté přišli o trénink před Švédskými hokejovými hrami. Kvůli díře v ledu
včera
Obchody se musí řídit zákonem. V pátek do center a supermarketů nechoďte
včera
Trump lituje úmrtí zakladatele CNN Turnera. Byl to přítel, svěřil se prezident
včera
Rozloučení s hitmakerem Oskarem Petrem proběhne v úterý, oznámila rodina
včera
Hasiči předali požářiště v Českém Švýcarsku národnímu parku
včera
Meteorologové opět nevylučují výskyt bouřek. Tentokrát hrozí i na východě
včera
WHO pátrá po původu hantaviru. Objevila pacienta nula
včera
Hantavirem se zřejmě nakazila i letuška. Na palubě letadla bylo téměř 400 lidí
včera
NBC: Trump musel zastavit operaci Projekt Svoboda kvůli Saúdům. Zablokovali Američanům vzdušný prostor
včera
Po cestujících z MV Hondius pátrají úřady z celého světa. Kolik jich je přitom nikdo neví
včera
Případ lodi MV Hondius je pro vědce výjimečný. Jak se hantavirus šíří a hrozí další globální pandemie?
včera
Svět v pohotovosti. Loď MV Hondius opustilo 40 lidí, letadly odletěli domů
včera
Patří mezi nejsmrtelnější viry vůbec. Jak se hantavirus dokáže šířit mezi lidmi?
včera
Motoristé nás zklamali, přiznávají Češi. Do Sněmovny by je znovu neposlali, ukázal průzkum
včera
MV Hondius míří k Tenerife. Z lodi zmizelo 23 lidí, WHO po nich vyhlásila pátrání
včera
V Praze opět explodoval bankomat. Pachatele hledal i vrtulník
včera
Trump tvrdí, že válka s Íránem brzy skončí. Americký návrh má 14 bodů
včera
Dobré zprávy z Českého Švýcarska. Stupeň požárního poplachu se snížil
Další dobré zprávy přišly z Českého Švýcarska, kde hasiči od víkendu bojují s rozsáhlým lesním požárem. Podle nejnovějších informací se snížil stupeň požárního poplachu. Okolnostmi požáru se zabývá policie.
Zdroj: Jan Hrabě