Kreml nevidí žádné vyhlídky mírových rozhovorů s Kyjevem a ani důvod k oživení jednání, uvedl dnes podle agentury Reuters mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov. "Speciální vojenská operace", jak Rusko nazývá svou invazi na Ukrajinu, bude podle něj pokračovat, dokud Moskva nedosáhne svých cílů.
O možných mírových rozhovorech mezi Moskvou a Kyjevem v neděli hovořil šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov, podle kterého se Rusko k jednání nestaví odmítavě. Čím déle se ale bude odkládat, tím hůře najdou obě strany shodu, řekl ministr zahraničí v televizi Rossija 1.
"Vyjednávání neodmítáme a hovory s Ukrajinou nevzdáváme," řekl Lavrov a naznačil, že důvodem dosavadního neobnovení jednání je Kyjev. Peskov dnes nicméně uvedl, že Rusko nevidí důvod pro další mírové hovory, které se po několika kolech ocitly na mrtvém bodě už na jaře.
Kremelský mluvčí dnes novináře po dotazech na ukrajinskou protiofenzivu v Charkovské oblasti bez dalších podrobností ujistil, že Putin je se situací na bojišti seznámen. Při dalších otázkách týkajících se vývoje bojů odkázal na ruské ministerstvo obrany. Možnost, že Putin si neuvědomuje skutečnou situaci na bojišti, o víkendu na sociální síti telegram naznačil čečenský prezident Ramzan Kadyrov.
Rusko na Ukrajinu zaútočilo letos 24. února. Ruské jednotky postoupily zejména na jihu a východě napadené země, ze severu se po neúspěšném pokusu obsadit Kyjev stáhly. Bleskový protiútok v Charkovské oblasti ukrajinští vojáci zahájili minulý týden a ruské jednotky už odřízli od významných logistických uzlů potřebných pro zásobování.
Putin i ruské ministerstvo obrany o situaci v Charkovské oblasti v podstatě mlčí, píše Reuters.
Související
Ukrajinci zaútočili na ruskou továrnu. Sedm lidí přišlo o život
Řehka označil Rusko za největší hrozbu: Politika Kremlu směřuje k rozvratu světového řádu
Aktuálně se děje
před 30 minutami
Clintonová prý Epsteina nikdy nepotkala. Vyzvala k výslechu Trumpa
před 1 hodinou
Okamura se po devíti letech může objevit v Otázkách Václava Moravce
před 2 hodinami
Počasí bude i o víkendu nadále jarní
včera
Hillary Clintonová před sněmovním výborem vypovídá o aktivitách Epsteina
včera
Babiš si zahrává. Česko se v očích NATO dostává na velmi tenký led
včera
Instagram chystá novinku. Ocenit by ji měli hlavně rodiče
včera
Kasa je prázdná, řekl Babiš k investicím do obrany. Fiala ho kritizuje
včera
Clintonová bude svědčit před komisí, která vyšetřuje Epsteinovy zločiny
včera
Policie uzavřela případ RP Invest. Škoda jde do stovek milionů korun
včera
Harry a Meghan na cestách. WHO nasadila manžele v Jordánsku
včera
Polské Pendolino se poprvé objeví na české železnici
včera
Policie chystá další Speed Marathon. Lidé mohou pomoci s výběrem míst
včera
Orbán chce, aby Zelenskyj pustil ropu a přestal s protimaďarskou politikou
včera
Pavel odjel na zahraniční cestu do Alp, odhalil mluvčí prezidenta
včera
Pohonné hmoty zdražují. Obrat v trendu se zatím nedá čekat
včera
Kim Čong-un poslal vzkaz Trumpovi. Jaderných zbraní se vzdávat nehodlá
včera
Autonehoda vozu s Klempířem se vyřešila na místě. Viníkem je řidič ministra
včera
Pokrovsk padl, míní experti. Rusové věří v další postup, má to ale háček
včera
Muž, jenž způsobil manévry v Havířově, se sám zastřelil. Zbraň měl legálně
včera
Přestřelka na moři. Kubánci zastřelili čtyři lidi ze člunu registrovaného v USA
Kubánská pohraniční stráž zastřelila čtyři lidi na motorovém člunu registrovaném ve Spojených státech amerických. Podle Havany se jednalo o kubánské občany žijící v USA. O události informovala BBC. Případ po vlastní ose vyšetřují i Američané.
Zdroj: Lucie Podzimková