Johnson tvrdí, že vztah s Francií je pro Británii významný

Vztah mezi Francií a Británií má pro Londýn "nesmírný význam", uvedl dnes britský premiér Boris Johnson. Učinil tak ve snaze zmírnit rozčilení Francouzů, kterou vyvolalo oznámení strategického paktu mezi Spojenými státy, Austrálií a Británií, napsala dnes agentura AFP. Nové partnerství trojice západních zemí dnes kritizovala Severní Korea.

Boris Johnson

"Naše láska k Francii je nevyvratitelná," ujistil premiér v neděli pozdě večer novináře na palubě letadla směřujícího do New Yorku. V rámci cesty do Spojených států se Johnson má setkat s americkým prezidentem Joem Bidenem a zúčastnit se zasedání Valného shromáždění OSN.

Austrálie ve čtvrtek oznámila, že odstoupí od mnohamiliardové smlouvy na výrobu konvenčních ponorek, kterou uzavřela s francouzskou firmou Naval Group v roce 2016. Místo toho hodlá postavit nejméně osm ponorek na jaderný pohon, což má umožnit nově oznámený bezpečnostní pakt mezi Austrálií, Británií a Spojenými státy. Francie označila zrušení dohody za "nůž do zad" ze strany blízkých spojenců a povolala své velvyslance v USA a v Austrálii ke konzultacím do Paříže.

"Toto partnerství nemá v žádném případě mít vítěze a poražené, úmyslem nebylo nikoho vyloučit," řekl Johnson. Pakt podle něj nemá vzbuzovat u ostatních obavy, zejména "ne u našich francouzských přátel".

Francouzský prezident Emmanuel Macron má kvůli sporu v následujících dnech telefonicky hovořit s Bidenem, uvedl mluvčí francouzské vlády Gabriel Attal. Setkání plánované na tento týden mezi francouzskou mistryní obrany Florence Parlyovou s jejím britským protějškem Benem Wallacem bylo na žádost Paříže zrušeno, píše s odvoláním na ministerské zdroje AFP. Zprávu zpravodajskému serveru BBC potvrdil i bývalý britský velvyslanec ve Paříži Peter Ricketts, podle kterého bylo setkání "odloženo na pozdější datum".

Bezpečnostní pakt trojice západních zemí dříve odsoudila Čína, podle které jde narušení míru a stability v regionu a "mentalitu z dob studené války". Své obavy dnes podle severokorejských médií vyjádřil i vysoce postavený činitel ministerstva zahraničí KLDR.

"Jde o velmi nechtěný a nebezpečný krok, který naruší strategickou rovnováhu v asijsko-tichomořském regionu a odstartuje závod v jaderném zbrojení," uvedl nejmenovaný činitel.

V ruském Jekatěrinburgu zemřelo 18 lidí na otravu alkoholem

16.10.2021 19:20 Aktualizováno V ruském Jekatěrinburgu zemřelo v posledních několika dnech 18 lidí v důsledku otravy alkoholem,…

Norská policie pochybuje, že útočník s lukem bral svůj obrat k islámu vážně

16.10.2021 17:14 Norská policie dnes vyjádřila pochybnosti, že muž, kterého podezřívá ze středeční vraždy pěti lidí…

V Rusku poprvé od začátku epidemie zemřelo na covid-19 přes 1000 lidí

16.10.2021 16:51 Aktualizováno V Rusku poprvé za jeden den zemřelo na covid-19 více než 1000 lidí. Tamní úřady dnes oznámily, že v…

Britská policie označila smrtelný útok na poslance Amesse za teroristický…

16.10.2021 10:43 Aktualizováno Policie dnes označila páteční smrtelný útok nožem na britského konzervativního poslance Davida…

V Británii pobodali poslance Davida Amesse, zemřel

15.10.2021 20:04 Aktualizováno Britský konzervativní poslanec David Amess zemřel poté, co jej dnes pobodal útočník. Policie…

Islámský stát má v Afghánistánu až 2000 mužů a chce do Střední Asie, tvrdí…

15.10.2021 14:44 Na severu Afghánistánu je přinejmenším 2000 bojovníků teroristické organizace Islámský stát (IS),…

Na cestu do Anglie bude nově stačit antigenní test po příjezdu

15.10.2021 13:28 Od 24. října se změní podmínky pro cestující do Anglie. Lidé nově nemusejí čekat až na druhý den po…

Rusko opět hlásí rekordní počty nových případů nákazy i úmrtí na covid-19

15.10.2021 11:55 V Rusku během uplynulých 24 hodin přibylo 32.196 nových případů nákazy koronavirem a zemřelo 999…

Tisíce lidí v Británii asi obdržely falešně negativní výsledek testu na…

15.10.2021 11:45 Britské zdravotní úřady dnes oznámily, že 43.000 lidí nejspíš obdrželo falešně negativní výsledek…

Británii nestačí ústupky EU, chce omezit roli soudu, řekl Frost

15.10.2021 11:08 Evropská unie musí podle britského státního tajemníka pro brexit Davida Frosta učinit další ústupky…

Související:

Právě se děje

reklama