Experti: Ukrajina vstupuje do třetí fáze války, začíná mít nad Ruskem výhodu. Přejde z obrany do útoku

Ukrajinský Den nezávislosti se náhodou sešel s půlrokem od zahájení ruského útoku. Tento den by lidé normálně vnímali jako oslavy 31 let nezávislosti na Sovětském svazu. Vše je ale jinak, než Ukrajinci předpokládali. Země je v sevření války a konec se zdá být v nedohlednu.

Místo oslav lidé mají v Kyjeve a Charkově zakázáno vyjít do ulic. Panují obavy, že Moskva využije situace, a slavící civilisty bude znovu zabíjet.

Experti britskému webu Sky News vysvětlili, že nyní má Ukrajina více strategických výhod. Ukrajinské vítězství ale závisí na mnoha klíčových faktorech.

Jedním z nejdůležitějších je ochota západních zemí poskytovat obráncům pomoc. Ti také potřebují udělat co největší postup předtím, než začne zima. Na ukrajinských pláních dokáže být obzvláště krutá.

Za posledních šest měsíců okupační vojska přešla z rychlé ofenzívy ve stylu Blitzkriegu se zaměřením na Kyjev do opotřebovávací války v okolí Donbasu na východě a Mariupolu a Chersonu na jihu. Tyto oblasti zaznamenávají tragické ztráty. Rusové nad nimi ni přesto nedokázali získat kontrolu.

Mariupol je prakticky zničený. Ukrajinci nyní směřují svou pozornost k jedinému velkému okupovanému městu Chersonu. Rusové je však drží na prakticky nehybných liniích a blokují přístup ke Krymskému poloostrovu, který okupují již od roku 2014.

Vojenský analytik Michael Clarke z think tanku RUSI popsal momentální situaci jako bitvu na obrovském bitevním poli. „Ukrajina zřejmě vstupuje do třetí fáze války. První byla ve smyslu boje o přežití, druhá držení území za každou cenu a třetí je zahánění nepřítele z jihozápadu. K tomu ale obránci potřebují západní pomoc,“ vysvětlil Clarke pro Sky News.

Dodal, že ukrajinské plány jsou velmi ambiciózní s daleko větším rozsahem, než jakého za celou dobu dosáhli Rusové. „Ukrajinci začínají mít výhodu, ale budoucí vývoj záleží na mnoha faktorech. Pokud západní podpora bude pokračovat a ruská armáda nadále nedokáže dobře rekrutovat jednotky, tak Ukrajina úspěšně přejde z obrany do útoku,“ myslí si analytik.

Přicházející zima a globální ekonomické dopady války tlačí na ukrajinské síly. „Od prosince do března bude opravdu urputná zima. Pokud Ukrajinci nedosáhnou úspěchů nyní, tak se jim to může podařit až příští rok.

Existuje také tlak na prokazování výsledků západním podporovatelům. Pokud z Ukrajiny přijdou zprávy, že Rusové vítězí, tak západní země přestanou dodávat zbraně,“ varoval Clarke.

Související

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

včera

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy