Fotbalista Petr Čech: V Anglii jsou disciplinování, není třeba hned vše zakazovat

Bývalý fotbalový brankář Petr Čech souhlasí s tím, jaký postup v boji s koronavirem zvolila britská vláda, která na rozdíl od řady zemí zatím nesáhla k drastickým opatřením jako třeba omezování pohybu. Podle poradce sportovního a technického úseku Chelsea jsou lidé v Londýně disciplinovaní a dodržují všechna nařízení. Sám Čech pracuje z domova a snaží se příliš nevycházet.

"Je to o dodržování pravidel a osobní odpovědnosti. Když má někdo symptomy, zůstane doma sedm až 14 dní bez výjimky. Když se toto pravidlo dodržuje, není z mého pohledu potřeba všechno hned zakazovat," uvedl Čech v rozhovoru pro ČTK a Právo zprostředkovaném agenturou Sport Invest, která ho zastupuje.

V Británii je podle posledních zpráv přes 3000 potvrzených případů nákazy a 144 lidí tam na nemoc COVID-19 zemřelo. "Teď nastala chvíle, kdy se vir rozšiřuje nejvíce, tak přišla další opatření. Nemám důvod nevěřit odborníkům a vědcům, kteří vládě dávají podněty k postupu ohledně řešení této krizové situace. Až čas ukáže, kdo zvolil nejlepší rozhodnutí," konstatoval hráč s nejvíce starty za českou reprezentaci.

Lidé v Londýně podle něj vládní nařízení pečlivě dodržují. "Podle doporučení do divadla, kina, restaurace a hospod nikdo nechodí a vyhýbá se zbytečnému shromažďování. Roušky nejsou povinné. Lidé jsou zatím velmi disciplinovaní a snaží se dodržovat pravidla nastavená vládou," řekl.

"Jakmile má někdo symptomy, zůstává doma v izolaci a neběhá k doktorům ani na testy. To se děje až v případě takového zhoršení stavu, při kterém musí být daný člověk hospitalizován. Hodně to pomáhá zdravotníkům v tom, aby měli čas, energii a místo pro ty, kteří to potřebují," dodal sedmatřicetiletý Čech, který ve vedení Chelsea pracuje od konce profesionální kariéry, kterou uzavřel vloni v létě.

Svou kancelář přesunul ze stadionu Stamford Bridge do domácích podmínek. "Podle nařízení všichni, co můžou, pracují z domova. Já nejsem výjimka. Kancelář se dá jednoduše zařídit doma. Tým je momentálně v izolaci kvůli potvrzení koronaviru u jednoho z hráčů (Callum Hudson-Odoi). Pak se uvidí, jaká budou pravidla a nařízení. Osobně pokud nikam nemusím, jsem doma, abych zbytečně nedával šanci viru se rozšířit," řekl Čech.

Vzhledem k práci z domova má i více času na koníčky, na sociální síti bylo k vidění video, jak cvičí na bicí. "Výhodou práce z domova je možnost si odpočinout od práce a udělat něco pro sebe, jakmile se objeví šance. Zažívám to poprvé a snažím se tohoto skloubení využít," poznamenal bývalý gólman Blšan, Sparty Praha, Rennes, Chelsea a Arsenalu.

Premier League je kvůli pandemii přerušená nejméně do 30. dubna. "Pak se uvidí podle vládních nařízení, co bude možné dělat. Zatím nepadlo rozhodnutí o tom, jak se bude liga dohrávat. Pokud však týmy nebudou moci trénovat, tak to bude komplikované samo o sobě," připustil Čech. Podle něj může mít odklad soutěží vliv i na letní přestupy. "Těžko někdo vymění dres, když neví, jaká situace v dané zemi vůbec bude," podotkl.

Přerušení ligy považuje za jednoznačně lepší variantu než hrát zápasy bez diváků. "Fotbal se dá hrát pouze v případě, že jsou hráči k dispozici. Když máte půlku ligy v izolaci, tak to nejde ani bez diváků. Přerušit bylo jediné rozumné rozhodnutí, protože jinak by liga nebyla fér. Někteří by hráli a druzí to pak dohrávali podle možností. Fotbal se navíc hraje pro lidi, takže to bez diváků ani není ono," prohlásil Čech.

Souhlasí s rozhodnutím na příští rok posunout letní Euro, které bude hostit i Anglie. "Reakce na odložení jsou v Británii jedině pozitivní. Připravit Euro 2020 v těchto podmínkách nebylo možné, rozhodnutí je jednoznačně správné. Zároveň dovolí jednotlivým ligám, aby se přes léto dohrály. Samozřejmě za předpokladu, že to umožní situace," dodal.

Související

Petr Čech | Daniel Katona, HDMovieTV

Novému vedení už radit nebude. Z vedení londýnské Chelsea odchází Petr Čech

Když přišel do klubu londýnské Chelsea před pár týdny její nový majitel, jímž je americký investor Todd Boehly, bylo jasné, že z dosavadního vedení nezůstane kámen na kameni. Už během minulého týdne skončila ve vedení ředitelka Marina Granovská a bylo tak jen otázkou času, kdy stejný osud potká sportovně-technického poradce Petra Čecha. A ten moment přichází nyní začátkem tohoto týdne, kdy se o svém konci ve funkci rozhodl Petr Čech sám.
Petr Čech | Daniel Katona, HDMovieTV

Petr Čech opravdu za Chelsea nastoupí! Už zítra proti Tottenhamu, píší v Anglii

Nedávno šokovala fotbalová Chelsea informací, že se na její soupisku vrací gólman Petr Čech, který loni na jaře ukončil svou hráčskou kariéru, po které se stal výkonným ředitelem na Stamford Bridge. Důvodem tohoto kroku byly nejen bídné výkony Kepy Arrizabalagy, kterého ale během sezóny nahradil skvěle chytající Edouard Mendy, ale i atkuální koronavirová pandemie, která by mohla zapříčinit nedostatek gólmanů v klubu a právě o Petru Čechovi se tak uvažuje jako o možné náhradě pro anglickou Premier League v případě onemocnění gólmanů. Nyní jeden fotbalový novinář Liam Twomey přicházejí na svém twitterovém účtu s informací, že český gólman skutečně nastoupí a to v pondělním duelu Chelsea "U23" proti Tottenhamu.

Více souvisejících

Petr Čech Velká Británie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Tanker, ilustrační fotografie.

Česko je mezi zeměmi, které chtějí chránit lodě v Hormuzském průlivu

Česko je mezi zeměmi, které chtějí zajišťovat bezpečnost tankerů v Hormuzském průlivu, jímž proudí do světa cenná ropa. Vyplývá to z informací zahraničních médií. Washington ostatně naznačil, že o zajištění bezpečného lodního provozu v průlivu by se měly starat státy, které ho využívají. 

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

Norská princezna Mette-Marit (autor fotky: Frankie Fouganthin)

Norská princezna zápasí s vážnou nemocí. Čeká ji transplantace

Jedna z evropských královských rodin se obává o svou prominentní členku. Zdravotní stav norské korunní princezny Mette-Marit, která se dlouhodobě potýká s chronickou plicní fibrózou, se znovu zhoršil. Informoval o tom web Topky.sk, který se odvolává na zahraniční zpravodajské agentury. 

včera

Andrej Babiš

Babiš vyzval zbrojařské firmy k maximálnímu zabezpečení areálů

Premiér Andrej Babiš (ANO) v souvislosti s vyšetřováním pátečního požáru v Pardubicích vyzval zbrojařské firmy, aby své areály co možná nejlépe zabezpečily. V případu panuje podezření ze spáchání teroristického útoku. Stupeň ohrožení terorismem se pro tuto chvíli nemění a zůstává na druhém ze čtyř. 

včera

včera

včera

včera

Modžtaba Chámeneí

Nový vzkaz mladého Chameneího. Otce označil za mučedníka

Nový íránský duchovní vůdce Modžtaba Chameneí se znovu ozval. U příležitosti oslav perského nového roku zveřejnil obsáhlý vzkaz, který odvysílala státní televize. Vrací se v něm k úmrtí svého otce. Zároveň tvrdí, že Írán neútočil na Turecko a Omán. 

včera

včera

Chuck Norris

Zemřel legendární akční herec Chuck Norris

Z USA dorazila zpráva, které se nechce moc věřit. Ve věku 86 let zemřel legendární akční herec Chuck Norris. O úmrtí informovala jeho rodina. Norrise, který v březnu oslavil 86. narozeniny, dobře znali i čeští televizní diváci. 

včera

Donald Trump

Budeme si pamatovat, že jste zbabělci, vzkázal Trump členům NATO

Americký prezident Donald Trump se opět pustil do členských zemí NATO kvůli jejich neochotě pomoci se znovuotevřením Hormuzského průlivu. Trump obvinil spojence ze zbabělosti. Podle jeho slov se nechtějí zapojit ani v okamžiku, kdy je válka na Blízkém východě v podstatě vyhraná. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dánové počítali s americkou invazí do Grónska. Vojáci měli jasné rozkazy

Dánsko se reálně připravovalo na možnou americkou invazi do Grónska. Vojáci, které Kodaň v lednu vyslala na ostrov, byli připraveni poškodit klíčové letištní dráhy. Tvrdí to dánský veřejnoprávní vysílatel DR, upozornila britská stanice BBC

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy